Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Ranking procesorów mobilnych – porównanie procesorów w laptopach

Data dodania: 01-08-2023

Kupując laptopa powinieneś bacznie zwrócić uwagę na zastosowane podzespoły. Powód jest prosty. W przeciwieństwie do komputera stacjonarnego w notebooku możliwości wymiany komponentów są ograniczone, zazwyczaj możesz co najwyżej rozbudować pamięć RAM czy wymienić dysk, podczas gdy CPU jest zmontowane na stałe. Dlatego też przygotowaliśmy ranking procesorów mobilnych, który ułatwi Ci podjęcie decyzji przed zakupem laptopa. Dowiesz się z niego, jakie są podstawowe cechy tych komponentów i czym się kierować przed ich zakupem.

Ranking procesorów w laptopach – ważne cechy

Warto wiedzieć, jak zbudowane są współczesne procesory w notebookach. Jeszcze kilka lat temu komponent ten składał się jedynie z procesora głównego, czyli CPU. Dziś jednak standardem jest, że ma on również wbudowany procesor obrazu tzw. GPU. To szczególnie istotne w laptopach dla graczy, gdzie w praktyce występują dwie karty graficzne – dedykowana jest przeznaczona do wymagających aplikacji i gier i cechuje się dużym zużyciem energii. Z kolei karta graficzna zintegrowana z procesorem ma mniejszą wydajność, jest jednak bardzo oszczędna. To sprawia, że najczęściej korzystamy z niej podczas pracy na baterii, gdy zależy nam na zwiększeniu czasu działania.


Jest dwóch głównych producentów procesorów – są to firmy AMD oraz Intel. Własne procesory dostarcza także Apple, jednak układy Apple M są stosowane tylko w komputerach tego producenta, więc spektrum wyboru jest bardzo ograniczone. Gdy zastanawiasz się, jaki procesor do laptopa wybrać, warto także wiedzieć, co symbolizują poszczególne elementy w ich oznaczeniach modelowych. Dlatego przyjrzymy się im bliżej na przykładzie procesorów AMD Ryzen 5 5500U oraz Intel Core i5-11320H. Oprócz tego w ofercie obu firm znajdziemy procesory typowo biurowe, przeznaczone dla najmniej wymagających użytkowników. Są to modele z serii AMD Athlon oraz Intel Celeron i Pentium.

Jaki procesor AMD wybrać?

Seria Ryzen składa się z czterech modeli, które symbolizuje pierwsza cyfra: 3 – procesory podstawowe, multimedialne i biurowe, 5 – podstawowy segment układów gamingowych i do zaawansowanych multimediów, 7 – układy dla graczy i do podstawowych stacji roboczych lub 9 – najwydajniejsze procesory do wymagających stacji roboczych i entuzjastów gamingu. Kolejna cyfra to 5, która oznacza generację procesorów – im jest ona wyższa, tym CPU jest nowszy. Kolejne cyfry oznaczają zaś rozróżnienie modelowe w ramach danej serii, zazwyczaj poszczególne urządzenia różnią się częstotliwością taktowania czy pojemnością pamięci podręcznej.


Gdy przeglądasz ranking procesorów mobilnych, z pewnością zwrócisz uwagę na oznaczenie literowe na końcu każdego symbolu, w tym wypadku jest to U, które oznacza procesor niskonapięciowy o obniżonym zużyciu energii. W procesorach AMD trafisz również na oznaczenia H, HS oraz HX. Modele z oznaczeniem H to wydajne układy dla entuzjastów, procesory HS również dysponują dużą wydajnością, jednak są stosowane wtedy, gdy ważne jest również niskie zużycie energii, np. w kompaktowych laptopach gamingowych, wreszcie oznaczenie HX symbolizuje absolutnie topowe procesory AMD, dla tych którym zależy na czystej wydajności.

Procesor Intel do laptopa – jaki wybrać?

Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku procesorów marki Intel. W ofercie producenta są cztery serie Core i3, i5, i7 oraz i9. Ich rynkowe pozycjonowanie można porównać z układami Ryzen o tożsamych numerach. Kolejną informacją zaszytą w symbolu jest generacja, np. i5-11320H jest procesorem Intela 11. generacji, o czym świadczą dwie pierwsze cyfry – im są one wyższe, tym nowszy jest procesor.


Kolejne liczby informują zaś o konkretnym modelu w ramach serii. Podobnie stosowane są oznaczenia literowe, najczęściej spotykane z nich to: U – procesory energooszczędne, H, HX oraz HK – modele o topowej wydajności, P – przeznaczone do laptopów o smukłej konstrukcji oraz G1-7, gdzie cyfra oznacza wydajność zintegrowanego układu graficznego. Pozornie oznaczenia mogą wydawać się skomplikowane, jednak ich znajomość pozwoli Ci łatwo oszacować wydajność i przeznaczenie procesora, bez konieczności przeglądania długich testów.

