Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki nabój do saturatora wybrać?

 2023-05-01 

Napoje gazowane, to jeden z najpopularniejszych sposobów na walkę z pragnieniem. O ile te pochodzące ze sklepu, to jedynie połączenie cukru i barwników, o tyle te zrobione w domu, to kwintesencja zdrowia i przygody ze smakiem. Dzięki specjalnym saturatorom, sami przygotujemy orzeźwiającą lemoniadę, wodę z bąbelkami i truskawkami, arbuzem i miętą, czy dodatkiem soku – zrobimy to w domu i dokładnie tak, jak chcemy! Wybierając odpowiednie urządzenie, trzeba wziąć pod uwagę to, jaki nabój do saturatora wybrać, bo to on decyduje o jakości bąbelków i musi być właściwie dopasowany do konkretnego modelu.

Dlaczego woda gazowana?

Przede wszystkim, dla smaku i zdrowia. Przygotowując ją samodzielnie, możemy decydować o jej smaku, dodatkach i słodkości. To od nas zależy także to, jaki będzie poziom gazu. Z drugiej strony, woda sodowa sprzyja będącym na diecie. Szybko i dobrze gasi pragnienie, a dodatkowo sprawia, że czujemy się syci, dzięki czemu automatycznie mniej jemy. Warto także pamiętać o jej najważniejszej zalecie, czyli skutecznym orzeźwieniu. Dzięki musującym w ustach bąbelkom, mamy dużo większe poczucie orzeźwienia, niż w przypadku wody niegazowanej. Dlatego zakup saturatora i przygotowywanie jej w domowym zaciszu, zawsze kiedy mamy na nią ochotę, jest bardzo dobrym pomysłem.

Kilka słów o saturatorach

Saturatory to proste w obsłudze i bardzo wydajne urządzenia, dzięki którym w kilka sekund zwykłą wodę zmienisz w gazowaną. Ich sercem jest tzw. cylinder, w którym znajdziemy dwutlenek węgla. To właśnie ten bezwonny i bezbarwny gaz, odpowiada za cały proces. Sam saturator składa się z korpusu, w którym umieszczony jest cylinder i butelka na wodę – wlewamy do niej „kranówkę”, montujemy i naciskamy przycisk startu, żeby po chwili cieszyć się doskonale przygotowaną gazowaną wodą.


Warto pamiętać, że dostępne na rynku urządzenia różnią się m.in. wielkością wkładów z dwutlenkiem węgla, co przekłada się na ich wydajność. Z jednego cylindra można przygotować 60-80 litrów wody gazowanej – 60 l odpowiada 40 butelkom o pojemności 1,5 l i standardowo wystarcza na ok. 1,5 miesiąca.

Rodzaje nabojów

To, jaki cylinder do saturatora wybrać, tak naprawdę zależy od rodzaju urządzenia i Twoich potrzeb. Do wyboru masz standardowo dwa rodzaje: jedno- lub wielorazowego użytku. Pierwszy typ, ma zdecydowanie mniejszą pojemność. W zestawie możemy kupić np. 10 sztuk nabojów – każdy z nich napełniony jest 7,5-8 gramami dwutlenku węgla, co pozwala na nagazowanie litra wody. Ten typ cylindrów stosuje się w tzw. saturatorach butelkowych, które doskonale sprawdzają się w podróży – musisz tylko zadecydować ile sztuk zabrać ze sobą. Kolejną jego zaletą, jest bardzo przystępna cena. Zestaw tego typu możesz kupić już za niewiele ponad 20 złotych.


Większym wydatkiem są naboje wielokrotnego użytku, które przede wszystkim muszą być łatwe w montażu i odpowiednio dopasowane do konkretnego urządzenia. Ich największą zaletą, jest pojemność. Jeden cylinder wypełniony np. 425 gramami dwutlenku węgla, wystarcza na przygotowanie 60-80 litrów wody. Kiedy będzie już pusty, możesz wymienić go w sklepie, on-line, kupić nowy lub po prostu napełnić dwutlenkiem węgla.

Naboje do saturatora w naszej ofercie:

Czy naboje są uniwersalne?

Przed zakupem musisz sprawdzić, jaki nabój do saturatora będzie odpowiedni. Rodzaj cylindra docelowo przełoży się na koszty użytkowania urządzenia, tak więc lepiej wcześniej zorientować się w jego cenie i tym, czy jest dostępny na rynku. Z nabojami jest podobnie jak z wkładami do dzbanków filtrujących – część oferowanych produktów jest uniwersalnych i pasuje do saturatorów różnych firm. Jest to możliwe dzięki stosowaniu dwukierunkowego zaworu z gwintem, który po prostu trzeba wkręcić do urządzenia.


Z drugiej strony, znajdziemy także cylindry, które są przystosowane do konkretnych modeli ekspresów i różnią się np. mocowaniem. Takie rozwiązanie zastosowała firma SodaStream, wykorzystując złączenie QuickConnect – wystarczy w odpowiednim miejscu umieścić nabój i opuścić dźwignię gniazda QuickConnect.


O większej uniwersalności, możemy mówić w przypadku saturatorów butelkowych. Tutaj wkłady oferuje kilku producentów i w zasadzie, pasują one do większości dostępnych na rynku modeli.

Jak i kiedy wymienić nabój?

To, kiedy należy wymienić nabój, zależy tak naprawdę od jego wielkości i tego, jak często przygotowujemy wodę sodową. Oczywiście w przypadku saturatorów butelkowych, cylinder jest jednorazowego użycia – po przygotowaniu litra wody, musimy go po prostu wyrzucić. Większe modele pozwalają przygotować najczęściej do 60 litrów, co przekłada się na kilkaset szklanek i ok. 1,5 miesiąca użytkowania przy średnim poziom zużycia gazu.


Dużą zaletą saturatorów, jest łatwość montażu cylindrów – to kolejna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę wybierając urządzenie. Standardowy nabój montujemy i demontujemy, jak zwykłą żarówkę – trzeba go umieścić w tylnej części urządzenia i przekręcić w odpowiednią stronę. Na innych zasadach działają saturatory SodaStream z funkcją QuickConnect, wyposażone w specjalną dźwignię.

Naboje do saturatorów i ich zalety

Sam saturator, jest urządzeniem mającym wiele zalet. Możemy samodzielnie przygotować wodę gazowaną dokładnie taką, jaką chcemy – to my decydujemy o zawartości cukru, jej smaku, czy stopniu nagazowania. Co więcej, robimy to w domu i wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Nie musimy chodzić do sklepu i dźwigać butelek.


I to jest duża zaleta cylindrów. Te jednorazowego użytku, pozwalają nam cieszyć się gazowaną wodą w podróży, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Inwestujemy w mniejszy saturator i kupujemy komplet wkładów, z których korzystamy w trakcie wyjazdów.


Modele wielokrotnego użytku, z powodzeniem zastąpią wodę gazowaną w butelce, a co za tym idzie, zmniejszą liczbę zużywanego plastiku i pozytywnie wpłyną na nasze środowisko, jak i domowy budżet. Jaki nabój do saturatora wybrać? Przede wszystkim wydajny, dobrej jakości i pasujący do saturatora.

Butelki do saturatora w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756