Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Najdroższy komputer na świecie – ile kosztuje?

 2022-10-03 

Jaki jest najdroższy komputer na świecie? Trudno jednoznacznie to określić, lecz z pewnością istnieje kilka lub kilkanaście modeli, które swoją ceną przyprawiają o zawroty głowy. Przyjrzymy się kilku komputerom nierzadko wartym tyle, co niemałe mieszkanie.

Co wpływa na cenę komputera?


Komputery to, obok smartfonów, najważniejsze urządzenia towarzyszące nam na co dzień i w pracy. Najważniejszym czynnikiem odpowiadającym za cenę komputerów jest ich osprzęt, czyli wszelkie, poszczególne urządzenia schowane w komputerze – czy to stacjonarnym czy przenośnym. Karty graficzne, procesory, pamięć RAM itd. – komputer jest dziś niezwykle zaawansowanym urządzeniem, który do pracy wymaga kooperacji licznych podsprzętów, tak zwanego hardware’u. Każdy z elementów osprzętu składa się na wydajność urządzenia, a to dla użytkownika jest kluczowe. Oczywiście, na cenę wpływ mają również inne czynniki – chociażby design, zainstalowane oprogramowanie, prestiż producenta, wielkość urządzenia, głośność, pobory energii elektrycznej i wiele, wiele więcej.


Jednak w wypadku najdroższych komputerów wiele z tych elementów wykorzystanych jest do ekstremum, tworząc urządzenia o wartości przekraczającej wszelkie pojęcie zwykłego użytkownika. Czym wyróżniają się najdroższe urządzenia? Co wpływa na ich astronomiczne kwoty? Jaki jest najdroższy komputer na świecie i ile kosztuje? Jeżeli jesteś ciekawy odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury!

Komputery w naszej ofercie:

Najdroższy komputer na świecie


Przejdźmy od razu do konkretów! Jaki jest najdroższy komputer na świecie? Tak naprawdę trudno jest znaleźć jedną odpowiedź na to pytanie. Problem pojawia się na etapie zdefiniowania samego pojęcia „komputer”. Wiele osób postrzegać tak będzie relatywnie małe urządzenia pokroju komputerów stacjonarnych czy laptopów. W rzeczywistości jednak najwyższe ceny osiągają ogromne komputery, które mogłyby się nie zmieścić w niejednym mieszkaniu. W jakim celu produkuje się takie monstrualnie wielkie komputery i gdzie można je kupić? Z pewnością urządzenia takiego rodzaju nie znajdziemy w zwykłych sklepach. Ba, nawet w tych „niezwykłych” próżno jest ich poszukiwać. 


Komputery tego rodzaju przygotowywane są na specjalne zamówienia. Najczęściej spotkamy się z nimi w budynkach rządowych, agencji naukowych czy ogromnych firmach. Komputery takie przeznaczone są do ogromnych zadań, a ich osiągi są nawet nie do wyobrażenia dla laików. Zazwyczaj wykorzystywane są do zaawansowanych badań, eksperymentów naukowych i symulacji. Choć koszty tego rodzaju urządzeń mogą być liczone w – uwaga – miliardach złotych, bardzo często zakup takiego komputera może okazać się oszczędnością. Przeprowadzenie nawet kilku eksperymentów, które często mogą zakończyć się porażką, może znacznie przekroczyć koszt samego urządzenia. 


Dobrym przykładem tego rodzaju komputera jest tak zwany superkomputer Summit. To ogromne urządzenie wyposażone jest w osprzęt, który przywraca o zawroty głowy. Czym może pochwalić się komputer Summit? Zacznijmy od (to nie żart) 10 petabajtów (1 000 000 GB) pamięci RAM. Dodajmy do tego ponad 9000 220-rdzeniowych procesorów IBM POWER9 czy prawie 28 000 kart graficznych NVIDIA Tesla V100. Oczywiście, Summit jest przykładem wyniesionym do ekstremum. Większość superkomputerów nie osiąga takich wyników, przez co też nie kosztują aż tyle. Jednak nawet urządzenie osiągające na przykład 10 proc. ceny i możliwości robi ogromne wrażenie.

