Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Grzejnik na podczerwień - czy warto?

 2023-07-17 

Wybór sposobu ogrzewania domu jest jednym z najważniejszych, jakie podejmujemy. Nieprzemyślana decyzja może pociągnąć negatywne konsekwencje związane chociażby z nieodpowiednim dogrzaniem pomieszczeń, czy zbyt wysokimi rachunkami. Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę na niezawodność, komfort użytkowania i niskie generowanie kosztów przez urządzenia grzewcze. Do najpopularniejszych sposobów ogrzewania należy ogrzewanie węglowe, gazowe i elektryczne. Ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną odchodzi się od ogrzewania węglowego, które zanieczyszcza powietrze. Obecnie stawia się na nowoczesne technologie grzewcze, które są bezpieczne dla środowiska. Do takich niewątpliwie zalicza się ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym. To system grzewczy, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Jak działa grzejnik na podczerwień? Czy warto go wybrać? Jakie są wady i zalety tego typu ogrzewania? Oto kilka porad, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Ogrzewanie na podczerwień a tradycyjne ogrzewanie

Grzejniki na podczerwień zasilane są prądem. Energia elektryczna zamieniana jest na promieniowanie cieplne. Przy tradycyjnym ogrzewaniu nośnikiem ciepła jest powietrze. Natomiast przy promieniowaniu podczerwonym fale padając na przedmioty (np. meble, ściany, sufity, podłogi) i na ludzi – ogrzewają je. Kolejną cechą różniącą ogrzewanie na podczerwień od ogrzewania tradycyjnego jest to, że temperatura rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu. Te nowoczesne grzejniki gwarantują ponadto, że różnice temperatur w pomieszczeniu są dużo mniejsze niż w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami. Przy ogrzewaniu na podczerwień różnica temperatur waha się w granicach 2-3 stopni Celsjusza, zaś przy tradycyjnym różnica może wynosić nawet do 10 stopni Celsjusza.


Dodatkowym atutem tego rodzaju grzejników jest to, że ciepło w pomieszczeniu jest bardzo szybko odczuwane. Nie musisz więc czekać, aż kaloryfery nagrzeją się, gdyż efekt podwyższonej temperatury jest niemalże natychmiastowy. Dużo zalet ma więc ogrzewanie na podczerwień. Czy warto je wybrać? Tu decydujesz sam, biorąc pod uwagę swoje własne preferencje.

Rodzaje systemów grzewczych wykorzystujących podczerwień

Systemy grzewcze wykorzystujące podczerwień mogą być montowane w trzech formach jako np. ogrzewanie podłogowe, ścienne, sufitowe. Podstawowymi elementami wykorzystywanymi do ogrzewania są tu maty na podczerwień, promienniki podczerwieni oraz grzejniki płytowe zwane panelami. Te ostatnie mogą mieć różnorodną formę i przeznaczone są do montowania na ścianach i suficie. Ogrzewanie na podczerwień można podzielić w zależności od długości fal na: krótkofalowe (IR-A), średniofalowe (IR-B), długofalowe (IR-C). Krótsze fale emitują intensywniejsze ciepło, a grzejniki są jaśniejsze. Do domów najodpowiedniejsze są fale długie. Te nowoczesne technologie grzewcze zapewniają wysoką efektywność ciepła. Mogą być stosowane w wielu miejscach jak np. domy, biura, a nawet w różnego rodzaju halach czy obiektach przemysłowych.

Grzejniki w naszej ofercie:

Ogrzewanie na podczerwień a korzyści zdrowotne

Wiadomym jest, że sezon grzewczy negatywnie wpływa na osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie. Suche powietrze i kurz często wywołują objawy choroby. W przypadku tradycyjnych grzejników ogrzewających pomieszczenia, ciepłe powietrze unosi się do góry. Natomiast zimne powietrze utrzymuje się na dole. Konieczne jest zatem dostarczenie większej ilości ciepła, by ogrzać powietrze bliżej podłogi. To niestety powoduje znaczne wysuszenie powietrza oraz aktywuje ruch cząsteczek kurzu. Tego zjawiska nie zaobserwujesz w pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikami na podczerwień, gdyż ogrzewają one przedmioty i ludzi, a nie powietrze. Dzięki temu jego cyrkulacja jest znacznie mniejsza, a szkodliwe pyłki nie przemieszczają się. Ponadto powietrze w pomieszczeniu nie jest wysuszone, co jest szczególnie ważne dla alergików.


Warto nadmienić, że promienie podczerwone mają właściwości lecznicze i pomagają w wielu schorzeniach. Wykorzystywane są w komorach leczniczych czy specjalnych saunach. Podczerwień zalecana jest przy różnego rodzaju rehabilitacjach związanych z bólami mięśni, kręgosłupa, czy bólami reumatycznymi.

Panel grzewczy na podczerwień

W ofercie naszego sklepu znajdziesz panele grzewcze na podczerwień. Urządzenia te wykorzystują metodę ogrzewania energią podczerwieni. Charakteryzują się wysoką wydajnością i oszczędnością. Na uwagę zasługuje ich nowoczesny design. Świetnie prezentują się na ścianie, umieszczone w dogodnym dla Ciebie miejscu. Produkt nagrzewa się niemal natychmiast. Wiele modeli wyposażono w tygodniowy programator. Umożliwia on ustawienie pracy urządzenia, z dokładnym zaprogramowaniem jego temperatury i czasu pracy. Komfort użytkowania panelu grzewczego na podczerwień zapewnia również pilot do sterowania. Nie musisz więc wstawać od biurka, przy którym pracujesz czy z kanapy, na której czytasz książkę, by podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Zabezpieczenie przed przegrzaniem to również dodatkowy atut, który posiada niejeden grzejnik na podczerwień. Czy warto zatem wybrać ten sprzęt? Ostateczna decyzja uwzględniająca za i przeciw zawsze należy do Ciebie.


Plusy i minusy ogrzewania na podczerwień w pigułce

Grzejniki na podczerwień nie są skomplikowane w montażu. Są ekologiczne, gdyż nie emitują zanieczyszczeń do powietrza. Dzięki temu, że ogrzewanie na podczerwień ociepla ściany, sufit i podłogę, zapobiega to powstawania szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Powietrze w mieszkaniu nie jest suche i nie unoszą się pyłki oraz kurz, które mogą wywołać alergie. Grzejniki nagrzewają się bardzo szybko. Minusem tego rodzaju ogrzewania zastosowanego w całym mieszkaniu mogą okazać się zbyt wysokie koszty eksploatacji. Ponadto ich skuteczność może spadać w budynku ze słabą izolacją.


Zdecydowanie więcej plusów jest za ogrzewaniem, w którym główną rolę odgrywa grzejnik na podczerwień. Czy warto więc rezygnować z innowacyjnych, nowoczesnych technologii, które są skuteczne, ekologiczne i wydajne?

Grzejniki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756