Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak włączyć płytę indukcyjną?

 2023-10-02 

Płyty indukcyjne są stosunkowo nowym produktem w polskich gospodarstwach domowych. Cieszą się dużą popularnością z uwagi na energooszczędność, ale również nieograniczoną wręcz możliwość zabudowy. Na rynku płyty grzewcze wykorzystujące zjawisko indukcji dostępne są w rozmaitych kształtach, kolorach i wymiarach. Znajdziemy zarówno standardowe płyty o szerokości 60 cm, jak i kompaktowe do mniejszych kuchni lub do łączeń z innymi rodzajami płyt. Płyty łączone sprawdzą się świetnie na kuchennej wyspie. Jeśli nią nie dysponujemy, a chcemy mieć większe możliwości gotowania, możemy wybrać np. płytę kombinowaną. Płyta indukcyjna działa na szczególnych zasadach. Dotyczy to również jej pierwszego uruchomienia. O tym, jak włączyć płytę indukcyjną, dowiecie się z naszego poradnika.

Zjawisko indukcji

Płyty indukcyjne gotują i podgrzewają przygotowywane potrawy wykorzystując zjawisko indukcji, czyli elektromagnetyzmu. Decydując się na tego rodzaju płytę musimy mieć świadomość, że do gotowania i smażenia będziemy potrzebowali odpowiednich naczyń. Garnki przeznaczone do używania na kuchenkach indukcyjnych oznaczone są specjalnym symbolem przypominającym poziomą spiralę. Ich dno jest zupełnie płaskie, a do tego wykonane ze specjalnego tworzywa. To dlatego, że płyta indukcyjna włącza się, a następnie grzeje tylko wyznaczone pole, na którym postawimy garnek. Bezpośrednio pod powierzchnią płyty znajdują się specjalne cewki wytwarzające pole magnetyczne. To pole w połączeniu z dnem garnka indukuje prąd wirowy. Tylko wtedy gotowanie i smażenie jest możliwe.

Sterowanie i codzienna obsługa

Płyty indukcyjne, jako stosunkowo nowe urządzenia, niemal we wszystkich modelach wyposażone są w intuicyjne sterowanie dotykowe, które bez analizy instrukcji obsługi wskaże nam, jak włączyć kuchenkę indukcyjną. Panel, przy którego pomocy uruchamiamy urządzenie, a także dobieramy odpowiednie parametry lub włączamy blokady, jest wygodnie umiejscowiony na płycie. Podczas sterowania na panelu podświetlane są poszczególne ikony, które są sygnałem, że dana funkcja została uruchomiona. Nierzadko dodatkowo usłyszymy przy tym charakterystyczny dźwięk. Podczas czyszczenia kuchenki warto szczególnie zadbać o czystość i higienę panelu sterowania. Zwykle dotykany jest podczas gotowania. Możemy mieć wtedy brudne palce, potrawa może wykipieć, a także energicznie bulgotać zabrudzając całą płytę. Nieczystości zalegające na części sterującej mogą sprawić, że jej działanie nie będzie poprawne.

Pierwsze uruchomienie kuchenki indukcyjnej

Płyty indukcyjne to bardzo intuicyjne urządzenia. Niemniej warto na początku zapoznać się z instrukcją ich obsługi, gdzie z pewnością znajdziemy informację, jak włączyć płytę indukcyjną. Nawet jeśli montażu dokonywał wykwalifikowany pracownik i jesteśmy pewni, że wszystkie podłączenia są wykonane prawidłowo, zachowajmy podstawowe środki ostrożności. Sprawdźmy, czy wszystkie przewody są bezpiecznie ukryte pod blatem, a także umyjmy i osuszmy dłonie. Pierwsze uruchomienie rozpoczynamy od odszukania na panelu starowania ikony z grafiką koła z pionową kreską. Jest to przycisk uruchamiania. Dotykamy go palcem i przytrzymujemy 2 – 3 sekundy. Włączenie nastąpi wtedy, gdy przycisk podświetli się. W niektórych modelach może to być również sygnalizowane pojedynczym, krótkim dźwiękiem. Oprócz podświetlenia przycisku włączenia, zaświecą się również przyciski sterujące poszczególnych pól grzejnych.

Uruchomienie po nieplanowanej blokadzie

Płyty grzewcze wykorzystujące zjawisko indukcji, podobnie jak inne sprzęty gospodarstwa domowego, mogą być wyposażone w rozmaite blokady. Może się zdarzyć, że podczas gotowania, nawet tego nie planując, niechcący uruchomimy blokadę bezpieczeństwa. Warto wtedy wiedzieć, jak włączyć płytę indukcyjną, aby ponownie poprawnie działała. Informacje o poszczególnych blokadach znajdują się w instrukcji obsługi i użytkowania. Rozmaite blokady uruchamiane są i zwalnianie poprzez naciśniecie dedykowanego pola na panelu sterowania.

Blokada rodzicielska

Jest to tak zwane zabezpieczenie przed dziećmi, oznaczone w instrukcji i na płycie symbolem „Lo”. Odblokowanie jej to trzy proste kroki. Najpierw należy dotknąć pola on/off na płycie, a następnie odszukać symbol kłódki, kluczyka lub dłoni z termometrem i przytrzymać go około 5 sekund.

Migające wskaźniki

To częste zjawisko podczas zabrudzenia panelu sterowania. Panel może się zabrudzić resztkami jedzenia, kipiącą potrawą lub gdy niechcący wylejemy na niego wodę. W tym wypadku należy zdjąć wszystkie garnki z płyty, starannie oczyścić i wytrzeć do sucha panel sterowania, a następnie wyłączyć i ponownie włączyć płytę.

Uruchamianie poprzez resetowanie

Jeśli wykluczyliśmy zalanie panelu sterowania i uruchomienie jakiejkolwiek blokady, możemy spróbować ostatniego zabiegu, jakim jest resetowanie. W tym celu należy odłączyć urządzenie od źródła zasilania i odczekać kilka minut. Resetowanie sprzętu powinno być przeprowadzone w ostateczności, gdy żaden inny podany w instrukcji obsługi sposób odblokowania jej nie zadziałał.

Kuchenki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756