Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Mezoterapia bezigłowa – co to jest, jak zrobić w domu?

 2023-08-09 

Mezoterapia bezigłowa to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów, wykonywanych w salonach kosmetycznych. Osoby, które z niego korzystają, cenią tę metodę za szybki efekt odmłodzenia i ujędrnienia skory, a także wyrównania jej kolorytu, spłycenia zmarszczek, rozstępów, a nawet cellulitu. W ten sposób działa odpowiednio przeprowadzona mezoterapia bezigłowa. Co to jest dokładnie i na czym polega? Wyjaśniamy najważniejsze zagadnienia i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, podczas wyboru skutecznego sprzętu.

Na czym polega mezoterapia bezigłowa?

Mezoterapia bezigłowa jest – w odróżnieniu od mezoterapii igłowej – zabiegiem nieinwazyjnym, w czasie którego metodą elektroporacji i elektroforezy bezpośrednio do skóry właściwej dostarczane są różne substancje odżywcze, regenerujące, czy lecznicze. W przypadku elektroporacji, urządzenie wytwarza prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, dzięki któremu następuje tymczasowe zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych. Właśnie wtedy możliwe jest wprowadzenie substancji odżywczych, które zostają przyswojone. Z kolei metoda elektroforezy opiera się na zjawisku fizycznym, w którym wraz z transportem ładunku elektrycznego, transportowane są substancje odżywcze. Zjawiska te występują jednocześnie.

Co daje wykonywanie mezoterapii bezigłowej?

Zabieg ten ceniony jest za swoją wszechstronność, gdyż działa na skórę, przynosząc wiele korzystnych dla niej rezultatów. Mezoterapię wykonuje się w celu ogólnej poprawy kondycji skóry, rewitalizacji, normalizacji, spłycenia zmarszczek, podniesienia poziomu nawilżenia, wyrównania przebarwień, odmłodzenia i poprawy jędrności, usunięcia rozstępów, liftingu skóry, a nawet redukcji tkanki tłuszczowej. Nic dziwnego, że mezoterapia cieszy się tak dużym zainteresowaniem.

Jak wykonać mezoterapię bezigłową w domu?

Ponieważ zabieg mezoterapii bezigłowej jest nieinwazyjny i nie musi być wykonywany przez lekarza w sterylnych warunkach (w odróżnieniu od mezoterapii igłowej), wielu producentów sprzętów do pielęgnacji ciała, opracowało swoje własne urządzenia do domowej mezoterapii bezigłowej. Stosowanie ich jest całkowicie bezpieczne i przynosi rezultaty takie, jak te wykonywane w gabinetach kosmetycznych, jednak dostarcza nam szereg innych korzyści. Jedną z nich jest oszczędność czasu, bowiem zabieg można przeprowadzić dokładnie wtedy, kiedy chcemy i kiedy znajdziemy dogodny dla siebie moment. Po drugie, to znaczna oszczędność pieniędzy. Tak, jak w przypadku innych zabiegów kosmetycznych, tak i w przypadku mezoterapii bezigłowej, o wyraźnym rezultacie mówić można po serii zabiegów, których wykonanie stanowi znaczny wydatek. Kupując własne urządzenie, decydujemy się na jednorazowy wydatek, który zwraca się w bardzo krótkim czasie.


Wykonywanie mezoterapii bezigłowej w domu, nie jest skomplikowaną czynnością. Wymaga jednak pewnego skupienia i dokładności. Potrzebny jest do niego także specjalistyczny preparat. Cały zabieg trwa około godziny i wymaga wcześniejszego dokładnego przygotowania skóry. Jak to zrobić?

Przygotowanie skóry

Niezależnie od tego, na której partii skóry chcesz wykonać mezoterapię bezigłową, bezwzględnie zadbaj o to, by była ona czysta. Skórę twarzy dokładnie oczyść z makijażu, a na koniec zadbaj o tonizację. Podobnie w przypadku na przykład biustu, czy zabiegu na udach. Możesz na przykład wziąć prysznic, by usunąć sebum. Tu również możemy użyć toniku do ciała.

Jaki preparat do mezoterapii bezigłowej wybrać?

Przede wszystkim preparat powinien być przeznaczony do typu skóry, a także odpowiadać celowi, jaki chcemy uzyskać. Obecnie bez problemu znajdziemy urządzenia do pielęgnacji twarzy w sklepach. Mogą to być m.in. preparaty nawilżające, na przykład na bazie kwasu hialuronowego. Są też preparaty przeciwzmarszczkowe, ze składnikami liftingującymi, czy też służące do terapii blizn i rozstępów. Inne preparaty służą odżywieniu skóry – są to ampułki witaminowe lub zawierające różnego typu pierwiastki o działaniu korzystnym dla skóry.


Urządzenia do domowej mezoterapii bezigłowej, są bardzo proste w obsłudze. Są to ponadto sprzęty niewielkie i poręczne, a podczas ich użytkowania, ręka się nie męczy. Po nałożeniu preparatu pielęgnacyjnego, wybieramy odpowiedni program pracy – jeśli nasze urządzenie ma kilka trybów – oraz pożądaną intensywność zabiegu i włączamy urządzenie. Jeśli będziemy działać z użyciem światła fotonowego, musimy najpierw założyć dołączone do urządzenia okulary.


Sam zabieg mezoterapii, polega po prostu na wykonywaniu masażu skóry. Kolistymi ruchami przesuwamy głowicę urządzenia po skórze, kolejno jedna partia po drugiej. To bardzo ważne, by sprzęt nie pracował zbyt długo w jednym miejscu, bo może przyczynić się do podrażnienia skóry. Zadbaj o to, by głowice prowadzić równomiernie. Możesz spoglądać na zegar, ale najlepiej wybierz taki sprzęt, który jest po prostu wyposażony w specjalny timer, odmierzający czas i sygnalizujący, kiedy należy zmienić partię skóry.


Po skończonym zabiegu, lekko osusz twarz z preparatu. Teraz możesz nałożyć dodatkowy kosmetyk, na przykład krem lub serum, które „wyciszą” skórę po zabiegu, a dodatkowo dostarczą jej dodatkowych składników odżywczych.

Jakie urządzenie do mezoterapii bezigłowej w domu wybrać?

Obecnie w sklepach jest wiele urządzeń, przeznaczonych do wykonywania domowej mezoterapii bezigłowej. Różnią się one przede wszystkim zakresem funkcji, metodą zasilania oraz sterowaniem. Najbardziej zaawansowane modele, wyposażone są m.in. w funkcje, takie jak prądy EMS, terapia fotonowa światłem, tryb masażu, leczenie zimnem, czy funkcje dodatkowo pobudzające produkcję kolagenu.


Urządzenia te są lekkie i poręczne, mogą ponadto mieć obudowę z elementami antypoślizgowymi, które zapobiegają wyślizgiwaniu się z dłoni. Ładowane są przez przewód USB.


Przydatnym rozwiązaniem jest wyświetlacz LED, który pozwala łatwo wybrać odpowiednią funkcję. Z kolei dzięki kontrolkom stanu akumulatora, nigdy nie zapomnisz o naładowaniu urządzenia.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756