Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Płyta gazowa bez płomieni – wady i zalety

Data dodania: 01-05-2023

Wiele lat temu była to prawdziwa rewolucja na rynku urządzeń grzewczych. Połączyła bowiem zupełnie odrębne konstrukcje, nadając urządzeniu nowoczesności i wyglądu płyty elektrycznej. Płyta gazowa bez płomieni, którą w Polsce jako pierwsza zaprezentowała onegdaj marka Amica (model „Prometeusz”), a dziś tę tradycję kultywuje marka Solgaz to idealny kompromis dla osób, które chcą posiadać urządzenie z witroceramiką jako powierzchnią grzejną, jednak nie chcą rezygnować z zasilania gazowego, które jest dziś najtańszym paliwem na rynku. Dodatkowo takie urządzenia przekazują ciepło powierzchni szklanej, która po nagrzaniu, nie musi być ciągle ogrzewana przez palniki. To przekłada się na oszczędność nawet do 50 proc. spalanego gazu, o czym więcej za chwilę na temat płyt gazowych bez plomieni. Wadyi zalety oraz poziom bezpieczeństwa to tylko niektóre z poruszonych przez nas tematów.

Konstrukcja, która zrewolucjonizowała segment płyt grzewczych

Niezaprzeczalnie, największym zaciekawieniem w oferowanej przez nas gamie płyt do zabudowy, cieszy się płyta gazowa bez płomieni. Wady i zalety które ma, pomogą Ci wybrać ją do Twojej kuchni lub z niej zrezygnować, jeśli stwierdzisz, że wolisz tradycyjne rozwiązania. Warto jednak znać jej specyfikę działania, bo z pewnością wyznaczyła ona przed laty nowy kierunek w AGD. Łączy bowiem zasilanie gazowe z elektrycznym. Samo grzanie odbywa się w sposób oszczędny i bezpieczny, dzięki specjalnej komorze spalania i wielu zabezpieczeniom. Samo „niebieskie paliwo”, jak wspomnieliśmy na początku artykułu jest dziś zaś najtańszym źródłem energii – to jedna z głównych zalet tego sprzętu. 


Musimy pamiętać, że oprócz gazu, urządzenie musi być podłączone także do sieci elektrycznej (zwykłe gniazdko 230 V), ze względu na panel sterowania i aktywację wszelkich dodatkowych funkcji, w tym automatyczną zapalarkę. Estetyczny wygląd i łatwość czyszczenia uzyskamy dzięki samej konstrukcji urządzenia – płyta wyposażona jest bowiem w palniki gazowe, które są umieszczone pod szklaną powierzchnią.

Nie tylko tania w eksploatacji, ale i innowacyjna

Równie ważną zaletą w tym urządzeniu, jest nie samo źródło zasilania, jak to, w jaki sposób płyta bez płomieni optymalizuje zużycie gazu. W tradycyjnych płytach gazowych, jeśli chcemy zmniejszyć moc grzania, kolokwialnie mówiąc „skręcamy kurek”. Całkowite zamknięcie jednak, wiąże się z przerwaniem grzania i ochłodzeniem garnka. Płyta gazowa bez płomieni podobnie reaguje na zmniejszenie mocy, jednak dodatkowo wykorzystuje szklaną powierzchnię, która po nagrzaniu, utrzymuje jeszcze temperaturę pobraną z płomieni. Przez to, płyta mimo, że nie pobiera gazu, nadal grzeje garnek. To pozwala zaoszczędzić od 30 do nawet 50 proc. gazu. Czujniki mierzą temperaturę powierzchni i włączają gaz wtedy, kiedy jest to potrzebne, do sprawnego i równomiernego grzani.

Oszczędność, ale i… czystość

Kto miał tradycyjną płytę gazową ten wie, jak uciążliwe jest czyszczenie palników. Ba! Jak problematyczne jest rozkładanie i ponowne montowanie każdej części, aby palnik działał sprawnie. Płyta gazowa bez płomieni, całkowicie eliminuje problem ich czyszczenia – użytkownik skupia się tylko i wyłącznie na czystości szklanej powierzchni. Jeśli cokolwiek się wyleje na płytę, czyścimy tylko wierzch urządzenia. Modele te mogą nawet sygnalizować to dźwiękowo i automatycznie wyłączą grzanie, byś mógł bezpiecznie wytrzeć wylaną zupę, wodę czy sos, który wykipiał z garnka. Dużym plusem jest fakt, że możemy korzystać z dowolnych naczyń i garnków, w odróżnieniu od płyt indukcyjnych.

Bezpieczeństwo w działaniu

Wiele osób pyta nas, czy bezpieczna jest płyta gazowa bez płomieni. Wady i zalety jakie ma, determinują formę montażu i instalację, a nie każdy przecież ma możliwość podłączenia butli lub przyłącza gazowego. Odpowiedź na zadane wcześniej pytanie jest twierdząca, bowiem dobrze zamontowane urządzenie, kontroluje każdy proces działania. Od spalania, poprzez obsługę, czy wspomniane zalanie i odłączenie zasilania. Gazy uwalniane w procesie spalania, pozostają w dużej mierze, w zamkniętej konstrukcji urządzenia. Oczywiście, producent zadbał o wentylację z dostępem do powietrza (w górnej części lub z boku, w zależności od modelu, wyposażono płytę w specjalną kratkę wentylującą), jednak bez obaw – nie doświadczymy zapachu gazu. Dodatkowo, dla wielu osób, w tym rodziców, dużym plusem jest bezpieczeństwo samej konstrukcji. Nie mamy bowiem dostępu do otwartego ognia. Płyta ma także intuicyjną blokadę.

Reasumując: co za, a co przeciw?

Z pewnością dużym plusem będzie fakt, że jest to niecodienna forma urządzenia – idealna dla miłośników nowinek technologicznych. Ma ona wszystkie rozwiązania, jak w tradycyjnych płytach elektrycznych. Dodatkową zaletą będą niskie koszty eksploatacji, w porównaniu z płytami elektrycznymi (ceramicznymi i indukcyjnymi), ale też łatwe czyszczenie. Można też używać na niej wszystkich rodzajów garnków. Nie trzeba więc kupować specjalnych naczyń, z ferromagentycznym dnem, co z kolei jest obowiązkowe w przypadku najszybszych w pracy modeli indukcyjnych. I właśnie tym aspektem przechodzimy do wad, które także pojawiają się w tej konstrukcji. Płyta bez płomieni nagrzewa się wolniej i w rankingach szybkości, płyty gazowe otwarcie przegrywają z modelami elektrycznymi. Mają one także mniejszą sprawność energetyczną od modeli zasilanych energią elektryczną. Płyta bez płomieni, mimo że tania w eksploatacji, wymaga wyższych nakładów finansowych, głównie ze względu na zawansowane rozwiązania techniczne. Dla wielu, dużą wadą jest też konieczność podłączenia dwóch form zasilania, choć to w rzeczywistości nie stanowi większego problemu.


Reasumując, wiesz już co to płyta gazowa bez płomieni. Wady i zalety ma każdy sprzęt kuchenny, także ten. Każdy sam musi rozważyć, co na szali waży więcej i czy warto zainwestować w takie rozwiązanie. Bez wątpienia jeśli ktoś nie ma możliwości przyłączenia licznika dużej mocy i zastosowania płyty elektrycznej, a ma gaz w domu czy mieszkaniu, jest to nowoczesne, łatwe w czyszczeniu i obsłudze urządzenie.

Płyty gazowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756