Superkomputery na (nie)każdą kieszeń


Wiemy już, że najdroższe komputery na świecie to ogromne, przypominające szeregi potężnych szaf urządzenia. Oczywiście, na rozwiązania takie mogą pozwolić sobie tylko poszczególne jednostki na świecie. Istnieją jednak urządzenia, które choć swoimi możliwościami wydają się być śmieszne w porównaniu z chociażby Summitem, nadal znacznie przerastają osiągami nawet lepszej jakości komputery, które znajdziemy w co poniektórych domach. O jakich sprzętach mowa? Wspomnieć można chociażby o komputerze x-kom G4M3R 700. 


Na co możemy liczyć, kupując specjalnie skomponowany sprzęt? Wymieniać i zachwycać się można naprawdę długo. 18-rdzeniowy procesor Intel Core i9 9980 XE, aż dwie karty graficzne NVIDIA GeForce RTX czy pamięć wbudowana o łącznej pojemności 3 TB. Wszystko to w stylowej, nowoczesnej, wyposażonej w szklana ścianę obudowie, z chłodzeniem wodnym czy specjalnym podświetleniem. Ile kosztuje nas taka przyjemność? W porównaniu do Summita kwota wydaje się „groszowa” – jest to „zaledwie” niewiele ponad 40 tysięcy złotych. Nie jest to jednak najdroższy z komputerów, które swoje miejsce mogą odnaleźć w domu.


Wartym uwagi jest również już nieco historyczny sprzęt – Yoyotech XDNA Aurum 24K. Jest to kolejny sprzęt skomponowany z myślą o obsłudze najbardziej zaawansowanych gier komputerowych. Komputer światło dzienne ujrzał w 2013 roku, czyli prawię dekadę temu. Mimo tego, że w międzyczasie rynek technologiczny przeszedł niejedną rewolucję i zwyczajny komputer z 2013 roku nie zrobiłby dziś na nikim wrażenia, perełka od Yoyotech nadal przewyższa oczekiwania większości użytkowników. Mowa tu chociażby o 6-rdzeniowym procesorze Intel Core i7 4960X, dwóch kartach graficznych Asus NVIDIA GTX TITAN czy pamięć Corsair 64 GB. Oczywiście, dziś komputery te nie są już produkowane, lecz przy dużym szczęściu od czasu do czasu może przydarzyć się okazja, by zakupić używany model. Przygotujmy się jednak na spore kwoty – z czasem modele tego rodzaju tylko drożeją, a w dniu premiery kwota sprzedaży „z pierwszej ręki” wynosiła aż 13 000 dolarów!


Ostatni komputer, który w teorii (i chyba tylko w teorii) może znaleźć się na wyposażeniu domu, a nie rządowej agencji badawczej, Apple Mac Pro. Amerykański producent jest powszechnie znany ze sprzedaży wysokiej jakości i nie najtańszych urządzeń. Jednak najbardziej luksusowa wersja omawianego przez nas urządzenia zdecydowanie przewyższa osiągami i, oczywiście, ceną flagowe produkty firmy z Cupertino. O jakiej kwocie mowa? „Bagatela”, jest to około ćwierć miliona złotych. Kwota zdecydowanie robi wrażenie. A na co możemy liczyć od sprzętu w cenie mieszkania?


Na początku warto wspomnieć, że jest to najbardziej luksusowa wersja urządzenia. Tańsza wersja, mając niższe osiągi (choć i tak robiące duże wrażenie – 32 GB pamięci RAM, pamięć SSD 256 GB czy 8-rdzeniowy procesor) dostępna jest za niecałe 30 000 złotych. A co z „nieco” droższym egzemplarzem? 1556 GB pamięci RAM, 28-rdzeniowy procesor Intel Xeon W-3275M czy dwie karty graficzne AMD Radeon Vega II Duo. Z kolei pamięć wbudowana osiąga 4 TB, czyli 4 000 GB. Komputer Apple Mac Pro sławę zyskał jednak nie tylko dzięki zawrotnym osiągom i chyba jeszcze bardziej zawrotnej cenie. Design urządzenia jest, lekko rzecz biorąc, kontrowersyjny i zadziwiający. Ocenę najlepiej jest jednak wydać samemu, podziwiając urządzenie w Internecie.

