Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wybrać cichy wentylator?

 2023-08-09 

Wentylator, czyli popularny wiatrak, to jedno z tych urządzeń, które w upalne dni pomagają nam odnaleźć odrobinę ochłody. Często wybieramy taki sprzęt pod wpływem impulsu, kiedy okazuje się, że lato daje się nam we znaki, a my nie chcemy już dłużej znosić trudów upału w domu. Okazuje się wtedy, że kupiony przez nas sprzęt, nie do końca nas satysfakcjonuje. Jednym z parametrów, jakie konsumentom zdarza się pomijać, jest głośność wybieranego przez nich modelu. Tymczasem hałas generowany przez urządzenie, ma olbrzymi wpływ na nasze odczucia, związane z użytkowaniem oraz komfortem przebywania w pomieszczeniu z działającym wentylatorem. Zdarza się niekiedy, że nawet jeśli jest nam bardzo gorąco, decydujemy się wyłączyć urządzenie, by mieć chwilę ciszy. Zdecydowanie więc, cichy wentylator jest na wagę złota. Jak go znaleźć i na co zwracać uwagę? Podpowiadamy to w naszym poradniku.

Cichy wentylator, czyli jaki?

Ocena parametru głośności, większości z nas nie przychodzi łatwo, nawet jeśli widzimy informację o liczbie decybeli (dB) emitowanych przez dane urządzenie. Wynika to z faktu, iż liczby nie ujmują sposobu, w jaki hałas słyszy ludzkie ucho. Odczuwanie zmian natężenia dźwięku w ludzkich uszach ma charakter, który można przekazać na skali logarytmicznej, a nie liniowej. Z tego powodu przyjmuje się, że zaledwie wzrost o 10 dB, odczuwamy jako dwa razy głośniejszy. Czyli dla naszego ucha, wentylator emitujący hałas o natężeniu 50 dB, słyszymy dwa razy ciszej, niż model o poziomie hałasu 60 dB. W praktyce więc, widząc dwa urządzenia o powyższym poziomie głośności, błędem będzie spostrzeżenie, że ten drugi jest „tylko trochę głośniejszy”. Dla naszego ucha różnica będzie bardzo duża.


Warto też podkreślić, że każdy z nas w indywidualny sposób odbiera hałas, a różnorodność i wielość czynników, które mogą dodatkowo na to wpływać, jest bardzo duża. Na przykład jego częstotliwość, środowisko, a nawet długość trwania. Przyjmuje się jednak, że hałas na poziomie powyżej 40 dB, może powodować trudności z koncentracją, a powyżej 60 dB, prowadzić nawet do uszkodzeń słuchu.


Co więc znaczy „cichy wentylator” i jak taki wybrać? Mając na uwadze powyższe, można stwierdzić, że – o ile parametr głośności ma dla nas najistotniejsze znaczenie – powinniśmy wybierać urządzenia o jak najniższym poziomie hałasu, pamiętając, że różnica dziesięciu dB, to już dla ucha bardzo dużo.

Wentylatory w naszej ofercie:

Dlaczego głośność wentylatora jest tak ważna?

Pytanie to, tak naprawdę odnosi się do każdego ze sprzętów domowych, które wybieramy, a dokładniej mówiąc: wszystkiego, co nas otacza. Nawet liść opadający na wietrze, generuje już 10 dB, a nasza sypialnia w nocy dostarcza uszom wrażeń na poziomie 30 dB. A przecież zdaje się nam, że panuje cisza.


Postrzeganie hałasu jeszcze bardziej komplikuje fakt, iż dźwięki o tej samej intensywności, różniące się wysokością tonów, także słyszymy inaczej. Dlatego też, wydawałoby się, że mając w domu kilka urządzeń pracujących w tym samym czasie, powinniśmy odbierać dźwięk dalece przekraczający próg bólu. A jednak tak tego nie odbieramy. Inny dźwięk generuje bowiem pralka, inny mikser kuchenny, a jeszcze inny odkurzacz. Hałas, jaki wspólnie emitują, nie może być sumą decybeli wszystkich źródeł dźwięku. Z tego względu, producenci AGD określając poziom hałasu emitowanego przez ich urządzenia, stosują jednostkę dB(A), czyli decybela, skorygowanego filtrem A, zgodnie z wysokością dźwięku, wydawanego przez dany sprzęt.


Jeśli chcemy znaleźć cichy wentylator, musimy szukać oznaczeń dB(A). Pamiętajmy, że dla pralki, zmywarki, czy okapu, różna liczba dB(A) oznaczać będzie ich cichość. I tak na przykład odkurzaczem cichym możemy nazwać model poniżej 70 dB(A), a okap cichy generuje nie więcej niż 50 dB(A). Pozostańmy jednak przy wentylatorach.


