Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka hulajnoga dla dziecka?

 2023-05-01 

Coraz częściej na listach prezentowych goszczą hulajnogi dla dzieci. Dostępne produkty bardzo się różnią. Co więcej, przy zakupie powinniśmy uwzględnić wiek przyszłego posiadacza. Z czego innego bowiem zadowolony będzie pięciolatek, a co innego wpasuje się w gust dziesięciolatka szalejącego z kolegami po skateparku. Z przygotowanego przez nas poradnika dowiesz się jaka hulajnoga dla dziecka będzie odpowiednia na konkretnym etapie rozwoju. Podpowiadamy również na jakie cechy powinieneś zwracać uwagę, aby pojazd był bezpieczny w użytkowaniu i zapewnił wiele radości.

Hulajnoga dla dwulatka

Nasz poradnik zaczniemy oczywiście chronologicznie. Przyjrzyjmy się zatem jaka hulajnoga dla dziecka w wieku dwóch lat będzie odpowiednia. To już ten okres w życiu, gdy można myśleć o zakupie pierwszego pojazdu. Oczywiście, dziecko w takim wieku będzie miało problem z utrzymaniem równowagi na dwóch kółkach. Dlatego najlepszym wyborem jest hulajnoga trójkołowa. Z przodu lub z tyłu znajdują się więc dwa kółka, które stabilizują pojazd. Tym samym, ryzyko upadku jest znacznie mniejsze.


Hulajnoga dla dwulatka zazwyczaj będzie wykonana z tworzywa sztucznego. Dziecko w takim wieku nie obciąża mocno pojazdu, więc jego wytrzymałość jest wystarczająca. Kierownica bardzo często jest zrobiona z aluminium. Warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji jej wysokości. Dopasujesz ją do wzrostu dziecka, także wtedy, gdy podrośnie. Niektóre hulajnogi mogą być użytkowane również jako jeździk. Są zatem wyposażone w wygodne siedzisko. To szczególnie przydatna opcja, gdy dziecko zmęczy się dłuższą jazdą. Jeśli często podróżujecie i hulajnoga będzie zabierana na rodzinne wyjazdy, to warto zdecydować się na model z funkcją składania, ponieważ zajmie mniej miejsca w bagażniku auta. Jako, że pojazd powinien prezentować się efektownie, możesz pomyśleć o wyborze hulajnogi z podświetlanymi kołami. Ten atrakcyjny dodatek ma również praktyczne zalety, bowiem Twoje dziecko będzie lepiej widoczne podczas jazdy.

Hulajnoga dla pięciolatka

Wprawiony w jeździe pięciolatek, nie powinien mieć już problemów z utrzymaniem równowagi. Zatem jaką hulajnogę dla dziecka wybrać na tym etapie? To najwyższy czas na przesiadkę na dwa kółka. Modele z tego segmentu przypominają tradycyjne hulajnogi, są jednak od nich mniejsze i lżejsze. Platforma oraz kierownica zazwyczaj wykonane są z aluminium, ponieważ to materiał wytrzymalszy niż większość tworzyw sztucznych. Aby jazda była wygodna i płynna, warto zwrócić uwagę na koła. Zazwyczaj wykonane są poliuretanu oraz mają dobrej jakości łożyska, przynajmniej klasy ABEC-5. Dzięki nim opory podczas jazdy nie są duże. Wysokość kierownicy powinna być regulowana. Dopuszczalne obciążenie wynosi zazwyczaj ok. 50 kg.


Standardem w hulajnogach dla pięciolatków jest możliwość złożenia. Jak już wspomnieliśmy – to atut przy podróżach czy spacerach. Gdy dziecko zmęczy się, pojazd bez problemu zabierzemy np. do komunikacji miejskiej. W kwestii bezpieczeństwa zwróć uwagę na skuteczność hamulców oraz wyposażenie. Podest powinien być pokryty materiałem antypoślizgowym, podobnie jak uchwyty kierownicy. Prawdopodobnie dziecko w wieku pięciu lat ma już za sobą pierwsze kinowe seanse oraz swoje ulubione bajki. Dlatego warto wybrać hulajnogę ozdobioną grafikami z wizerunkami popularnych bohaterów. Wybór jest bardzo duży: od Avengersów, czy serię Autka po Krainę Lodu. Bez wątpienia najmłodsi znajdą coś dla siebie i chętniej będą wyruszać na przejażdżki ze znanymi postaciami.

Wyczynowa hulajnoga dla dziecka

Jaka hulajnoga dla dziecka będzie odpowiednia, gdy zechce ono spróbować swoich sił w jeździe freestyle? Oczywiście wyczynowa. Coraz większa liczba skateparków w Polsce sprawia, że również najmłodsi chcą spróbować swoich sił na rampach. Bardzo często pierwszym pojazdem, który im to umożliwi jest hulajnoga wyczynowa. Różni się ona pod pewnymi względami od tradycyjnych modeli. Przede wszystkim ważna jest solidność konstrukcji, dlatego liczba ruchomych elementów jest ograniczona do minimum. Nie ma więc możliwości regulacji wysokości kierownicy czy złożenia pojazdu.


