Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co można pakować próżniowo?

 2023-08-10 

Pakowanie próżniowe, to obok zamrażania, najpopularniejszy i najskuteczniejszy sposób przechowywania żywności. Dzięki niemu, nawet po kilku miesiącach, nasze jedzenie dalej będzie świeże, aromatyczne i po prostu smaczne. Największą zaletą tego rozwiązania jest prostota, uniwersalność i bezpieczeństwo. Po pierwsze, nie wymaga zaawansowanych urządzeń, po drugie możesz to zrobić samodzielnie w domu, po trzecie w ten sposób zmniejszasz dostęp bakterii do żywności, co gwarantuje wysoką jakość produktów po otwarciu. Dzięki temu, możesz cieszyć się swoimi ulubionymi potrawami zawsze, kiedy masz na to ochotę! Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto korzystać z tej metody na co dzień, odpowiedź może być tylko jedna: tak! Podpowiemy Ci, co można pakować próżniowo i jak to robić.

Pakowanie próżniowe – na czym polega?

Próżniowo pakowane produkty, tak naprawdę znajdziemy w każdym sklepie. Hermetycznie zamykane sery, czy wędliny, to najczęściej spotykane rozwiązanie. Na czym polega cały proces? Sama zasada pakowania vacuum (bo takie określenie jest też stosowane), jest bardzo prosta. Z wnętrza foliowego opakowania, usuwane jest powietrze. Kolejny krok, to szczelne zamknięcie poprzez zgrzanie jego krawędzi.


Usuwając powietrze, jednocześnie blokujemy działanie szkodliwych bakterii i zapobiegamy psuciu się, czy wysuszaniu produktów spożywczych. A to oznacza, że zachowują one pełnię swych właściwości, przy 3-5 krotnie dłuższym przechowywaniu. Trzeba pamiętać, że hermetyczne zamknięcie, to nie wszystko. Tak zapakowaną żywność, możemy przechowywać w lodówce, zamrażarce, czy też temperaturze pokojowej. Próżniowe pakowanie ma jeszcze jedną zaletę. To doskonały sposób na przedłużenie świeżości produktów, np. w trakcie podróży. Wystarczy je odpowiednio zamknąć, żeby zajmowały mniej miejsca, były bezpiecznie przewożone i nadal zachowywały swój smak.

Jak i w czym pakować próżniowo?

Pierwsza ważna kwestia dotyczy tego, co można pakować próżniowo, druga jak to robić. Do wyboru mamy kilka możliwości.

  • Woreczki próżniowe – to proste i szybkie rozwiązanie. Dzięki specjalnemu zamknięciu, powietrze nie dostaje się do środka, a my możemy się cieszyć świeżością owoców czy warzyw.
  • Pojemniki próżniowe – to bardzo popularne rozwiązanie. Do wyboru mamy szklane lub te wykonane z tworzywa. Ich cechą charakterystyczną, jest szczelna pokrywka, zapobiegająca przedostawaniu się powietrza. Droższym rozwiązaniem są modele z tzw. pompką – ręczną lub elektryczną, dzięki której wewnątrz naczynia wytwarza się próżnię.
  • Pakowarka próżniowa – to wydatek, który się opłaci. To niewielkie urządzenie, to tak naprawdę zgrzewarka z funkcją odsysania powietrza. Jak działa? Wystarczy zgrzać bok folii, umieścić w niej żywność, a potem wypompować powietrze i zgrzać z drugiej strony. Decydując się na zakup urządzenia, zwróć uwagę m.in. na moc – im większa, tym lepiej.

Co można pakować próżniowo?

Praktycznie wszystko! Od serów i wędlin, poprzez owoce, warzywa, pieczywo, po gotowe dania. Co ważne, nie ma znaczenia, w jakich warunkach „normalnie” przechowujemy te produkty. Generalnie można wyróżnić trzy kategorie.


Pierwszą grupę, tworzą produkty przechowywane w temperaturze +20 stopni Celsjusza. Tutaj mamy np. chleb, ciasta, ryż, makaron, kawę, czy napoje bezalkoholowe. Tak – próżniowo można pakować również soki, mleko czy wodę. O ile wydłuża się trwałość tych produktów? Przykładowo pieczywo, które zazwyczaj pozostaje świeże przez 2-3 dni, po hermetycznym zapakowaniu, jest nadal dobre po 7-8 dniach. Herbata to wzrost z 3 do 12 miesięcy, a makaron z 2 miesięcy do roku.


Drugą kategorię stanowi żywność, którą normalnie chowamy w lodówce. Drób, twaróg, wędliny, surowe owoce i warzywa, desery czy ugotowane zupy, to tylko początek listy. Po próżniowym zapakowaniu, możemy przechowywać je (również w lodówce) od 18 do 40 dni, w zależności od produktu.


Ostatnią grupą co można pakować próżniowo, jest żywność, którą mrozimy. Mowa tu zarówno o pierogach, jak i owocach czy pieczywie. Mięso, które można przechowywać w zamrażalniku przez 6 miesięcy, po hermetycznym zamknięciu, po dwóch latach dalej będzie dobre! Podobnie jest z warzywami czy chlebem.

Co trzeba wiedzieć?

Próżniowe pakowanie, nie zastąpi nam lodówki czy zamrażalnika. Foliowe woreczki wydłużą świeżość produktów, ale nadal trzeba będzie trzymać je w chłodniejszym miejscu. Co więcej, folia nie chroni żywności przed działaniem promieni słonecznych, dlatego też trzeba trzymać ją w zaciemnionym miejscu.


Hermetyczne pakowanie, to sposób na wydłużenie terminu ważności produktów, przy jednoczesnym zachowaniu w nich tego, co najlepsze. Z biegiem czasu nie stracą smaku, aromatu czy konsystencji. Co więcej, dla nas oznacza to dużą oszczędność pieniędzy i jedzenia. Zamiast wyrzucać i kupować nowe, wystarczy je odpowiednio zapakować i schować do lodówki. Dzięki temu, możemy gotować więcej porcji, rzadziej robić zakupy i ograniczyć wyrzucanie żywności.


Co można pakować próżniowo? Wszystko czego nie zjemy w danej chwili, z czego chcemy zrobić zapasy, co będzie nam potrzebne na „później”. Takie rozwiązanie daje dużą swobodę zarządzania domowymi zapasami i doskonale sprawdza się jako nowoczesna „spiżarka”.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756