Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie kółka do hulajnogi wyczynowej?

 2023-05-01 

Kupując hulajnogę wyczynową, powinieneś zwrócić uwagę na kilka cech. Ważna jest jakość wykonania, zastosowane materiały i dopuszczalne obciążenie. Oczywiście bardzo istotnym elementem, są również kółka. Wpływają one na komfort jazdy oraz zwrotność pojazdu. To od nich zależy przyczepność, czy uzyskiwana prędkość. Dlatego warto wiedzieć, jakie kółka do hulajnogi wyczynowej wybrać. Przygotowaliśmy specjalny poradnik, z którego dowiesz się o najważniejszych cechach i o tym, jak wpływają one na właściwości jezdne.

Rodzaje kółek do hulajnogi wyczynowej

To, jakie kółka do hulajnogi wyczynowej wybrać, zależy od jej przeznaczenia i Twojego stylu jazdy. Na samym początku, warto zwrócić uwagę na rodzaj rdzenia. Występują ich trzy główne typy: pełny (solid), szprychowy (spoked) oraz pusty (hollow) i każdy ma inne właściwości. Pod względem wytrzymałości, najlepiej prezentuje się rdzeń pełny, który jest jednak najcięższy. Jeśli trwałość pojazdu to dla Ciebie priorytet, to takie kółka powinieneś wybrać. Rdzeń szprychowy przypomina np. felgę motocyklową, ma więc otwory, a stabilność zapewnia kilka szprych. Tego typu budowa, pozwala na zredukowanie masy. Jednak trzeba pamiętać o tym, że jest również mniej wytrzymała. Kompromis stanowi rdzeń pusty, który nie ma wypełnienia wewnętrznego. To pozwoliło na zmniejszenie jego masy, a jednocześnie zachowanie całkiem dobrej wytrzymałości. Tego typu rdzenie wykonane są z aluminium, które pod względem stosunku do kosztów, masy oraz wytrzymałości, jest najlepszym materiałem do tych zastosowań. Oprócz tego, są również rdzenie plastikowe, jednak nie mają one za wiele do zaoferowania. Są nietrwałe i mogą się szybko zużyć, zwłaszcza w przypadku jazdy wyczynowej. Dlatego warto je wymienić, na jeden ze wspomnianych wcześniej typów.

Profil kółek

Kolejnym czynnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę zastanawiając się, jakie kółka do hulajnogi wyczynowej będą odpowiednie, jest ich profil, który występuje w dwóch typach – wąskim oraz płaskim. Jakie zalety mają płaskie kółka? Przede wszystkim oferują bardzo dobrą przyczepność, ze względu na większą powierzchnię styczną z nawierzchnią, po której się poruszasz. Z kolei główną zaletą profilu wąskiego, jest możliwość osiągania większych prędkości. W tym wypadku, powinieneś więc wybrać cechę, która ma dla Ciebie większe znaczenie.

Twardość kółek

Duży wpływ na właściwości jezdne, ma twardość kółek. W hulajnogach stosuje się kółka pełne, wykonane np. z poliuretanu czy syntetycznego kauczuku, a więc tworzyw sztucznych. Odznaczają się one dużą trwałością oraz dobrymi walorami użytkowymi. Skala twardości zawiera się w przedziale od 0 do 100a. Oczywiście im większa wartość, tym kołka są twardsze. Wpływa to oczywiście na komfort jazdy, ponieważ kółka miękkie lepiej amortyzują wstrząsy oraz oferują lepszą przyczepność, ale także zużywają się szybciej, co w przypadku bardzo agresywnej jazdy po asfalcie, będzie mieć znaczenie. Zaletą kółek o większej twardości, oprócz oczywiście mniejszego zużycia, jest możliwość rozwijania dużych prędkości.


Dlatego podejmując decyzję, jakie kółka do hulajnogi wyczynowej wybrać, musisz zastanowić się, które z tych cech są dla Ciebie priorytetem. Zazwyczaj twardość kół wynosi od 82 do 88A. Takie wartości, są najczęściej spotykane w hulajnogach wyczynowych. Jeśli komfort jazdy i dobra przyczepność są dla Ciebie priorytetem, powinieneś trzymać się bliżej tej pierwszej wartości. Jednak, gdy opanowałeś już jazdę wyczynową i duża szybkość ma dla Ciebie znaczenie, to warto wybrać kółka z oznaczeniem 88A. Ze względu na swoją uniwersalność, producenci bardzo często oferują również koła o twardości na poziomie 84-86A. Mogą one być dobrym wyborem na początek, gdy dopiero poznajesz właściwości sprzętu.

Kółka do hulajnogi w naszej ofercie:

Szerokość koła

Elementem mocującym koła, jest piasta. Najpopularniejszą szerokością są obecnie 24 mm. Tego typu koła, stosowane są w większości hulajnóg wyczynowych, dzięki czemu nie ma problemu z ich kompatybilnością. Jednym z trendów, jest stosowanie większych kół, w których piasta ma szerokość 30 mm. Dlatego kupując kółka do swojej hulajnogi wyczynowej, upewnij się, że wybrałeś właściwą szerokość.

Średnica kółek

Duże znaczenie ma również rozmiar kółek hulajnogi. Zazwyczaj wynosi on od 100 do 125 mm. To jakie kółka do hulajnogi będą odpowiednie, zależy od Twojego stylu jazdy i wymagań. Niewielkie koła, jak 100 mm, są bardziej zwrotne i pozwalają szybciej przyspieszać. To bardzo dobry wybór dla początkujących użytkowników, którzy dopiero uczą się wyczynowej jazdy hulajnogą. Duże koła, jak 120 i 125 mm, pozwalają na uzyskiwanie większych prędkości, jednak są mniej zwrotne. Zazwyczaj decydują się na nie doświadczeni użytkownicy. Ze względu na swoją uniwersalność, bardzo dużą popularnością cieszą się kółka o średnicy 110 mm, oferujące kompromis pomiędzy zwrotnością, a osiąganą prędkością maksymalną. Jeśli nie masz ustalonych preferencji, proponujemy wybrać właśnie je.

Łożyska kółek

Kółka wyposażone są w łożyska. Pamiętaj, że będą się one zużywać i możesz je wymieniać. Dla uzyskania maksymalnej trwałości, należy je również regularnie czyścić oraz smarować. Szkodliwe czynniki, które mogą doprowadzić do ich uszkodzenia, to np. piach, pył, czy woda. O klasie łożysk i ich precyzji wykonania, informuje pięciostopniowa skala ABEC: 1, 3, 5, 7 oraz 9. W kółkach do hulajnogi wyczynowej, stosuje się łożyska klasy 7 lub najczęściej 9. Odznaczają się one najlepszą jakością wykonania oraz minimalnymi oporami, dlatego pracują bardzo płynnie. Niektóre firmy stosują również łożyska wykonane ze stali chromowej czy karbonu, posiadające stosowne oznaczenia.

Design ma znaczenie

Zastanawiając się jakie kółka do hulajnogi wyczynowej wybrać, nie możesz pominąć aspektu designu. Producenci robią wszystko, abyś ze swoim pojazdem mógł wyróżnić się w tłumie. Kółka są dostępne w wielu różnych kolorach i dotyczy to zarówno rdzenia, jak i opon. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się modele wielokolorowe. Jeśli jednak wolisz coś bardziej klasycznego, możesz postawić na czerń lub srebro. W połączeniu z różnymi kształtami szprych w rdzeniu sprawia to, że opcji jest bez liku i z pewnością znajdziesz najbardziej odpowiednią dla siebie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756