Platforma najczęściej wykonana jest z aluminium, ponieważ to lekki i dosyć wytrzymały materiał. Z kolei kierownica, jako że poddawana jest dużym obciążeniom, bardzo często jest zrobiona ze stali, ponieważ ma ona większą wytrzymałość. Zazwyczaj hulajnoga wyczynowa waży mniej niż 4 kg. Pomimo tak małej masy modele te są bardzo wytrzymałe, ponieważ dopuszczalne obciążenie może wynosić nawet 100 kg.


Kolejnym istotnym elementem są kółka. W większości wypadków wykonane są poliuretanu. Istotne są cztery cechy – twardość, rozmiar, typ łożyska oraz rdzeń. Skala twardości kół w przypadku hulajnóg wyczynowych zazwyczaj zaczyna się od 82A do 88A. Im wartość jest wyższa, tym twardość jest większa. To oznacza np. dużą odporność na ścieranie i mniejsze zużycie przy agresywnej jeździe, jednak wszelkie wstrząsy są również bardziej odczuwalne przy twardym materiale. Koła w hulajnogach wyczynowych zazwyczaj mają rozmiar 100 lub 110 mm. Im są większe, tym większą prędkość może osiągać pojazd oraz lepiej radzi sobie z nierównościami – wstrząsy są mniej odczuwalne. Dlatego raczej rekomendujemy hulajnogi wyczynowe na większych kółkach. Bardzo istotny jest także typ łożysk. Polecamy hulajnogi wyczynowe z łożyskami klasy ABEC-7 lub ABEC-9. Im liczba jest większa, tym lepsza precyzja wykonania. Tym samym opory podczas jazdy są mniejsze. Ostatni z elementów to wspomniany wcześniej rdzeń koła, czyli jego wewnętrzna część. W podstawowych modelach jest wykonany z tworzywa sztucznego, a w tych z wyższej półki np. z aluminium. Rdzeń aluminiowy jest przede wszystkim bardziej wytrzymały oraz odporny na uderzenia. Dlatego jeśli Twój budżet na to pozwala, zalecamy wybór hulajnogi tego typu.

Hulajnoga elektryczna dla dziecka

Nie da się uniknąć modnego tematu pojazdów elektrycznych. Z pewnością więc zastanawiasz się jaka hulajnoga dla dziecka wyposażona w silnik elektryczny byłaby dobrym wyborem. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wiek latorośli. Pamiętaj, że dzieci poniżej 10 roku życia bez uprawnień, np. karty rowerowej, mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w obrębie strefy zamieszkania oraz pod opieką osoby dorosłej. Po zdobyciu stosownych uprawnień w praktyce mogą one jeździć podobnymi modelami hulajnóg jak dorośli.

Rozróżnienie na pojazdy przeznaczone dla dzieci, oraz te dla dorosłych jest czysto umowne i sprowadza się do kwestii praktycznych, a nie prawnych. Na rynku znajdziemy więc typowe hulajnogi projektowane z myślą o dzieciach. Ich dopuszczalne obciążenie to zazwyczaj ok. 50 kg. Mają mniejsze koła, a silnik ma moc do 150 W. Są one dobrym wyborem na pierwszą hulajnogę elektryczną, ponieważ pozwalają oswoić się z prędkością i nabrać wprawy w jeździe. Dzięki niewielkiej masie, zazwyczaj sporo mniejszej niż 10 kg, nie będzie żadnych problemów z prowadzeniem takiego pojazdu.


Hulajnogi elektryczne dla dzieci, np. dwunastolatków, z wyglądu przypominają modele dla osób dorosłych. Mają jednak mniejsze koła, zazwyczaj o rozmiarze do 7 cali i silnik o mocy do 250 W. Prędkość jest ograniczona do ok. 20 km/h, a zasięg wynosi zazwyczaj do ok. 10-15 km. Tego typu modele mają już solidne zastosowanie praktyczne. Sprawdzą się np. w dojazdach do szkoły. Jeśli wybieramy hulajnogę elektryczną dla jeszcze starszego dziecka, to w praktyce możemy śmiało oglądać pojazdy przeznaczone dla osób dorosłych.

Bezpieczna hulajnoga to nie wszystko

W ruchu ulicznym osoba poruszająca się na klasycznej hulajnodze jest traktowana podobnie jak pieszy. Pamiętajmy jednak, że w przeciwieństwie do niego, może rozwinąć znaczną prędkość. Dotyczy to także dzieci. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych miejmy więc stale kontrolę nad dzieckiem i wybierajmy bezpieczną okolicę na miejsca przejażdżek i wspólnych spacerów. Bezwzględnie warto wyposażyć się w dobre ochraniacze oraz kask. Choć nie są to dodatki wymagane prawnie, to mogą uchronić dziecko przed groźnymi obrażeniami. Spośród szerokiej oferty akcesoriów z pewnością wybierzesz zestaw, który przypadnie do gustu Twojemu dziecku.

Hulajnogi elektryczne w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756