Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Montaż okapu kuchennego – jak zrobić to prawidłowo?

Data dodania: 28-08-2023

Niezależnie od metrażu, czy częstotliwości gotowania, oprócz kuchenki i piekarnika, warto jest mieć w kuchni także okap. Z jednej strony jest to urządzenie, które absorbuje tłuszcz i parę wodną, powstałą podczas przygotowania potraw, a z drugiej eliminuje nieprzyjemne zapachy. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy go wykorzystywać. Może on pełnić funkcję pochłaniacza lub wyciągu, albo jednego i drugiego. Sprawność działania obu funkcji, zależeć będzie nie tylko od wyboru sprzętu, ale przede wszystkim od jego montażu. Warto go zlecić fachowcom, ale jeśli czujemy się na siłach i przy odrobinie wiedzy, jak to zrobić, montaż okapu można wykonać samodzielnie. Jak się do tego przygotować i które rozwiązanie wybrać, biorąc pod uwagę możliwości sprzętu i przestrzeni? Doradzamy i podpowiadamy w naszym poradniku.

Pochłaniacz czy wyciąg?

Właściwy montaż okapu kuchennego należy zacząć od doprecyzowania jego funkcjonalności. Urządzenie to może pracować w dwóch trybach – pochłaniacza i wyciągu. Pochłaniacz neutralizuje nieprzyjemne zapachy oraz absorbuje wilgoć i tłuszcz, które mogą powstawać podczas przygotowania potraw. Warto dodać, że do prawidłowej pracy, powinien być wyposażony w dodatkowy filtr, a praca powinna się odbywać w tak zwanym obiegu zamkniętym. Wyciąg z kolei pracuje w obiegu otwartym. Oznacza to, że wszelkie zapachy, ale też tłuszcz i para wodna, odprowadzane są na zewnątrz kuchni. Jest to możliwe, poprzez podłączenie okapu przy pomocy specjalnej rury do kanału wentylacyjnego. 


Ostateczny wybór funkcjonalności zależeć będzie od naszych potrzeb, ale też możliwości technicznych. Nie w każdym pomieszczeniu możliwe jest stosowanie okapu w formie pochłaniacza i wtedy pozostajemy przy funkcjonalności wyciągu. W dalszym ciągu jest to lepsze rozwiązanie, niż jego całkowity brak w naszej kuchni.

Okapy podszafkowe w naszej ofercie:

Co warto wiedzieć przed montażem?

Montaż okapu nie jest skomplikowaną czynnością, niemniej warto na początek zapoznać się z instrukcją obsługi. Istotne kwestie to takie, na jakiej wysokości go zamontować oraz jak go właściwie podłączyć do wentylacji. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w narzędzia, takie jak wiertarka udarowa, poziomica, śrubokręt oraz ołówek. Równie ważne będą akcesoria. Zazwyczaj są dołączone do zestawu i składają się na nie kołki rozporowe i wkręty. Jeśli będziemy wykonywać podłączenie okapu do wentylacji w bloku czy domu, musimy również wyposażyć się w rurę odprowadzającą i opaski zaciskowe.

Ważne parametry montażu

Prawidłowy montaż okapu kuchennego powinien zostać skorelowany z ważnymi parametrami, które zapewnią jego prawidłowe i bezpieczne działanie. Zaliczamy do nich odległość od kuchenki lub płyty grzewczej, całkowitą wysokość pomieszczenia, a także jego późniejszą obsługę i sterowanie.

Odległość od płyty grzewczej

Pozornie prosty parametr, jednak określenie jego prawidłowej wielkości, może przysparzać nieco trudności. Zamontowanie okapu na nieodpowiedniej wysokości, może skutkować jego nieprawidłowym działaniem, a nawet stwarzać niebezpieczeństwo podczas użytkowania. Jeśli umieścimy go zbyt wysoko, może okazać się nieskuteczny w pochłanianiu. Para i tłuszcz będą rozchodzić się po kuchni, zamiast iść do okapu. Z kolei zbyt niskie umiejscowienie, może być niebezpieczne, zwłaszcza przy kuchenkach lub płytach zasilanych gazem. Inną niedogodnością będzie brak komfortu użytkowania przez domowników. Niski montaż będzie niebezpieczny dla naszej głowy podczas gotowania. Producenci zazwyczaj podają minimalną odległość między okapem, a kuchenką i wynosi ona od 40 do 60 cm. Takie parametry odnoszą się do płyt elektrycznych i indukcyjnych. Przy płytach gazowych, rekomendowana minimalna odległość wynosi 70 cm.


W zależności od modelu, parametr ten jest zawsze określony w specyfikacji technicznej sprzętu i warto się do niego zastosować.

