Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak przechować chleb?

 2023-09-01 

Trudno sobie wyobrazić, posiłki bez pieczywa. Świeży chleb, bułki z odrobiną masła, wędliny i ulubionego sera, to sposób na szybkie i pożywne śniadanie. Niezależnie, czy to chleb na zakwasie, razowy, żytni, pszenny, bezglutenowy czy też tostowy, każdy smakuje inaczej i ma swoich zwolenników. Lubimy chleby z ziarnami, które nadają im niepowtarzalny smak i mają walory zdrowotne. Oczywiście najlepiej smakuje gorące, świeże pieczywo przyniesione prosto z pobliskiej piekarni lub upieczone samodzielnie w domowych warunkach. Świeże bułki, rogale czy kromki chrupiącego chleba, znikają w mgnieniu oka. Często jednak kupujemy więcej pieczywa, aby mieć mały zapas. Wtedy pojawia się problem, co zrobić, aby zachować jego świeżość? Jak przechować chleb? Jakich błędów nie popełniać? Czy są sposoby, aby pieczywo było długo chrupiące? To niewątpliwie pytania, które nurtują wiele gospodyń domowych. Oto parę uwag i pomysłów, które mogą Ci się przydać w codziennym gospodarowaniu chlebem. Warto się zapoznać i wdrożyć je w życie. Może Twój chleb będzie dłużej smaczny i świeży niż dotychczas.

Różne rodzaje chleba

Jak przechowywać chleb? Na półkach sklepowych, znajdziesz mnóstwo różnych rodzajów pieczywa. Chleby, bagietki, kajzerki, czy też rogale. Wszystkie smakują idealnie. Różnią się jednak od siebie składnikami i sposobem pieczenia. Jednym z podstawowych rodzajów, są chleby pieczone na zakwasie lub z dodatkiem drożdży. W pierwszym przypadku, do wypieku używa się zakwasu, który powstał z mieszanki mąki z wodą, poddanych fermentacji. Używa się tu najczęściej mąki żytniej. Jest to pieczywo polecane osobom dbającym o linię. Jego zaletą jest to, że jest dłużej świeże. Drugi rodzaj, to pieczywo z dodatkiem drożdży. Cieszy się nieustającą popularnością. Wypiekane jest z mąki pszennej lub pszennej z dodatkiem mąk pełnoziarnistych. Drożdże bogate są w składniki mineralne i witaminy z grupy B. Pieczywo to jest niezwykle miękkie i aromatyczne, a chrupiąca skórka, rozpływa się w ustach. Ponadto mamy chleb żytni, pszenny, orkiszowy, wieloziarnisty, które wypiekane są z różnych mąk. Każdy z nich, ma swój określony smak. Popularny jest również chleb tostowy. Poranne tosty z różnymi dodatkami, dają mnóstwo potrzebnej energii. Wybór, zależy od naszych indywidualnych preferencji. 


Jeśli jesteś na diecie odchudzającej wiadomo, że lepiej unikać pieczywa białego, a zdecydowanie lepsze będzie pieczywo ciemne lub z samych ziaren. Dla osób nietolerujących glutenu, np. dla alergików, warto wybrać chleb bezglutenowy. Natomiast diabetycy powinni postawić na chleb o niskim indeksie glikemicznym. Piekarnie oferują bardzo bogaty asortyment pieczywa, by każdy z nas mógł znaleźć coś dla siebie. Pamiętaj, aby unikać barwników i konserwantów, które nie wpływają dobrze na nasz organizm. Pieczywo ze sprawdzonej piekarni, to podstawa. Jeśli zrobiłeś większe zakupy, pojawia się pytanie, jak przechować chleb?

