Poradniki Eksperta

Jak wyczyścić rdzę z roweru?


Jeśli dawno nie jeździliśmy na naszym rowerze i stoi on zakurzony gdzieś głęboko w piwnicy, to po jego wydobyciu może okazać się, że niektóre elementy są mocno zardzewiałe. Wykwity rdzy, często pojawiają się na elementach metalowych lub chromowanych, takich jak obręcze kół, kierownica, czy sztyca. Możemy je również znaleźć, na metalowych elementach przerzutek. W większości przypadków, będą one po prostu szpeciły nasz rower. Na szczęście rzadziej, będą miały wpływ na samą jazdę. Z czyszczeniem niektórych elementów, możemy poradzić sobie sami własnymi siłami, używając do tego domowych sposobów. W niektórych przypadkach, jeżeli element będzie miał wpływ na działanie roweru, trzeba będzie liczyć się z jego wymianą. Zatem jak wyczyścić rdzę z roweru i jakich środków do tego użyć?


Jak wyczyścić rdzę z roweru


Obecnie większość elementów rowerów, zbudowana jest z aluminium lub karbonu – materiałów, w przypadku których ten problem nie występuje. Elementy stalowe, które mogą zostać poryte rdzą, występują już praktycznie tylko w rowerach budżetowych. Są one przeważnie pokryte chromem i należy do nich kierownica, mostek, sztyca i obręcze kół. W rowerach stylizowanych na klasyczne, chromowane, są również błotniki, osłona łańcucha, czy lampki. Stalowy jest też łańcuch i pedały.

 

Kwasek cytrynowy


Kwasek cytrynowy znajdziemy praktycznie w kuchni każdego domu. Używany jest do przyrządzania potraw, ale może być również przydatny do usuwania rdzy z niektórych elementów roweru. Zanim przystąpimy do czyszczenia nim zardzewiałych elementów, sprawdźmy – najlepiej w najmniej widocznym miejscu – jak działa dany specyfik na tę część roweru. Oprócz usunięcia rdzy, może bowiem odbarwić lub nawet usunąć farbę z tego elementu. Czyścić możemy więc tylko elementy niemalowane. Jak powinniśmy więc przygotować taki roztwór? Do gorącej wody wsypujemy dwie łyżeczki kwasku cytrynowego i dokładnie mieszamy. Wkładamy do naczynia części, które możemy zdemontować z roweru, takie jak śrubki, czy koszyk na bidon. Elementy, których nie możemy zdemontować lub zanurzyć ze względu na ich wielkość, czyścimy delikatnie gąbką nasączoną tym roztworem. Unikajmy tarcia powierzchni szorstką, chropowatą i twardą stroną gąbki, ponieważ może to skutkować zarysowaniem powierzchni – wtedy może i pozbędziemy się rdzy, ale rower wcale nie będzie wyglądał lepiej.


Jeśli nie mamy w domu kwasku cytrynowego, możemy podobny roztwór sporządzić sami z soku z cytryny i soli. Papkę utworzoną z tych składników, nanosimy na rdzę i po jakimś czasie czyścimy gąbką. Należy pamiętać, że to roztwory żrące, więc przed zastosowaniem ich, powinniśmy założyć rękawiczki, w szczególności gdy jesteśmy alergikami lub mamy wrażliwą skórę. Elementy po czyszczeniu, należy dobrze spłukać ciepłą wodą, aby zmyć z nich dokładnie roztwór.


Do czyszczenia zardzewiałych elementów, możemy użyć także coli. Ten ulubiony gazowany napój znacznej część społeczeństwa, również ma doskonałe wręcz właściwości odrdzewiające.


Kosmetyki rowerowe w naszej ofercie:


Soda oczyszczona


Kolejnym środkiem, który może być odpowiedzią na pytanie, „Jak usunąć rdzę z kierownicy roweru?”, czy też innych metalowych elementów jest soda oczyszczona. Aby ją zastosować, ponownie należy najpierw stworzyć swego rodzaju pastę, którą otrzymamy poprzez zmieszanie sody oczyszczonej z wodą. Następnie nanosimy ją na zardzewiałe elementy i odczekujemy około dwóch godzin, aż nieco „popracuje” z zardzewiałymi elementami. Części pokryte rdzą, możemy też bezpośrednio posypać sodą, gdy wcześniej je zmoczymy, bądź po wcześniejszym umyciu roweru. Po odczekaniu określonego wcześniej czasu, przystępujemy do usuwania rdzy. Możemy zrobić to choćby starą szczoteczką do zębów, którą łatwo będzie wyczyścić wszystkie mało dostępne zakamarki. Rdza tak łatwo się nie podda, więc będzie trzeba poświecić trochę siły i czasu, aby ją usunąć.

 

Ocet do usuwania rdzy z roweru


Kolejnym domowym odrdzewiaczem, jest ocet. Tu analogicznie jak wcześniej, albo zanurzamy elementy, jeśli jest to możliwe lub nanosimy gąbką lub szmatką na elementy, których nie możemy zdemontować. Możemy też nasączoną szmatką owinąć element i pozostawić tak, aż do wyschnięcia. Odczekujemy aż wyschnie i próbujemy, jak w przypadku poprzednich specyfików, usunąć rdzę.


Kosmetyki do czyszczenia rowerów


Ale jak wyczyścić rdzę z roweru, jeśli domowe środki nie dadzą sobie rady? Wówczas należy sięgnąć, po preparaty specjalnie do tego stworzone. Jednym z nich jest popularny WD-40. Jego zaletą jest, oprócz odrdzewiania również to, że jednocześnie natłuszcza, a zatem zabezpiecza dany elementy przed kolejnym atakiem rdzy. Jest też odpowiedzią na pytanie, jak usunąć rdzę z amortyzatora w rowerze i innych części, przy których mamy elementy plastikowe, czy gumowe? Wspomniane wcześniej domowe roztwory, źle działają na plastikowe i gumowe elementy. Mogą je odbarwić, ale też spowodować ich szybsze starzenie i kruszenie. Tu zdecydowanie lepiej sprawdzą się kosmetyki rowerowe - odrdzewiacze na bazach smarów, które jednoocznie automatycznie zabezpieczą nie tylko odrdzewianą część, ale też przy okazji uszczelki, które z nią współpracują. Należy pamiętać jednak, że tego typu preparaty służą przede wszystkim do odrdzewiania. Mimo że przez jakiś czas rzeczywiście mają one właściwości smarujące, nigdy nie zastąpią prawdziwych smarów. Po ich użyciu na takie elementy jak łańcuch, czy łożyska, należy nałożyć dedykowane do tych celów smary.


Musimy również zdać sobie sprawę, że są w naszym rowerze takie elementy, których po prostu nie opłaca się czyścić, albo to czyszczenie nie da spodziewanego efektu. O ile wspomniane wyżej środki będą odpowiedzią na pytanie, jak wyczyścić rdzę z roweru w sensie akcesoriów rowerowych, o tyle nie sprawdzą się w przypadku zardzewiałych linek, czy łańcucha. Te elementy, jeżeli są zardzewiałe, należy szybko wymienić. Wymiana taka, nie tylko oszczędzi nam zbędnej pracy, ale również da nieporównywalnie lepszy efekt działania tych mechanizmów.


Rowery w naszej ofercie:


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756