Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

  2024-06-20


płyta główna do komputera gamingowego

Płyta główna spełnia niezwykle ważne zadanie w komputerze. Integruje wszystkie pozostałe podzespoły i pozwala im na wydajną komunikację. Dobranie odpowiedniej płyty ma o wiele większe znaczenie, niż Ci się wydaje. Odpowiednie sloty, ich ilość, a także wejścia dodatkowe, często są decydujące, gdy planujesz rozbudowę swojego PC. Zanim kupisz nowe podzespoły, musisz wiedzieć, jak sprawdzić płytę główną w komputerze, a dowiesz się tego z naszego poradnika.

Dobra płyta główna, to wydajny komputer

Płyta główna często jest pomijana w zestawieniu najważniejszych podzespołów komputerowych, co jest ogromnym błędem. To właśnie od tego elementu zależy nie tylko wydajna praca całego komputera, ale także jego przyszłość. Wynika to z tego, że technologia idzie bardzo szybko do przodu i to, co było nowością 4-5 lat temu, dziś może być już niewystarczające, szczególnie w kontekście gamingu. Wystarczy wziąć na przykład karty graficzne, gdzie układy wspierające Ray Tracing, czy DLSS pojawiły się zaledwie 6 lat temu. Nie wszystkie sloty na układy graficzne są w stanie poradzić sobie z tymi zaawansowanymi modelami, a wiedza na temat tego, jak sprawdzić płytę główną w komputerze, może pomóc Ci określić, czy możesz skorzystać z kart z serii np. RTX od NVIDII.


Innym doskonałym przykładem tego, dlaczego warto poznać specyfikację techniczną płyty głównej, są procesory. Tutaj jeszcze szybciej zachodzą spore zmiany, przynajmniej w porównaniu ze wspomnianymi przed chwilą kartami graficznymi. Producenci, tacy jak Intel czy AMD, niemalże co roku wypuszczają na rynek przynajmniej kilka nowych modeli swoich procesorów. Każdy z nich różni się od siebie mocą obliczeniową, co przekłada się na wydajność całego układu, ale najistotniejsze jest jednak to, że różne generacje i serie wymagają innych socketów, czyli gniazd, w których należy umieścić procesor.


Jeszcze innym zagadnieniem w kontekście płyt głównych, jest pamięć RAM. Obecnie na rynku znajdziesz kilka wersji pamięci RAM, które korzystają z zupełnie innych gniazd. Dlatego też często można spotkać płyty główne dostosowane do pamięci DDR3. Ten rodzaj gniazd nie pozwoli na instalację wersji DDR4, a ten z kolei uniemożliwi skorzystanie z DDR5 i tak dalej.

Jak sprawdzić płytę główną w komputerze stacjonarnym, na laptopie lub tablecie?

Widać zatem, jak bardzo istotnym elementem komputera jest płyta główna. Dobrze dobrana płyta, może wystarczyć Ci na długie lata, szczególnie jeśli zakładasz, że w przyszłości rozbudujesz swój komputer o nowe i wydajniejsze podzespoły. Jeśli jednak w Twoim PC masz płytę, o której nie wiesz zbyt wiele, a pomimo tego chciałbyś wymienić podzespoły na zupełnie nowe, musisz wiedzieć, jak sprawdzić płytę główną w komputerze.


Pierwszy i zarazem najprostszym rozwiązaniem, jest odszukanie oznaczenia na samej płycie. W tym celu wystarczy zdjąć z komputera część obudowy i poszukać oznaczeń na płycie. Najczęściej będzie to naklejka z wypisanym ciągiem alfanumerycznym. Rzadziej będzie to kod kreskowy, a czasami znajdziesz oba rozwiązania. Wystarczy wpisać znalezione oznaczenia w przeglądarce internetowej, aby szybko znaleźć się na stronie producenta Twojej płyty głównej. Tam poznasz pełną specyfikację danego modelu, włącznie z dostępnymi złączami, gniazdami, a także opisem, jakie podzespoły może obsłużyć karta. Ta ostatnia informacja jest dla Ciebie najważniejsza, ponieważ na jej podstawie będziesz miał pewność, co należy dokupić i gdzie leży limit wydajności Twojej karty.


Pamiętaj o tym, że cały proces otwierania komputera może być bezpiecznie przeprowadzony tylko wtedy, jeśli najpierw odłączysz zasilanie. Nie dotykaj podzespołów w komputerze bez wyraźnej potrzeby, nie odpinaj żadnych złącz i nie próbuj wyciągać elementów na siłę. Wszystkie informacje, których szukasz, będą widoczne gołym okiem, bez potrzeby ingerencji fizycznej. Rozkręcanie obudowy odradzamy również w przypadku laptopów lub tabletów, ponieważ podzespoły w tych urządzeniach są dosyć mocno „spakowane”, co utrudnia ich identyfikację. Jeśli jednak znajomość modelu płyty głównej jest Ci potrzeba, ponieważ laptop lub tablet nie chcą się uruchomić. Wówczas lepiej udać się do sprawdzonego serwisu.

Rozwiązanie systemu Windows

W przypadku, gdy nie czujesz się zbyt pewnie w kwestii otwierania obudowy komputera stacjonarnego, możesz odszukać potrzebną Ci informacje w systemie operacyjnym Twojego komputera. W pierwszym kroku, musisz wcisnąć na swojej klawiaturze kombinację Windows + R. Na ekranie pojawi się małe okno dialogowe, gdzie należy wpisać komendę Msinfo23 i zatwierdzić Enterem. Przed Tobą otworzy się kolejne okno, dużo większe, gdzie znajdziesz skarbnicę wiedzy na temat swojego komputera. Jak sprawdzić płytę główną komputera w tym miejscu? Wystarczy odnaleźć odpowiednią linijkę, gdzie będzie wyszczególnione, kto wyprodukował płytę, a także jakie jest jej dokładne oznaczenie modelu wraz z wersją.


Stąd już krótka droga do przeglądarki internetowej, aby odwiedzić stronę producenta i dowiedzieć się wszystkiego na temat danej płyty głównej. Planując rozbudowę komputera, koniecznie weź pod uwagę, czy wszystkie dobrane podzespoły (włącznie z płytą) będą ze sobą dobrze współgrały. Pozwoli Ci to na uzyskanie najwyższej wydajności, a co za tym idzie, pozbędziesz się widma wystąpienia lagów w grach lub programach.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756