Wysokość pomieszczenia

Wysokość pomieszczenia ma szczególne znaczenie podczas montowaniu okapu wraz z podłączeniem do kanału wentylacyjnego. Dodatkowym akcesorium w tym przypadku jest rura odprowadzająca opary. Rura sama w sobie nie wygląda zbyt estetycznie i wtedy warto zastosować dodatkowe maskownice, które z jednej strony będą pełniły funkcję zabezpieczającą dla kanału odprowadzającego, a z drugiej możemy je dobrać na tyle, aby wyglądem dopełniały wystroju naszej kuchni. Producenci maskownic oferują je w różnych kolorach i kształtach tak, aby zadowolić najbardziej wymagających użytkowników. Warto pamiętać, że maskownica jest elementem, który znajduje się zazwyczaj na wierzchu i ważne, aby była odpowiednio dopasowana.

Komfort obsługi

Ważną kwestią jest też sterowanie. Instrukcja obsługi zawierająca informacje, jak zamontować okap, nie porusza kwestii jego późniejszej obsługi. Podczas pomiarów i ustalania wysokości, na jakiej będzie wisiał, weźmy również pod uwagę wzrost domowników, którzy będą go obsługiwali. Jeśli będzie zamontowany zbyt nisko, podczas gotowania będą narażeni na urazy głowy. Z kolei zbyt wysoki montaż sprawi, że nie będą go mogli komfortowo obsługiwać. Na okapie umieszczone są zazwyczaj elementy sterujące, do których powinniśmy mieć łatwy i swobodny dostęp, bez używania dodatkowych podwyższeń.

Miejsce montażu

Okap jest urządzeniem wiszącym, niezależnie czy jest montowany do sufitu, czy do ściany. Oznacza to, że powinien być zainstalowany na stabilnym podłożu i zamocowany tak, aby spełniał standardy bezpieczeństwa. Producenci zalecają montaż okapu na trwałych materiałach, do których zaliczamy beton, pustak lub cegłę. Nie zalecają natomiast montowania na ścianach gipsowo-kartonowych, które mogą powodować drgania i przewodzenie dźwięków, a przede wszystkim mają mniejszą trwałość. Gdy decydujemy się na umiejscowienie sprzętu pod sufitem, musimy być pewni, że podłoże utrzyma jego ciężar. W tym przypadku rury wentylacyjne można ukryć w suficie podwieszanym lub pod maskownicą.

Dodatkowe podłączenia

Do prawidłowego funkcjonowania, urządzenie należy podłączyć do innych instalacji, takich jak instalacja elektryczna oraz wentylacja.

Podłączenie do prądu

Niezależnie od rodzaju sprzętu, do sprawnego działania potrzebuje on energii elektrycznej. Informacja, jak podłączyć okap kuchenny do prądu, znajduje się w instrukcji montażu. Większość urządzeń zakończonych jest wtyczką, ale niektóre kończą się tylko kablem i w tej sytuacji musimy dorobić wtyczkę samodzielnie. Jeśli nie czujemy się pewnie w tej kwestii, watro skorzystać z pomocy fachowca.

Podłączenie do wentylacji

Okapy pracujące jako wyciągi, należy dodatkowo podłączyć do wentylacji. W instrukcji obsługi szukajmy wtedy rozdziału opisującego, jak zamontować okap kuchenny w obiegu zamkniętym. Do tego celu używamy rury, która często jest wyposażeniem standardowym okapu. Jeśli nie – musimy ją dokupić oddzielnie. Rekomendowane są rury okrągłe, które z uwagi na kształt, zapewniają większą drożność. Jeśli jednak chcemy zastosować inne, z powodzeniem możemy zastąpić je kwadratowymi lub prostokątnymi. Najczęściej stosowanymi przewodami do wentylacji pomieszczeń i montażu okapu, są okrągłe kanały PCV oraz płaskie kanały wentylacyjne. Pierwsze z wymienionych, wykonane są z niezapalnego, elastycznego tworzywa sztucznego. Najczęściej można je kupić w odcinkach o długości 1 metra i 3 metrów oraz o średnicach fi 10, 12,5 oraz 15. Drugie z wymienionych kanałów, doskonale sprawdzą się do montażu w sufitach podwieszanych, ponieważ są płaskie i prostokątne. Kolejne zalecenie dotyczy podłączenia jak najkrótszym odcinkiem przewodu wentylacyjnego i niestosowania po drodze żadnych zakrętów. Ważne też, aby zastosować przewód wentylacyjny o średnicy takiej samej, jak średnica wylotu okapu. Na koniec, powinniśmy sprawdzić jego drożność. Stosowanie się do zaleceń instrukcji montażu oraz późniejszego użytkowania, z pewnością zapewni prawidłową pracę sprzętu i ciąg w przewodach wentylacyjnych. Dodatkowo okap będzie pracował wydajnie i cicho.


Podsumowując, odpowiednia szerokość przewodu wentylacyjnego jest kluczowa dla właściwej i wydajnej pracy okapu kuchennego oraz zniwelowania powstającego hałasu. Szeroki kanał zapewni cichą pracę, natomiast zbyt wąski będzie skutkował głośnym działaniem urządzenia, a to dlatego, że zasysane powietrze doprowadzane do kanału wentylacyjnego, nie będzie miało dostatecznej ilości miejsca, co z kolei dodatkowo obciąży silnik.

Okapy w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756