Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak sprawdzić wydajność komputera?

 2023-07-28 

Wybierając komputer lub planując jego rozbudowę, warto określić docelowe przeznaczenie urządzenia. Zupełnie inne parametry potrzebne są do pracy biurowej niż do grania w najnowsze hity. Podpowiadamy, jak sprawdzić wydajność komputera oraz co zrobić, aby podnieść jej poziom.

Kiedy potrzebna jest duża wydajność komputera?

Nie zawsze potrzebować będziesz superszybkiego laptopa lub komputera. Możliwości podzespołów warto dobierać do rodzaju przeznaczenia sprzętu. Jeśli komputer ma służyć Ci do pracy biurowej lub przeglądania sieci, nie ma potrzeby inwestowania w mocny sprzęt. Praca z przeglądarką i edytorami tekstu zazwyczaj nie wymaga od komputera wysokiej wydajności. Oczywiście zależy to także od używanego oprogramowania. Duża ilość otwartych zakładek w ulubionej przeglądarce może mocno obciążać urządzenie. To samo dotyczy arkuszy kalkulacyjnych z dużą ilością danych.


Jeśli komputer ma Ci służyć do grania lub pracy na skomplikowanych, rozbudowanych programach (np. graficznych), potrzebujesz sprzętu o większych możliwościach. W takim wypadku zbyt słabe komponenty mogą uniemożliwić uruchomienie gry czy też aplikacji.

Jak sprawdzić wydajność komputera?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić wydajność komputera? Najlepszym sposobem jest samodzielna ocena możliwości podzespołów. Do tego jednak potrzebna jest odpowiednia wiedza. Możesz ją zdobyć czytając pozostałe poradniki na naszej stronie. Aby ocenić potencjał sprzętu, warto skupić się na kilku podzespołach. Znaczenie dla szybkości pracy komputera ma na pewno procesor. Powinieneś znać ilość rdzeni i wątków. Ważne jest także taktowanie podawane w ilości herców. Sam procesor nie jest jednak w stanie zapewnić wysokiej wydajności, jeśli pozostałe elementy komputera będą mocno odstawać technologicznie.


Ważna jest pamięć RAM, która powinna być nie tylko możliwie jak największa, ale także ważny jest jej rodzaj. Obecnie wykorzystywane są moduły DDR4, które cechuje niższe napięcie wejściowe, a także wyższe taktowanie. Jeśli komputer ma gwarantować rozrywkę, powinien być wyposażony w dedykowany układ graficzny. Dobra karta grafiki musi mieć odpowiednią ilość pamięci własnej, a także obsługiwać technologie takie jak Ray Tracing. Jeśli komputer ma pracować szybko i sprawnie, ważny jest również dysk, na którym gromadzone są dane. Dobrym wyborem będzie na pewno dysk SSD, który jest bardziej odporny na uszkodzenia, cichy i szybszy.


Pamiętaj, że to tylko garść informacji na temat aspektów technicznych komputera. Prawidłowa ocena oferowanych przez niego parametrów wymaga większego zaangażowania w temat. Mimo wszystko, jak najbardziej możesz stać się w tym zakresie specjalistą!

Czy są prostsze sposoby na sprawdzenie wydajności komputera?

Oczywiście! Poza tym, może okazać się, że nawet pozornie mocny sprzęt ma problemy z uzyskaniem właściwych parametrów. Przyczyny należy szukać w rozwiązaniach technicznych lub nieprawidłowym oprogramowaniu. Jeśli czujesz, że coś z Twoim komputerem jest nie tak, możesz to zweryfikować z pomocą odpowiednich aplikacji.


Programów umożliwiających analizę stanu Twojego komputera jest całe mnóstwo. Oczywiście nie wszystkie będą tak funkcjonalne, jak opisuje to deweloper na swojej stronie. Zawsze warto bazować na doświadczeniach innych użytkowników, którzy już wypróbowali konkretne oprogramowanie.


Jak sprawdzić wydajność procesora? Pomocna będzie tutaj aplikacja CPU-Z. Program nie tylko pozwoli dokonać testu procesora, ale także wyświetli wszystkie dane na jego temat. Ilość rdzeni, wątków, taktowanie – wszystkich informacji dowiesz się właśnie z tego programu. Możliwy jest także podgląd na szybkość rdzeni i ustawione mnożniki. CPU-Z służy także do sprawdzenia innych podzespołów. Jeśli więc zastanawiasz się jak sprawdzić wydajność laptopa, masz już odpowiedź. To niewielka, prosta aplikacja, która daje dostęp do szeregu informacji technicznych, których często na próżno szukać w innych miejscach.


Dostępnych jest wiele innych programów, które dedykowane są konkretnym podzespołom. Możliwe jest sprawdzanie temperatury, sprawności pracy oraz możliwości układu graficznego. Testy wykonywane w czasie rzeczywistym są miarodajne i pozwalają na merytoryczną ocenę

Jak poprawić wydajność komputera?

Wyniki przeprowadzonych testów nie są dla Ciebie zadowalające? Możliwa jest zmiana, o ile oczywiście dokonasz odpowiednich modyfikacji. Możesz zacząć od darmowych rozwiązań, które ograniczą się do usunięcia niepotrzebnych danych i tym samym opróżnienia zajętego na dysku miejsca. Czasami takie niepotrzebne pliki mogą łącznie „ważyć” nawet kilkanaście gigabajtów! Warto sprawdzić, czy podzespoły Twojego komputera nie nagrzewają się. Zbyt wysoka temperatura niestety bardzo obniża wydajność sprzętu. Powodów może być kilka. Zużyta pasta termoprzewodząca, otwory wentylacyjne zapchane przez kurz lub nieodpowiedni wentylator. Zweryfikuj wszystkie te elementy, jeśli Twój sprzęt regularnie ulega przegrzaniu.


Ostatnim sposobem na poprawienie wydajności komputera jest oczywiście wymiana podzespołów na lepsze. To proste w przypadku komputerów stacjonarnych, ale niekoniecznie możliwe w laptopach. Rozbudowa notebooków może ograniczać się tylko do montażu dodatkowego modułu pamięci RAM, choć i taki zabieg może bardzo przyspieszyć komputer. Warto próbować wszystkich rozwiązań, począwszy od tych, które możesz zrobić bez kosztów i samodzielnie. W innym wypadku warto skorzystać z pomocy serwisu, którego specjaliści mają większe doświadczenie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756