Mięsień trójgłowy ramienia (musculus triceps brachii), nazywany zwykle tricepsem, to jeden z najczęściej trenowanych obszarów ciała, zazwyczaj w połączeniu z położonym po drugiej stronie ramienia bicepsem. Trudno się dziwić popularności tricepsów, gdyż mięśnie te są wyjątkowo dobrze widoczne pod skórą, wizualnie poszerzają ramiona, a także prezentują się znakomicie podczas noszenia koszulek z krótkim rękawem. Czytaj więcej >
Gdy myślimy o atletycznej sylwetce, bicepsy są zwykle jednymi z pierwszych mięśni, które przychodzą nam na myśl, jednakże bez dobrze zbudowanych tricepsów nasze ramiona nie byłyby w stanie udźwignąć nawet niewielkiego ciężaru. Mięśnie trójgłowe stanowią zwykle ponad 65% masy ramion i odpowiadają za prostowanie kończyny, przez co odgrywają kluczową rolę podczas podnoszenia oraz wykonywania takich ćwiczeń jak pompki. Jak sama nazwa wskazuje, triceps posiada trzy głowy: przyśrodkową (caput mediale), boczną (caput laterale) i długą (caput laterale) – przy czym tam ostatnia jest najsilniejszym zginaczem oraz przywodzicielem ramienia.
Co daje trening mięśni trójgłowych?
Tricepsy i bicepsy to dwa zespoły mięśni, które odpowiadają za prostowanie i zginanie ramion, co wiele mówi o ich wpływie na działanie naszego organizmu. Możliwość swobodnego poruszania oraz manipulowania rękami stanowi nie tylko podstawę wielu ćwiczeń, ale również pozwala wykonywać codzienne obowiązki. Oprócz względów estetycznych, szeroki zakres ruchu oraz zachowana na wiele lat motoryka ramion to najważniejsze zalety, płynące z regularnego treningu tricepsów. Warto też wspomnieć, że wiele ćwiczeń ukierunkowanych na biceps wymaga silnych mięśni trójgłowych i vice versa. Jeżeli mamy problemy z wyciskaniem, być może problem jest związany ze zbyt słabymi tricepsami, które nie oferują odpowiedniego wsparcia dla bicepsów.