Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Rolki czy rower – co wybrać?

 2023-02-13 

Ktoś mógłby powiedzieć, że jedno i drugie ma wiele wspólnego. Tymczasem tak naprawdę, ich jedyną wspólną cechą jest to, że poruszają się na kołach. Każdy z tych sportów, ma swoich zwolenników. Ci, którzy wręcz od zawsze poruszają się na rowerze, raczej nie porzucą go dla rolek i odwrotnie. Jednak to, że mamy ten swój ulubiony sport nie oznacza, że musimy wykluczyć zapoznanie się z drugim. Ruch to zdrowie i każdy jego rodzaj na pewno przyniesie wiele korzyści. Przyjrzyjmy się więc różnicom między obydwoma tymi rodzajami aktywności, aby łatwiej nam było rozważyć, co wybrać – rolki czy rower. Różnica między tymi sprzętami jest dość znaczna. Ich waga, budowa, cena, wytrzymałość, ilość spalonych kalorii podczas jazdy, czy koszt użytkowania to elementy, które możemy porównać.

Ile to kosztuje?


Jeżeli chodzi o koszt zakupu, to rolki kupimy na pewno w znacznie niższej cenie, niż rower. Oczywiście istnieją rolki profesjonalne, które kosztują tyle co tani rower, ale jest też rower, który kosztuje tyle co samochód. Koszty utrzymania obu urządzeń trudno porównywać. Teoretycznie w rowerze jest więcej elementów, które się zużywają, ale wytrzymują też one znacznie większe przebiegi. Nowy rower bez problemu powinien przejechać bez żadnych napraw co najmniej 2 000 km, co wydaje się niemożliwe w przypadku rolek. Co prawda, tu również możemy wymienić łożyska czy nawet całe koła, ale takich odległości raczej nie wytrzyma sam but. W tym przypadku taniej będzie kupić nowe rolki, niż reanimować stare. W przypadku roweru, po przejechanych 2 000 km pomyślimy zapewne jedynie o wymianie łańcucha i porządnym jego przesmarowaniu i możemy jechać dalej w drogę. Oczywiście z czasem przyjdą kolejne wydatki, takie jak wymiana opon, klocków hamulcowych czy trybów, ale to po pokonaniu kolejnych tysięcy kilometrów intensywnej jazdy.

Rowery w naszej ofercie:

Spalanie kalorie i wzmacnianie mięśni


Trudno też porównywać spalone kalorie podczas poruszania się na rolkach i na rowerze. Każdym z nich poruszamy się w innym rytmie i z inną prędkością, więc w tym samym czasie przejedziemy zupełnie inne, nieporównywalne dystanse. Rolki przeznaczone są do jazdy po równej, przygotowanej drodze, natomiast rowerem możemy poruszać się nawet po nierównym terenie, o różnym nachyleniu, a co za tym idzie, możemy go pokonać z różną intensywnością.


Podczas jazdy na rolkach pracuje więcej mięśni, niż podczas jazdy na rowerze. Chociaż w obu przypadkach zaangażowane są nie tylko mięśnie nóg, ale również mięśnie ramion i brzucha, to jednak górne partie naszego ciała podczas jazdy na rowerze wykonują zdecydowanie mniej pracy.


Rower czy rolki – które na gorszą pogodę?


Podczas złej pogody, rower ma zdecydowaną przewagę. Na żadnym z tych pojazdów jazda w deszczu nie jest przyjemna, ale niestety w przypadku rolek z małymi kółkami i słabymi hamulcami, staje się ona wręcz niebezpieczna. Zabójcza jest też woda dla łożysk w kółkach rolek. Co prawda, żadne łożyska wody nie lubią, te rowerowe również, lecz nie mają one aż takiego kontaktu z cieczą, jak w przypadku rolek. Rowerem możemy jeździć o każdej porze roku. Jak się uprzemy, to przejeździmy na nim również zimę. Na rolkach jest to zdecydowanie niemożliwe.


Zastąpienie komunikacji miejskiej


Teoretycznie, zarówno rowerem, jak i na rolkach możemy dojechać do pracy czy szkoły. O ile jednak w przypadku poruszania się po mieście rowerem przeszkodą nie będą krawężniki czy nawet kostka brukowa, o tyle dla rolek już tak. Męcząca również może być liczba świateł na naszej trasie, a co za tym idzie – ilość startów i hamowań. Sama jazda na rolkach staje się wtedy mniej przyjemna. Rowerem z jego dużymi kołami zdecydowanie łatwiej poruszać się po mieście. Rozpędzać, jak i hamować, a także pokonywać miejskie przeszkody. Zupełnie niemożliwe stałoby się natomiast zastąpienie komunikacji miejskiej jazdą na rolkach poza miastem, gdzie brakowałoby utwardzonych dróg o równej nawierzchni.


Rowery w naszej ofercie:

Rolki czy rower na dłuższe wyprawy?


Co zabrać na dłuższe wyprawy – rolki czy rower? To zależy, jak do tematu podejdziemy. Rowerem możemy wybrać się w długie podróże, zabierając ze sobą sporą ilość bagażu. Łatwo też nim pokonamy dziesiątki kilometrów dziennie. Może nie jest to niemożliwe, ale mało realne do zrealizowania na rolkach. Z kolei rolki łatwo spakować i zabrać ze sobą w podróż. Nie trzeba w przypadku podróży samochodem montować dodatkowego bagażnika. Rolki również łatwiej przetransportować, gdy podróżujemy pociągiem, autobusem, czy samolotem.


Bezpieczeństwo na drodze


Rower wydaje się bezpieczniejszy. Oczywiście w przypadku obu sportów dostępne są kaski i ochraniacze, które podnoszą bezpieczeństwo. Jednak jazda na rolkach wydaje się bardziej niebezpieczna.


Rowerem bez problemu pokonamy takie przeszkody jak dziury w jezdni, czy krawężniki. Na rolkach chwila nieuwagi i wjechanie w którąś z tych przeszkód kończy się zazwyczaj wywrotką. Również hamulce zastosowane w rowerze dają dużo krótszą drogę hamowania, co sprawdza się w przypadku nagłych, niebezpiecznych sytuacji.


Tak więc rolki, czy rower? Każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, co woli. Jeżeli nie spróbowaliśmy którejś z tych dyscyplin sportowych, warto ją poznać, bo może nam się spodoba. Najlepiej jest spróbować różnych rodzajów sportów, ponieważ każdy z nich ma wpływ na rozwój innych partii mięśniowych i uczy innych ruchów.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756