Historia ma swoją wartość


Do tej pory opisywaliśmy urządzenia, które robią ogromne wrażenie ze względu na swoje możliwości technologiczne. Okazuje się jednak, że zawrotne ceny mogą osiągać również komputery, które swoimi osiągami mogą również zaskakiwać, lecz raczej negatywnie. Mowa tu o urządzeniach bardzo starych, które były świadkami licznych i bardzo szybko postępujących przemian technologicznych. Trzymając się marki Apple, możemy wyróżnić dwa niezwykłe urządzenia.


Jednym z nich, dość starym, bo z 1983 roku, jest Apple Lisa. Urządzenie to wyróżnia się rewolucyjnym na swoje czasy rozwiązaniem, czyli myszką komputerową. Apple Lisa jest pierwszym komercyjnie sprzedawanym komputerem sterowanym z pomocą myszki komputerowej, dlatego też wyróżnia się dużą wartością historyczną (i nie tylko). Trudno jest określić, jaka jest obecna cena tego historycznego urządzenia. Orientacyjna cena z pewnością jednak będzie przewyższała 235 000 złotych (taką cenę osiągnęło urządzenie kilka lat temu na jednej ze specjalnych aukcji).



Tańszym urządzeniem okazuje się Macintosh Portable. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie wyróżniało się możliwością przenoszenia. Trudno jednak porównać je do dzisiejszych laptopów. W rzeczywistości rozmiarem przypominało bardziej współczesne komputery PC. Na jakie osiągi możemy liczyć, kupując używanego Macintosha Portable? Uwaga, bo jest zaskakująco: procesor Motorola 16 MHz, 1 MB pamięci RAM i dysk twardy 40 MB. Do tego czarno biały wyświetlacz rozdzielczości 640 x 400 px. Za jaką kwotę możemy zakupić to „robiące wrażenie” osiągami urządzenie? Z pewnością jest warte swojej ceny – ceny wysokości około 50 000 zł!

Wyceniaj komputer po okładce


Wspomnieliśmy już o niezwykłych osiągach i dużej wartości historycznej. Jaki może być kolejny czynnik wpływający na zawrotne ceny komputerów? Okazuje się, że jest to wygląd, a właściwie materiały wykorzystane do wykończenia urządzenia. Zazwyczaj komputery tego rodzaju wyposażone są w dość dobry osprzęt, lecz to design wpływa na ostateczne, astronomiczne ceny. Mowa tu o takich rozwiązaniach jak pokrywanie obudowy złotem czy platyną lub wysadzanie komputera drogocennymi kamieniami szlachetnymi. Trudno stwierdzić, co ma na celu kupowanie sprzętu tego rodzaju, lecz samo ich istnienie sugeruje, że jest na nie zapotrzebowanie. O jakich modelach mówimy i ile za nie zapłacimy?


Nie możemy w tym wypadku nie wspomnieć o najdroższym, dostępnym komercyjnie komputerze, czyli urządzeniu marki Luvaglio. Warto jednak dodać, że praktycznie rzecz biorąc, nikt tego laptopa nie widział. Nie wiadomo bowiem, czy jakikolwiek model urządzenia został kiedykolwiek sprzedany, czy nawet wyprodukowany. Co może na to wpływać? Z pewnością jest to cena, gdyż osiąga ona wielkość miliona dolarów! Na tak wysoką kwotę wpływają przede wszystkim wszędobylskie diamenty. W teorii powinniśmy je dostrzec zarówno na obudowie, jak i klawiaturze.


Jeżeli chcielibyśmy nieco oszczędzić, możemy zakupić laptopa Zeus Platinium Jupiter. Komputer nie należy jednak do najmłodszych, gdyż swoją premierę miał w 2008 roku. Już wtedy jego cena wynosiła 750 000 dolarów. Cena osiągnęła taką wysokość za sprawą wysadzania obudowy diamentami, ale również – wykonania jej z platyny.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756