Parametry procesorów do laptopów

Nie możemy pominąć takiej kwestii jak specyfikacja poszczególnych układów, które zestawia ranking procesorów w laptopach. Wybierając sprzęt zwróć przede wszystkim uwagę na liczbę rdzeni, ich standardową częstotliwość taktowania oraz częstotliwość taktowania w trybie turbo. Procesor z większą liczbą rdzeni będzie sobie lepiej radził z wielozadaniową pracą np. w wymagających aplikacjach obliczeniowych.


W ofercie wciąż dostępne są procesory dwurdzeniowe, jednak zalecamy wybór jednostki z przynajmniej czterema rdzeniami. Obecnie to optymalna opcja pod kątem wydajności oraz kosztów. Ewentualnie, jeśli korzystasz z naprawdę wymagających aplikacji obliczeniowych, zdecyduj się na procesor z jak największą liczbą rdzeni. Zaawanasowane modele gamingowe mogą mieć ich nawet 24. To dobre rozwiązanie, jeśli poszukujesz mobilnej stacji roboczej. Warto dodać, że funkcje takie jak HT w Intelu i SMT w procesorach AMD, podwajają liczbę wątków nad którymi może jednocześnie pracować rdzeń procesora. To sprawia, że zamiast np. 16 rdzeni fizycznych mamy do dyspozycji 32 rdzenie logiczne.


Przeglądając ranking procesorów mobilnych zauważysz, że poszczególne modele różnią się częstotliwością taktowania. Producenci podają zawsze dwie wartości, standardową oraz wartość maksymalną w trybie turbo. Częstotliwość taktowania jest dostosowywana dynamicznie do aktualnych warunków, jak np. temperatura pracy oraz wymagań aplikacji. Dzięki temu, gdy np. piszesz na laptopie maila lub robisz inne mało wymagające pod względem mocy obliczeniowej zadania, sprzęt pracuje z mniejszą wydajnością, ale i zużywa mniej energii. Gdy np. uruchomisz wymagającą grę, częstotliwość taktowania poszczególnych rdzeni rośnie, abyś mógł cieszyć się płynną zabawą.


Bazowa częstotliwość taktowania dotyczy sytuacji, gdy równomiernie obciążone są wszystkie rdzenie procesora. Z kolei opcja turbo informuje o maksymalnej osiąganej częstotliwości taktowania w przypadku obciążenia pojedynczego rdzenia procesora. Dzięki takiej budowie współczesne CPU mogą wydajnie pracować zarówno w nowoczesnych, wielowątkowych aplikacjach, jak i tych starszych, które bazują przede wszystkim na mocy pojedynczego rdzenia.

Jaki procesor do laptopa gamingowego wybrać?

Na wydajność CPU zwracają uwagę przede wszystkim gracze. Dlatego tworząc ranking procesorów mobilnych, wyjaśnimy, czym powinien charakteryzować się układ, który sprawdzi się w gamingu. Przede wszystkim ważna jest liczba rdzeni oraz obsługiwanych wątków. Obecnie zalecamy, aby procesor do gier był przynajmniej sześciordzeniowy i dwunastowątkowy. Wymagania względem CPU w nowych grach stale rosną, dlatego na dziś i bliską przyszłość to konfiguracja rekomendowana. Możesz zdecydować się np. na modele Ryzen 5 lub Intel Core i5.


Osiem rdzeni i szesnaście wątków to dobry wybór dla osób poszukujących najlepszego stosunku ceny do wydajności. Otrzymasz bowiem solidny CPU, który ma zapas mocy na kolejne powstające gry komputerowe, a do tego sprawdzi się w zadaniach wielowątkowych. Jeśli oprócz grania, np. jednocześnie streamujesz rozgrywkę, to taki sprzęt będzie świetnym wyborem, polecamy modele Ryzen 7 oraz Core i7. Procesory wydajniejsze są dobrym wyborem, jeśli interesuje Cię jak największa moc i szukasz np. mobilnej stacji roboczej, czy sprzętu do zabawy w rozdzielczości 4K.

Na co oprócz procesora zwrócić uwagę?

Przeglądając ranking procesorów mobilnych pamiętaj, że prezentowane CPU należy rozpatrywać całościowo, pod kątem tego w jakich konstrukcjach są stosowane. Ten sam procesor, w różnych modelach laptopów może oferować inną wydajność. Wynika to przede wszystkim z nałożonych limitów energetycznych i efektywności systemów chłodzenia, które są tworzone zgodnie z przeznaczeniem dane urządzenia. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę również na pozostałe komponenty oraz konstrukcję laptopa, aby mieć pewność, że spełni on nasze oczekiwania.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756