Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak włączyć tryb gry w telewizorze?

 2023-07-14 

Większość nowoczesnych telewizorów LCD, OLED i QLED jest wyposażona w tryb gry. Wyraźnie pokazuje to, jak długą drogę przeszły wyświetlacze w naszych salonach. Są wykorzystywane nie tylko do oglądania filmów, ale i rozrywki na konsolach czy „pecetach”. W uzyskaniu pełnej satysfakcji, najlepszych doznań wizualnych i wyników w rywalizacji sieciowej, niezbędny będzie „tryb gry”. Jak go włączyć i jakie funkcje spełnia dowiesz się z naszego poradnika.

Uruchomienie trybu gry

Odbiorniki z segmentu podstawowego mogą być pozbawione trybu gry. Dlatego jeśli wybierasz telewizor do konsoli, to sprawdź, czy jest on dostępny. Jak włączyć tryb gry? Standardowo większość telewizorów ma kilka predefiniowanych ustawień obrazu, np. kino, dynamiczny, naturalny, czy eco. Tryb gry bardzo często występuje właśnie jako jeden z nich do wyboru.


Zdarza się jednak, że w niektórych urządzeniach jest on bardziej ukryty. Należy go szukać w opcjach ustawień obrazu, np. jako tryb zaawansowany czy specjalny. Jego włączenie trwa więc chwilę dłużej, lecz powoli przestaje to mieć znaczenie. Popularność zdobywa bowiem automatyczny tryb gry, który wykrywa podłączoną konsolę i samodzielnie dobiera ustawienia obrazu do takich, które zapewnią najmniejsze opóźnienia. Na podobnej zasadzie działa funkcja ALLM (Auto Low Latency Mode), która jest częścią specyfikacji standardu HDMI 2.1. W większości telewizorów tryb gry można także przypisać do złącza HDMI, do którego jest podłączona konsola. Wystarczy więc ustawić go raz i będzie zawsze aktywny, gdy zajdzie taka potrzeba.

Tryb gry, czyli Game Optimizer

W linii modelowej na rok 2021 firma LG w swoich telewizorach skupiła się na innowacjach dla graczy. Dowodem tego jest udostępniony w nich tryb gry Game Optimizer. Wystarczy wcisnąć przycisk ustawień na pilocie oraz wybrać z menu umiejscowionego po lewej stronie ekranu opcję Game Optimizer. W sekcji ustawień ogólnych możesz zapoznać się ze wszystkimi parametrami dotyczącymi rozgrywki. Producent przygotował nawet predefiniowane profile dla najpopularniejszych gatunków. Znajdziesz np. tryb gry FPS, RPG czy RTS oraz standardowy, który może być wykrywany automatycznie. Kolejne ważne funkcje to stabilizacja czerni oraz bieli (Black Stabilizer i White Stabilizer). Oba parametry mają oddzielną regulację opartą na prostej, dziesięciostopniowej skali i pozwolą Ci dopasować poziom kontrastu do ulubionej gry.


Dla uzyskania jeszcze lepszej płynności obrazu można włączyć funkcję OLED Motion Pro. W nowych telewizorach LG dostępna jest także opcja redukcji emisji światła niebieskiego, które niekorzystnie wpływa na wzrok. Nie zabrakło również specjalnego trybu, który zapobiega zwiększeniu input lagu, a całość dopełnia możliwość włączenia synchronizacji VRR i sprawdzenia w jakim trybie działa. Dzięki temu animacja jest idealnie płynna. Oczywiście oprócz obrazu tryb gry Game Optimizer pozwala także na poprawienie jakości dźwięku. W tym celu wystarczy uruchomić funkcję AI Game Sound, której zadaniem jest zoptymalizowanie ustawień dla uzyskania jak najlepszego efektu przestrzennego.

Jak działa tryb gry?

W większości telewizorów tryb gry ma jedno zadanie: minimalizacja opóźnienia, czyli tzw. input lagu. Ma to zapewnić jak najbardziej responsywną rozgrywkę, abyś w trakcie zabawy czuł, że na każde Twoje naciśnięcie przycisku kontrolera gra reaguje natychmiastowo. Jak uzyskać idealną płynność? W tym celu wyłączane są niemalże wszelkie funkcje przetwarzające obraz, zwiększa się także znacznie jasność telewizora i zmienia balans bieli, a więc i odcienie barw. 


Dlatego w wielu telewizorach dla graczy tryb gry nie jest wyborem dla purystów obrazu, a osób wymagających jak najlepszej płynności. W ustawieniach standardowych opóźnienie większości wyświetlaczy wynosi ok. 100 ms lub więcej. Jest nieodpowiednie przede wszystkim do zabawy online. Zaawansowany tryb gry jest w stanie zredukować opóźnienie do wartości poniżej 10 ms.

Synchronizacja VRR i tryb gry

Płynność animacji w grach komputerowych, czyli liczba renderowanych w ciągu sekundy klatek obrazu jest zależna od konkretnego tytułu oraz trybu, w jakim zostanie on uruchomiony. Część gier oferuje np. tryb wysokiej płynności – do 60, a nawet 120 kl./s. oraz wysokiej jakości, który ma np. rozdzielczość 4K, a płynność obrazu wynosi 30 kl./s. Mimo wszystko, pojedyncze sceny w trakcie gry mogą powodować dynamiczny spadek lub wzrost płynności. Najbardziej pożądaną sytuacją jest jednak, aby płynność animacji odpowiadała częstotliwości odświeżania wyświetlacza lub jej wielokrotności. W innym wypadku mogą wystąpić artefakty obrazu, np. tearing (rozrywanie klatek) lub stuttering (zacięcia obrazu). Dlatego wraz ze standardem HDMI 2.1 wprowadzona została funkcja Variable Refresh Rate (VRR). Jej działanie polega na dynamicznym dopasowaniu częstotliwości odświeżania do liczby klatek animacji, co pozwala uzyskać idealnie płynny obraz bez opóźnień. Telewizory z HDMI 2.1 są w stanie wyświetlać sygnał w rozdzielczości 4K z szybkością 120 kl./s., a nawet 8K z 60 kl./s.


Czy Twój telewizor posiada tryb gry? Jeśli tak, przed następną rozgrywką, włącz odpowiednie ustawienia, aby doznać jeszcze lepszych efektów wizualnych. Co więcej, nowe telewizory np.: LG zadbały o to, aby zmniejszyć input lag oraz dostosować poziom kontrastu obrazu oraz emisji niebieskiego światła. Dzięki temu poznamy nową odsłonę naszych ulubionych gier. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756