Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Klawiatura ergonomiczna – jaką wybrać?

 2023-10-09 

Korzystając z komputera, większość osób zwraca uwagę głównie na funkcjonalność urządzeń peryferyjnych, takich jak np. klawiatura. Często pomija się kwestie ergonomii, które są jednak wyjątkowo istotne, szczególnie dla osób, które przed monitorem spędzają długie godziny, czy to w pracy, czy podczas relaksu w grach komputerowych. Klawiatura ergonomiczna to nie tylko kwestia wygody, ale także zdrowia, z czego powinniśmy sobie wszyscy zdawać sprawę.

BHP pracy z komputerem

Już w pierwszych klasach szkoły podstawowej dzieci są uczone obsługi komputera. Jednym z najważniejszych tematów, który jest tam omawiany, to zasady zdrowego korzystania z tych urządzeń. Wpływ na to ma wiele czynników, takich jak: odpowiednio ustawiony fotel, kąt monitora, oraz ułożenie rąk podczas obsługi myszki i klawiatury. Nie da się korzystać z komputera bez urządzeń peryferyjnych, takich właśnie jak klawiatura, która służy do wprowadzania tekstu w systemie operacyjnym. Dlatego też jest to czynność niemalże ciągła, szczególnie jeśli pracujemy z komputerem na co dzień. Szybko zauważymy, że po niedługim czasie nasze dłonie i nadgarstki zaczynają boleć, co jest objawem ich zmęczenia. Wpływ na to ma nie tylko ciągłe i monotonne uderzanie w klawisze, ale przede wszystkim ułożenie dłoni względem klawiatury. Dlatego też powstała klawiatura ergonomiczna, której zadaniem jest minimalizowanie ryzyka przemęczenia dłoni i nadgarstków, poprzez niejako zmuszenie użytkownika do ułożenia ich pod odpowiednim kątem.


Nieprzestrzeganie tych zaleceń może skutkować powstawaniem schorzeń, które nie tylko będzie trudno wyleczyć, ale będą przez długi czas wyjątkowo uciążliwe. Ciągły ból i nieodpowiedni kąt ułożenia dłoni i nadgarstków może prowadzić do zapalenia stawów, czego skutkiem będzie długotrwała niezdolność do pracy przy komputerze. Aby temu zapobiec, warto zapoznać się z rozwiązaniem, którym jest klawiatura ergonomiczna.


Funkcjonalność klawiatury ergonomicznej

Wiele osób spotkało się już ze słowem ergonomia i kojarzy je przede wszystkim z wygodą połączoną z funkcjonalnością. Jest to oczywiście prawda, ale głównym zadaniem urządzeń i przyrządów ergonomicznych, jest zapewnienie możliwie najbardziej naturalnego korzystania z nich. W przypadku osób pracujących z komputerami dotyczy to głównie myszki i klawiatury, ale jakie tak naprawdę są największe różnice pomiędzy zwykłą klawiaturą, a tą ergonomiczną? Na pierwszy rzut oka klawiatura ergonomiczna nie różni się zbytnio od klasycznej wersji tego urządzenia peryferyjnego. Układ klawiatury jest identyczny, w zależności od tego, który preferujemy. Może to być QWERTY, QWERTZ, lub AZERTY, zależy to wyłącznie od naszych preferencji. Różnicą jest sam kształt klawiszy, które najczęściej są wygięte oraz bardziej odsunięte od siebie, aby zapewnić możliwie jak najbardziej naturalne ułożenie palców.


Często klawiatura ergonomiczna podzielona jest na dwa bloki przycisków, co jeszcze bardziej podnosi wygodę ich użytkowania. Podobnie jest z samym kształtem klawiatury, który w przypadku rozwiązania ergonomicznego jest wyprofilowany na kształt łuku, co również wpływa na wygodne ułożenie całych dłoni. Jednym z najistotniejszych elementów jest jednak podpórka pod nadgarstki, która pozwala dłoniom swobodnie na niej spoczywać, zamiast (jak to ma miejsce w przypadku klawiatur klasycznych) zmuszać dłonie do nienaturalnego wygięcia lub wręcz ciągłego wiszenia w powietrzu.

Dodatki i alternatywy

Klawiatura ergonomiczna powinna być kupowana z uwzględnieniem dokładnie tych samych potrzeb, które mielibyśmy w przypadku klawiatury klasycznej. Producenci doskonale o tym wiedzą, dlatego bez problemu znajdziemy na rynku urządzenia wyposażone w dodatkowe klawisze multimedialne, podświetlenie, a także komunikację bezprzewodową lub „po kablu”. Warto zwrócić też uwagę na same klawisze, które możemy podzielić na trzy grupy: klasyczne, membranowe i mechaniczne. Najczęściej możemy spotkać się z tymi pierwszymi lub ewentualnie drugimi. Problem pojawia się natomiast z klawiaturami ergonomicznymi korzystającymi z klawiatury mechanicznej. Nie są białymi krukami, ale o wiele trudniej znaleźć je w sklepach. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do akurat tego typu klawiatury, możemy zastanowić się nad ewentualnym ulepszeniem naszej obecnej klawiatury poprzez dodanie specjalnych podpórek pod nadgarstki, jednak nie będziemy mieć wpływu na układ klawiszy i profil samej klawiatury.


Wiele klawiatur gamingowych przystosowanych jest do długich sesji przed komputerem i wykorzystuje liczne udogodnienia, nie są to jednak urządzenia w pełni ergonomiczne. Ciekawym rozwiązaniem są również klawiatury o niskim skoku przycisków, które nie będą od użytkowników wymagać tyle samo siły, co w przypadku tych klasycznych. Rozwiązanie to jest najpopularniejsze wśród programistów, którzy spędzają wiele godzin na pisaniu. Trzeba jednak pamiętać, że żadne z tych rozwiązań nie jest w pełni ergonomiczne i jedynie klawiatura ergonomiczna może nam zapewnić najwyższą jakość i wygodę pracy, co przełoży się na zdrową obsługę komputera.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756