Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Nakładanie pasty na procesor – instrukcja

 2023-08-30 

Procesor jest jednym z najważniejszych elementów każdego komputera. Jest mózgiem całego urządzenia. Jego intensywna praca wiąże się z generowaniem ciepła, które w nadmiarze szkodzi podzespołom. Może doprowadzić to, do przegrzania i uszkodzenia procesora. Dlatego tak ważne jest zapewnienie wydajnego chłodzenia. Regularne nakładanie pasty na procesor, pozwala wydłużyć żywotność elementu. Jak to robić? Wyjaśniamy w poniższym poradniku.

Pasta termoprzewodząca – co to takiego?

Pasta termoprzewodząca, to specjalna masa, która wyróżnia się dużym przewodnictwem cieplnym. Można przyjąć, że to specjalny smar, który stosuje się w przypadku elektroniki. Ma on za zadanie pomagać w odprowadzaniu ciepła elementów komputera, które mocno się nagrzewają. Masę należy rozsmarowywać w miejscu styku, np. procesora z radiatorem. Nakładanie pasty na procesor, powinno powtarzać się w miarę potrzeb. Jeśli procesor zaczyna nagrzewać się do nieoczekiwanych temperatur, jest to sygnał, że trzeba się tym zająć. Szczególną uwagę powinni na to zwracać gracze oraz użytkownicy dokonujący zwiększania taktowania. Masa sprzedawana jest w specjalnych aplikatorach, mających formę strzykawki.

Nakładanie pasty na procesor – o czym należy pamiętać?

Jest to czynność, którą zdecydowanie możesz wykonać samodzielnie. Istotne jest jednak zwrócenie uwagi na kilka aspektów, które pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek. Pasta termiczna jest zazwyczaj aplikowana fabrycznie, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zweryfikować w przypadku pierwszej instalacji nowego procesora. Jeśli dokonujesz nałożenia nowej warstwy pasty, rozpocznij proces od dokładnego wyczyszczenia elementu. Na procesorze nie powinny znajdować się tłuste zabrudzenia, kurz, ani resztki starej masy termoprzewodzącej. Możesz to wszystko usunąć za pośrednictwem szmatki z mikrofibry i odrobiny alkoholu izopropylowego, który doskonale oczyszcza elektronikę z wszelkich zabrudzeń. Zanim zaczniesz nakładać nową pastę, bądź gotowy do montażu procesora, upewnij się, jak wygląda instalacja sprzętu i przygotuj potrzebne do tego akcesoria. W ten sposób zyskasz czas, którego upływanie mogłoby spowodować, dostanie się do pasy zbyt dużej ilości kurzu.

Jak nałożyć pastę na procesor? Instrukcja

Przede wszystkim, przeczytaj instrukcję dedykowaną Twojemu procesorowi. Producent na pewno uwzględnił informacje, na temat wymiany masy termoprzewodzącej. Być może, znajdziesz tam przydatne wiadomości, które ułatwią cały proces. Ponadto, sprawdź co zaleca producent pasty. Na rynku dostępne są różne produkty. Mogą różnić się sposobem aplikacji, więc aby nie zmarnować masy – upewnij się, że zrobisz to we właściwy sposób.


Kolejnym krokiem jest oczywiście nałożenie pasty na sam środek rozpraszacza ciepła procesora. Nie przesadź z jej ilością. Wystarczy objętość porównywalna do ziarna grochu. Zbyt duża ilość pasty, utrudni spasowanie elementów, a to nic dobrego nie wróży. Kolejnym krokiem, jest montaż układu chłodzącego samego procesora. Wystarczy lekki nacisk z góry, aby umieścić element na procesorze. Nie używaj zbyt dużo siły, aby nie dopuścić do uszkodzenia podzespołu. Musisz to zrobić tak, aby pasta termiczna została równomiernie rozprowadzona. Utrzymuj stabilnie element chłodzący i przykręć go śrubami do płyty głównej. Nie dokręcaj śrubek od razu. „Złap” gwint wszystkimi, a następnie dokręć każdą z nich. W ten sposób skorygujesz ewentualne krzywizny i zamontujesz procesor prawidłowo.


Teraz wystarczy sprawdzić, czy operacja została dokonana prawidłowo. Jeśli pasta nie wycieka spod procesora i nie dostała się w żadne inne miejsce, jak na przykład płyta główna, to powinno być w porządku. Jeśli nałożyłeś zbyt dużo masy, musisz dokonać nałożenia jeszcze raz. Usuń pastę alkoholem izopropylowym i dokonaj operacji raz jeszcze, tym razem aplikując mniejszą ilość środka.

Uwaga! Zanim nałożysz pastę, przeczytaj

Pamiętaj, aby nałożyć odpowiednią ilość pasty termoprzewodzącej. Zbyt mała ilość, nie zapewni wymaganej wydajności. Z kolei nie można też przesadzić w drugą stronę. Wtedy efektywność również nie będzie zadowalająca, bo elementy mające się stykać, będą zbyt od siebie oddalone. Może także dojść do zalania pastą innych elementów komputera, a tego byśmy nie chcieli. W przypadku procesora, nie powinno się rozsmarowywać pasty. Pozwól jej rozprowadzić się samodzielnie, za pośrednictwem nacisku na płytę podstawy lub bloku wodnego. W ten sposób usuwane są z niej pęcherzyki powietrza, co jest bardzo ważne. Pamiętaj także o dokładnym wyczyszczeniu elementów ze starej pasty. W przeciwnym wypadku, również będzie dochodziło do powstawania pęcherzyków. Wiesz już jak nakładać pastę na procesor. Życzymy Ci powodzenia i zapraszamy do zapoznania się z ofertą mas termoprzewodzących w naszym sklepie internetowym.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756