Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki ekran do projektora wybrać?

 2023-10-03 

Ekran do projektora nie jest podstawowym wyposażeniem kina domowego, jednak decyzja o jego dokupieniu często okazuje się trafnym posunięciem. Obraz z rzutnika może być wyświetlany na jasnej ścianie, jednak ekran projekcyjny nieporównywalnie podnosi jakość obrazu, zwłaszcza jeśli jest odpowiednio dobrany. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych zalet popularnych urządzeń, w tym ekranu projekcyjnego na statywie, sufitowego oraz tablicy do projektora. Zobacz, jaki ekran do projektora warto wybrać.

Ekran do projektora sufitowy

Zanim przejdziemy do omówienia najpopularniejszego rodzaju ekranu do projektora, warto wspomnieć, dlaczego powinniśmy rozważyć zakup takiego dodatku do rzutnika. Projektory tradycyjne od zawsze były znane z możliwości wyświetlania obrazu nawet na powierzchni całej ściany w salonie. Niska cena projektora w porównaniu do kosztu, jaki musielibyśmy wydać na telewizor plus wyjątkowo duży obraz wyświetlanego filmu, to bardzo atrakcyjna opcja. Problemem jest jednak jakość obrazu, który w przypadku wyświetlania na ścianie jest matowy, pozbawiony kontrastów i barw. Nowsze projektory LED, np. projektory led BENQ, odznaczają się znacznie lepszymi parametrami, jednak również ich cena jest odpowiednio wyższa. Urządzenia z wyższej półki cenowej zwykle są wybierane przez osoby, które chcą stworzyć własne kino domowe i poszukują rozwiązania pozwalającego na uzyskanie sporych rozmiarów obrazu.  Jeśli jednak poza wielkością obrazu liczy się dla nas również jego jakość, przy czym nie zamierzamy wydać dużej kwoty, wówczas ekran do projektora jest doskonałym rozwiązaniem. Ekrany projekcyjne mają specjalną powierzchnię, która gwarantuje optymalny stopień odbijania światła. Dzięki temu obraz z projektora jest wyraźny, przez niektórych nawet porównywalny do jakości nowoczesnych telewizorów. 


Jednym z najczęściej wybieranych gadżetów jest ekran projekcyjny sufitowy. Montuje się go na stałe na suficie lub ścianie i rozwija, gdy zachodzi taka potrzeba. W zależności od wybranego modelu ekran do projektora może być przygotowywany do użytku na kilka sposobów:

  • manualnie – rozwijamy go ręcznie, używając korby,
  • elektrycznie – za pomocą specjalnego przycisku, często zamontowanego w ścianie;
  • pilotem – sterowanie pilotem może odbywać się z większej odległości, dzięki czemu możemy przygotować ekran, siedząc wygodnie na kanapie.  

Ekran projekcyjny sufitowy ma sporo zalet, do których należy przede wszystkim stała gotowość do użycia. Nie musimy za każdym razem na nowo ustawiać ekranu, dobierać odpowiedniej odległości od projektora czy przesuwać wyposażenia salonu. Jednocześnie możliwość zwijania ekranu zwiększa przestrzeń i nie zakłóca porządku w czasie, gdy nie korzystamy z projektora. 

Ekrany projekcyjne w naszej ofercie:

Ekran projekcyjny na statywie

Ekran projekcyjny na statywie jest kolejnym, bardzo popularnym typem dodatku do projektora. Ekran swoim wyglądem przypomina białą tablicę umieszczoną na trójnogu. Dostępne są także podłogowe ekrany do projektora. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które cenią sobie swobodę i mobilność.  Ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary ekran do projektora na statywie może być rozkładany w dowolnym miejscu, niekoniecznie w domu czy mieszkaniu. Możemy z niego korzystać także poza miejscem zamieszkania, np. w pracy lub na uczelni podczas wygłaszania prezentacji. Niewielki rozmiar ekranów na statywie ułatwia ich przenoszenie, jednak dla wielu cecha ta może okazać się wadą. Nie uzyskamy dużego obrazu oraz musimy pamiętać o każdorazowej aranżacji przestrzeni. Jest to jednak zdecydowana zaleta w przypadku niewielkich mieszkań oraz osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania.

Tablica do projektora

Wiele osób traktuje projektor i ekran jako podstawowe elementy kina domowego. Często, w celu stworzenia najlepszych warunków do oglądania filmów, wyznacza się osobne pomieszczenie w domu, które służy nam za prywatne kino domowe. Ekran kinowy zwykle tworzy spójną całość z pozostałymi elementami, takimi jak projektor czy głośniki. W takim przypadku zazwyczaj nie mamy potrzeby zwijania i rozwijania ekranu w dowolnym momencie. Wówczas, gdy mamy możliwość wygospodarowania osobnego pomieszczenia na prywatne kino domowe, możemy zaopatrzyć się w tablicę do projektora, czyli ekran ramowy, który można zamontować na stałe. W takiej sytuacji warto zadbać o solidne przymocowanie zarówno ekranu, jak i projektora. W tym celu stosuje się specjalne uchwyty do projektora, które zapewniają stabilność urządzenia podczas wielokrotnego użytku. 


Wybierając ekran do projektora, poza jego rodzajem i specyfiką montowania, warto zwracać uwagę także na podstawowe parametry, od których zależy jakość uzyskiwanego obrazu:

  • przekątna ekranu,
  • powierzchnia projekcyjna (gain),
  • przejrzystość ekranu.

Projektory w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756