Wypiekacze do chleba w naszej ofercie:

Najlepsze warunki do przechowywania pieczywa

Niestety pieczywo najlepiej smakuje, gdy jest świeże. Nie zawsze jednak biegniemy do piekarni, za każdym razem, gdy mamy na nie ochotę. Czasem jemy pieczywo kupione przed dwoma, czy trzema dniami. Jakie są najlepsze warunki do przechowywania pieczywa? Co zrobić, aby chleb nie czerstwiał i nie pleśniał. Otóż bardzo ważna jest temperatura przechowywania, która powinna wynosić od 18 do 20 stopni Celsjusza i suche pozbawione wilgoci miejsce. Zbyt duża wilgoć, przyczynia się do powstania pleśni. Pamiętaj, aby nie spożywać nadpsutego chleba. Nie pomoże tu nawet odkrojenie spleśniałego kawałka. Takie pieczywo jest do wyrzucenia, gdyż mikroskopijne grzyby są szkodliwe dla organizmu. Idealnym miejscem do przechowywania chleba, jest chlebak. Możesz je również przechować w szafce, czy kuchennej szufladzie. Pieczywo należy schować do lnianego lub bawełnianego woreczka. To sprawdzony sposób naszych babć. Należy również pamiętać o regularnym myciu chlebaka wodą i octem, który zabija bakterie.

Sposoby przechowywania różnych rodzajów chleba

Rarytasem jest oczywiście chleb upieczony samodzielnie, w zaciszu własnej kuchni. Pomocny może tu być wypiekacz do chleba. To bardzo praktyczne i funkcjonalne urządzenie. Gdy chleb jest już gotowy, staramy się jak najdłużej zachować jego świeżość. Jak przechować chleb świeżo upieczony? Tu jest jedna, podstawowa zasada. Nigdy nie umieszczaj gorącego pieczywa w foliowej torebce. Poczekaj, aż wystygnie i włóż go do lnianego lub bawełnianego woreczka. Możesz go wtedy włożyć do chlebaka lub specjalnie do tego przeznaczonej szafki kuchennej. Swoją świeżość dłużej zachowa chleb na naturalnym zakwasie, niż ten pieczony z dodatkiem drożdży. Do przechowywania obu rodzajów chleba, sprawdzą się wspomniane wcześniej woreczki, które odprowadzają nadmiar wilgoci i mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Chleb możesz przechować również w papierowych torebkach. Jak przechowywać pieczywo tostowe? Ten rodzaj pieczywa jest bardzo popularny, gdyż tosty smakują wyśmienicie. Jest pokrojony na gotowe do spożycia kromki. Możesz przechowywać go w lodówce. Dłużej będzie świeży i nie będzie się kruszył.

Smaczny chleb z zamrażarki

Jak przechować chleb, by smakował jak świeży? Idealnym rozwiązaniem, jest umieszczenie go w zamrażarce. To bardzo praktyczny sposób, gdyż chleb masz zawsze pod ręką. Najlepiej mrozić świeży chleb (oczywiście nie gorący). Tu przydatne są foliowe torebki do mrożenia produktów. Możesz w nich umieścić po kilka kromek chleba lub cały bochenek, w zależności od Twoich potrzeb. Tak przechowywane pieczywo, zachowuje swoje walory smakowe i wartości odżywcze. Chleb nie będzie czerstwy, ani spleśniały. Po wyjęciu tak przechowywanego chleba, pozostaw go w temperaturze pokojowej lub schowaj do lodówki. Pojedynczo zamrożone kromki chleba, możesz włożyć bezpośrednio do tostera. Będą one smakowały rewelacyjnie. Chleb jest wtedy chrupiący i lekko podgrzany. Pamiętaj, że pieczywo w zamrażarce, najlepiej przechować do 3 miesięcy.

Przechowywanie pieczywa w lodówce

Pieczywo możesz przechować w zamrażarce, ale w lodówce już niekoniecznie. Niższa temperatura panująca w szafie chłodniczej, nie jest odpowiednia dla chleba. Najlepiej przechowywać go w temperaturze pokojowej lub zamrozić. Jeśli schowasz chleb czy bułki do lodówki, szybciej staną się czerstwe. Pieczywo nie będzie już tak smaczne, gdyż stanie się twardsze. Jedynym chlebem, który możesz przechować w lodówce, jest chleb tostowy.