Dlaczego głośność wentylatora jest tak ważna? Wynika to ze specyfiki tego urządzenia. W odróżnieniu, np. od klimatyzatora, wiatrak nie prowadzi do trwałego obniżenia temperatury w pomieszczeniu, a jedynie dzięki „mieszaniu powietrza”, wytwarza podmuch, który przynosi nam odczucie chłodu. Wystarczy jednak wyłączyć urządzenie, by znów upał dał się nam we znaki. Zasadne jest zatem to, by w gorące dni wentylator w domu włączony był przez cały czas. Wspomnieliśmy wcześniej, że długość trwania hałasu wpływa na jego postrzeganie przez nasze ucho. Im dłużej wentylator jest włączony, tym trudniej jest nam znosić dźwięki, jakie generuje. Podsumowując, jeśli chcemy z zadowoleniem korzystać z wentylatora, powinniśmy zwracać uwagę na poziom hałasu, generowany przez urządzenie. Cichy wentylator to więc taki, który generuje około 50 dB(A).

Na co zwracać uwagę podczas wyboru wentylatora?

Idealnie byłoby znaleźć sprzęt, który ma wszystkie interesujące nas funkcje i jest przy tym niezwykle cichy. W praktyce, skonstruowanie takiego urządzenia dla producentów jest nie lada wyzwaniem. Z jednej strony, im większe śmigło wentylatora oraz moc silnika, tym większy powiew, a co za tym idzie – tym bardziej nam chłodno. Z drugiej strony, wraz z tymi parametrami, rośnie także hałas. Kupując wentylator, kierujemy się jednak nie tylko poziomem głośności, ale i cechami użytkowymi sprzętu, takimi jak liczba poziomów mocy, kilka trybów pracy, regulacja wysokości i kąta nachylenia czaszy, albo możliwość sterowania pilotem. Dlatego wybór odpowiednich dla nas urządzeń, zawsze musi być pewnym kompromisem.


Aby być jak najbardziej zadowolonym, każdy zakup powinniśmy poprzedzić analizą naszych potrzeb. Czy rzeczywiście potrzebujemy wentylatora stojącego z dużymi śmigłami? W jakich sytuacjach zamierzamy korzystać z urządzenia, w domu czy może w biurze, siedząc przy biurku? Odpowiedź na te pytania, pomoże nam wybrać odpowiedni model.


Jeśli szukamy modelu, który będzie nas chłodził podczas pracy w jednym miejscu, wybierzmy model biurkowy z mniejszymi śmigłami. Jeśli potrzebujemy sprzętu, który będzie chłodził cały pokój, wybierzmy sprzęt stojący lub kolumnowy.


Na co więc jeszcze zwracać uwagę, kupując wentylator? Jednym z ważniejszych parametrów, jest regulacja prędkości. Zwykle ma ona 2-3 stopnie, choć często okazuje się, że czujemy komfortowy chłód, już na najniższym poziomie pracy. Kwestią wartą uwagi, są dostępne tryby pracy. Coraz więcej modeli może pracować w trybie normalnym oraz tzw. naturalnym, który ma być imitacją naturalnych podmuchów wiatru. Szczególnie przydatny okazać się może także tryb nocny, w którym sprzęt pracuje na mniejszych obrotach, ale jego głośność oscyluje w granicach 25 dB(A), dzięki czemu nie utrudnia nocnego wypoczynku.


Jeśli zależy nam na sprzęcie, który dostarczy powiew w całym pomieszczeniu, wybieramy modele z dużym śmigłem, takie jak modele pionowe. Jeśli mamy mniej miejsca, świetnym wyjściem będzie wentylator kolumnowy, który swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do kolumny głośnikowej. Zamiast jednego dużego śmigła, mamy w nim kilka mniejszych, ale równie skutecznych śmigiełek.


W przypadku wentylatorów pionowych i kolumnowych, ważnym rozwiązaniem jest funkcja oscylacji, a więc naprzemiennego ruchu czaszy w prawo i lewo, co pomaga dostarczyć powiew w każde miejsce pomieszczenia. Równie przydatne, okazują się często rozwiązania pozwalające regulować kąt nachylenia urządzenia lub jego wysokość.


Rozwiązaniem, które ceni większość użytkowników wentylatorów, jest możliwość sterowania pilotem. Zwykle jest to funkcja spotykana w większych modelach, które mają dostarczać powiew w dalsze miejsca pomieszczeń, w których możemy się znajdować, podczas gdy wentylator jest oddalony o kilka metrów. Wtedy włączanie, czy wyłączanie na odległość, bardzo ułatwia użytkowanie.

Jak radzić sobie z głośnością wentylatora?

Nawet jeśli wybierzemy urządzenie stosunkowo ciche, może się zdarzyć, że po dłuższym użytkowaniu, będziemy odczuwać dyskomfort. Jak sobie z tym radzić, jeśli nie chcemy wentylatora wyłączać? Na pewno warto przestawić sprzęt na najniższy bieg lub tryb nocny i po prostu na jakiś czas, ustawić go przynajmniej kilka metrów od naszych uszu. Dobrze też pamiętać o regularnej konserwacji urządzenia, by kurz nie dostawał się w zakamarki, ani nie zalegał na metalowym zabezpieczeniu wiatraka. Przede wszystkim, warto wybierać sprzęty wykonane z trwałych, odpornych na zniszczenia materiałów, które nawet po dłuższym czasie użytkowania urządzenia, nie stracą na jakości.

Wentylatory w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756