To, jaki rower w góry będzie najbardziej odpowiedni, zależy od tego, w jakim terenie chcemy się poruszać. Góry to nie tylko trudne do pokonania w ciężkim terenie, niedostępne wzniesienia, ale również szutrowe ścieżki oraz asfaltowe drogi. Rower powinniśmy dopasować, do swoich wymagań. W odpowiedzi na hasło, „jaki rower w góry wybrać”, dostaniemy listę kilku zupełnie różnych rodzajów rowerów. Będzie wśród nich rower szosowy na asfaltowe nawierzchnie, gravel oraz cross na nawierzchnie utwardzone i szutrowe, rower górski typu xc na ścieżki oraz trialowy i zjazdowy, do jazdy poza szlakami. Jaki rower zabrać w góry, zależy od tego, jaki typ odpoczynku preferujemy: czy chcemy wyszaleć się na szlakach, czy pooglądać ładne górskie widoki, czy też np. wykonać trening wytrzymałościowy. Jeżeli jedziemy w „góry”, czyli do Zakopanego, Krynicy-Zdrój lub Karpacza i mamy zamiar tylko poruszać się w ramach tego miasta, to wystarczający będzie rower miejski lub składak, który w miarę łatwo przewieziemy samochodem. Na pewno lżej będzie się nam poruszać, jeżeli na ich wyposażeniu będą przerzutki. A co, jeśli chcemy czegoś więcej?
Rower szosowy
Rower szosowy to idealne rozwiązanie na wypad w góry, ale wyłącznie do jazdy po drogach utwardzonych. Wspaniały sposób spędzenia czasu, podziwiania pięknych widoków, jak również osiągania bardzo wysokich prędkości podczas zjazdów. Musimy jednak liczyć się z towarzystwem samochodów, a drogi w górach nie należą do szerokich i są dość kręte.
Rowery szosowe w naszej ofercie:
Rower gravel
To rozwiązanie przeznaczone jest z kolei dla osób, które lubią szybkość i pozycję roweru szosowego, ale chcą uniknąć mijanek z samochodami i jednocześnie trochę więcej poobcować z przyrodą. Jest to rower, który poradzi sobie nie tylko na asfalcie, ale również na drogach gruntowych. Możemy nim bez obaw pojeździć ścieżkami szutrowymi, w lasach – technicznymi, a po polnych – ścieżkach utwardzonych. Jeżeli chcemy pozwolić sobie na jeszcze trudniejszy teren, przesiądźmy się na rower crossowy. Ma prostą kierownicę i dodatkowy amortyzator. Komfortowa, wyższa pozycja, pozwoli na pokonanie trudniejszego terenu, a amortyzator zadba o lepszą przyczepność i komfort podczas jazdy po wybojach.
Rowery crossowe w naszej ofercie:
Rower górski
Jeżeli ktoś potrzebuje prawdziwych górskich wyzwań, powinien zabrać ze sobą sprzęt od początku do tego stworzony i przeznaczony, czyli rower górski. Pod tym hasłem, kryje się jednak wiele dość znacznie różniących się od siebie rodzajów rowerów. Zaczynając od XC, enduro, przez trail, do downhillowego. Każdy z nich przeznaczony jest do jazdy w górach, ale o różnej trudności. O ile XC służy do szybkiej jazdy po trudnych ścieżkach, to ostatni już tylko do zjazdów po karkołomnych trasach. Rowery te, jak wynika z samej nazwy, przeznaczone są do jazdy w trudnym terenie, o czym świadczy ich wyposażenie, amortyzator, często nawet dwa, hamulce tarczowe i szerokie opony z agresywnym bieżnikiem. To gwarancja sprawnego poruszania się w tego typu terenie. Tak więc, jaki rower w góry wybrać? Każdy z nich zapewni nam jazdę po trasie obfitującej w niesamowite widoki i da jednocześnie niezły wycisk.
Rower typu cross country (XC), to wyścigówka do jazdy po górskich trasach – najlżejszy z rowerów górskich i z najmniejszym skokiem amortyzatora. Na nim zdobędziemy każdy podjazd i szybko zjedziemy na dół. Jednak musi to się odbywać, w ramach wyznaczonych ścieżek. Więcej możliwości w trudniejszym terenie, da nam rower trailowy. Jego geometria ramy nie jest nastawiona na ściganie, a na przyjemność jazdy górskimi szlakami. Skok amortyzatora wacha się w tych rowerach, w przedziale od 130 do 150 mm. Jeżeli chcemy więcej czasu spędzać poza nimi i zdobywać górskie kamieniste szczyty, a potem z nich zjeżdżać, wybierzmy rower enduro. To rowery przeważnie z pełnym zawieszeniem i dużym skokiem amortyzatorów – powyżej 160 mm. Duże tarcze i mocne hamulce, to podstawowe wyposażenie takiego roweru. Są to rowery dość ciężkie, bo muszą być wytrzymałe. To jednak jeszcze nie koniec rowerów, polecanych do jazdy w górach. Jeżeli interesuje nas tylko zjeżdżanie i niekoniecznie koncentrowanie się na tym, czy prawidłowo wybraliśmy szlak, najodpowiedniejszy będzie rower downhillowy. To maszyna typowo zjazdowa, bardzo mocna konstrukcyjnie, występująca tylko jako „full”, z amortyzatorami o skoku dochodzącym nawet powyżej 200 mm. Występują w nim także najmocniejsze z dostępnych hamulce, z dużymi tarczami i zaciskami dwutoczkowymi. Do tego niesamowicie mocne obręcze i szerokie opony z agresywnym bieżnikiem.
Rowery górskie w naszej ofercie:
Ważne i przydatne akcesoria
Pamiętajmy, że wyprawa w góry, to nie wycieczka wokół domu. To między innymi zmienna pogoda, trudny teren i ciężki do oszacowania czas trwania wycieczki, więc trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Zapasowe części i narzędzia, co najmniej pompka i dętka lub akcesoria do uszczelniania opon. Przyda się też multitool, aby wrócić na rowerze, a nie nieść go z powrotem. Zabierzmy też dodatkową, cieplejszą odzież i pelerynę przeciwdeszczową oraz jedzenie energetyczne.
Nieważne, jaki rower w góry wybierzemy. Na pewno będzie to dla nas, niesamowita przygoda. Jazda w takim terenie, to nie tylko podziwianie widoków i radość z pokonania nowych, trudnych tras, ale też dobry trening, który wzmocni nasz organizm i pozwoli się rozwijać.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
24.12
08:00 - 14:00
31.12
08:00 - 14:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756