Chlebaki w naszej ofercie:

Chlebak do przechowania pieczywa

Jak przechować chleb? Rozwiązanie jest dosyć oczywiste. Do przechowania chleba, służy chlebak. Jest to gadżet, który stoi zazwyczaj na blacie kuchennym, w łatwo dostępnym miejscu. Ten nieduży pojemnik, chroni pieczywo przed wysychaniem oraz niekorzystnymi czynnikami. Bardzo ważna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza wewnątrz chlebaka. Zapewniają ją specjalne otwory, które umożliwiają jego przepływ. Dzięki temu, pieczywo nie pleśnieje i dłużej zachowuje swoją świeżość. Chlebaki różnią się od siebie wyglądem, pojemnością i materiałem, z którego są wykonane. Warto wybrać taki, który będzie pasował do Twojej kuchni. Te pojemniki na chleb, są niezwykle estetyczne i mogą być ciekawym dodatkiem do wnętrza. Wkomponują się w różne style, gdyż ich wzory i kolorystyka są bardzo różne.

Rodzaje chlebaków

Chlebaki różnią się przede wszystkim materiałem, z którego są zrobione. Najczęściej wykonane są z metalu, drewna, ceramiki, czy tworzywa sztucznego. W ofercie naszego sklepu, znajdziesz duży wybór chlebaków. Ciekawym designem i uniwersalnością, charakteryzują się chlebaki wykonane ze stali nierdzewnej. Wiele modeli pokrytych jest powłoką FPP, na której nie widać odcisków palców. Niektóre mają płaskie zamknięcie, które umożliwia postawienie innych pojemników na jego wierzchu. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Chlebaki te występują w bardzo różnorodnej kolorystyce, np. szare, srebrno-czarne, beżowe, turkusowe, czy też czerwone. Możesz wiec swobodnie dobrać kolorystykę do swego wnętrza. Chlebaki wykonane ze stali nierdzewnej, są łatwe w utrzymaniu czystości i mogą mieć różną pojemność. Pomieszczą więc jeden, a nawet dwa bochenki chleba i kilka bułek. Ich kształt może być prostokątny, owalny, a nawet okrągły. Innym rodzajem, jest chlebak wykonany z naturalnego drewna, np. sosnowego lub bukowego. Są one funkcjonalne i przyjazne dla środowiska. Pieczywo w nich przechowywane, ma zapewnioną idealną temperaturę i wilgotność. Są one trwałe i dobrze wykonane. Pasują do klasycznych kuchni. Występują w większych rozmiarach, np. 40 cm szerokości, jak i w mniejszych – 20 cm szerokości.


Ciekawym rozwiązaniem, są również chlebaki bambusowe. Nie przepuszczają wilgoci, dzięki czemu pieczywo dłużej zachowuje swoją świeżość. Wykonane są z naturalnych materiałów, tj. włókien bambusowych, które są trwałym i odpornym na zarysowania materiałem. Bardzo eleganckie są chlebaki bambusowe, połączone ze stalą nierdzewną. Nadaje im to designerskiego wyglądu i lekkości. Natomiast chlebaki ceramiczne, są odporne na korozję i detergenty. Ich różnorodność wzorów, przyciąga wzrok i pozwala dopasować chlebak do różnych stylów. Pieczywo w nich przechowywane, ma zapewnioną cyrkulację powietrza, dzięki czemu będzie dłużej świeże. Ceramika jest bezpieczna dla żywności, gdyż nie wchodzi w reakcje z przechowywanym pieczywem. Chlebaki to dobre miejsce, dla Twojego pieczywa, jednak trzeba pamiętać, o ich dokładnym czyszczeniu, aby nie zbierały się w nich bakterie. Należy stosować detergenty, które mogą mieć kontakt z żywnością. Może to być również czysta woda z octem, czy kwaskiem cytrynowym. Wtedy warunki przechowywania pieczywa, będą idealne.

Zasady przechowywania chleba „w pigułce”

Jak przechować chleb? Unikaj foliowych torebek i folii aluminiowej. Przechowuj chleb w lnianych lub bawełnianych woreczkach, które zapobiegają jego pleśnieniu i wysychaniu. Tak zapakowane pieczywo, umieść w chlebaku, który dzięki swojej budowie zapewnia idealne warunki do jego przechowywania. Pamiętaj, że pieczywo nie lubi dużej wilgoci oraz zbyt niskich i wysokich temperatur. Nie przechowuj pieczywa w lodówce! Świeże pieczywo możesz natomiast zamrozić, gdyż po wyjęciu z zamrażalki, nie traci swoich wartości i będzie smakowało jak świeże. Zastosuj opisane zasady i ciesz się długo świeżym, chrupiącym pieczywem.

Wypiekacze do chleba w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756