Poradniki Eksperta

Dobre radio – ranking [TOP10]

 2023-04-25 

Radio jest obecne w naszej przestrzeni częściej niż wielu z Was może się wydawać. Zdecydowana większosć kierowców umila sobie podróże samochodem słuchając ulubionej stacji, a wiele przestrzeni biurowych wypełniają dźwięki z eteru. Radio to nie tylko możliwosć słuchania muzyki, ale także dostęp do najważniejszych i najświeższych informacji. W dobie wszechobecnego dostępu do internetu radio wciąż jest wysoko w rankingu popularności wśród środków masowego przekazu. Które modele tych urządzeń najlepiej wybrać, aby mieć pewność, że będzie to dobre radio na wszelkie okazje? Nasz ranking pomoże w podjęciu decyzji.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Radio analogowe

Na rynku dostępne są dwa podstawowe modele radia, które różnią się swoją budową, ale nie zasadą działania. Pierwszym z nich jest klasyczny odbiornik analogowy, który jest obecny z nami już od długiego czasu. W tym przypadku fale radiowe muszą zostać dostrojone przez użytkownika odbiornika, najczęściej za pomocą przystosowanego do tego zadania pokrętła. Z racji wykorzystywanych elementów konstrukcyjnych z powodzeniem może być ono wykorzystywane do odbierania sygnałów ze stacji nadawczych naziemnych, co wpływa niestety na ich zasięg. Trzeba też pamiętać, że z tego samego powodu jakość odbieranej transmisji może ulec zmianie w zależności od wielu czynników. Wśród nich znajdziemy zakłócenia atmosferyczne, wspomnianą odległość od najbliższego nadajnika a także jakość wykorzystanych elementów konstrukcyjnych składających się na Twój odbiornik. Wciąż jednak wiele osób preferuje tego typu modele głównie dlatego, że nie są one skomplikowane w użyciu.


Dodatkowo, w obecnych czasach sieć radiowa zarówno w naszym kraju jak i na świecie jest na tyle rozbudowana, że złapanie czystej i wyraźnej audycji radiowej nie sprawia praktycznie żadnego problemu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że różne modele odbiorników radiowych analogowych obsługiwać mogą inny zakres fal radiowych. Najlepszym wyborem są zdecydowanie radio z możliwością odtworzenia zakresu fal zarówno FM jak i AM.

Dobre radio cyfrowe

Drugim rodzajem odbiorników są radia cyfrowe. Dobre radio cyfrowe działa na tej samej zasadzie co radio analogowe, z tą różnicą, że wykorzystuje do tego już inny rodzaj technologii. Dzięki zastosowaniu bardziej skomplikowanego i rozbudowanego sposobu konstrukcji radia cyfrowego, użytkownik może odbierać dźwięk najwyższej jakości. Jednak to nie koniec wszystkich zalet tego rozwiązania. Nadawca jest w stanie wysyłać znacznie więcej informacji drogą cyfrową niż analogową. Warto wspomnieć, że w radiu cyfrowym może zostać wyświetlona także informacja tekstowa, a w przypadku modeli internetowych – również graficzna. Radia cyforwe są naturalnym następcą dla wersji analogowych, głównie dzięki niższym kosztom nadawania przy jednoczesnej możliwości obsługi szerszego zakresu kanałów działających w częstotliwości DAB oraz DAB+.

Zasilanie radia

Dobre radio to przede wszystkim taki model, który będzie w stanie umilić Twój czas w każdym miejscu. W warunkach domowych najlepiej sprawdzą się modele zasilane z gniazdka sieciowego. Dzięki temu będziesz mógł swobodnie korzystać z odbiornika wszędzie tam, gdzie w zasięgu znajduje się dostęp do zasilania. Co zrobić, gdy wybierasz się na biwak albo działkę ze znajomymi, gdzie nie ma dostępu do sieci a mimo wszystko planujesz zabrać ze sobą radio? W takim przypadku sprawdzi się oczywiście radio zasilane na baterie. Będziesz mógł zabrać swój odbiornik w dowolne miejsce takie jak plaża, pole namiotowe jak również na polanę w lesie, która idealnie nada się na piknik. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby mieć przygotowane awaryjne zestawy baterii


Jeśli szukasz jeszcze wygodniejszego rozwiązania, wówczas idealne będzie radio wyposażone w akumulator. Nie trzeba w nim wymieniać baterii – należy je jedynie naładować przed wyruszeniem na wycieczkę. Awaryjnym zabezpieczeniem może być powerbank, który posłuży do naładowania nie tylko radia, ale także na przykład smartfonów.

Wszystko, co potrzebne do działania

Funkcje dodatkowe mogą znacznie rozbudować możliwości, które oferują radioodbiorniki. Ranking najciekawszych z nich warto zacząć od wbudowanych wejść dodatkowych. Dzięki nim dobre radio może stać się również głośnikiem, który po podłaczeniu do zewnętrznego źródła dźwięku pozwoli Tobie na puszczenie wybranych nagrań audio. Najbardziej wszechstronnym typem złącz jest USB, ale dla zwiększenia możliwości radio może być także wyposażone w złącze AUX. Wygodnym dodatkiem może okazać się również wejście na słuchawki typu JACK o średnicy 3,5 milimetra, które pozwoli na całkowite odcięcie się od świata zewnętrznego.


Radia cyfrowe wyposażone w wyświetlacze LCD pozwalają na uzyskanie dodatkowych informacji dotyczących ustawień radia, a także odczytywanie tych podstawowych, jak nazwa stacji radiowej czy wykonawca, godzina i data. Funkcja budzika w przyjemny sposób połączy proces wybudzania z dźwiękami ulubionej stacji radiowej. Dobre radio to zatem urządzenie, które powinno spełniać szereg zadań mających na celu znaczne poprawienie wygody i komfortu Twojego życia. Poza wspomnianymi wyżej zaletami dla części osób istotna jest również estetyka. Zarówno radia analogowe, jak i cyfrowe znajdziecie w przeróżnych formach – od klasycznego po futurystyczny.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756