Zdaniem eksperta
2022-10-12
Okap kuchenny jest bardzo praktycznym sprzętem, bez którego trudno sobie wyobrazić wyposażenie kuchni. Może działać w różnych trybach, w zależności od naszych potrzeb. Może mieć różne kształty i rozmiary, aby pasował do każdego wnętrza. Producenci okapów oferują coraz ciekawsze bryły, aby zadowolić gusta nawet najbardziej wymagających użytkowników. Dotyczy to nie tylko jego funkcjonalności, dodatkowych akcesoriów, czy wyglądu, ale również tego, że bardzo cicho pracuje oraz stanowi dodatkowe źródło światła w kuchni. W zależności od modelu i jego przeznaczenia, istotną kwestią jest jego umiejscowienie. Niezależnie od tego, czy będzie wisiał na ścianie, czy pod sufitem, należy zwrócić uwagę na jakiej wysokości okap skośny powinien być zamontowany. Od czego to zależy i jak to zrobić poprawnie – doradzamy i podpowiadamy w naszym poradniku.
Odpowiedni montaż okapu wspiera jego prawidłowe działanie, ale też codzienną eksploatację. Przede wszystkim są to kwestie bezpieczeństwa, ponieważ urządzenie to powinno wisieć bezpośrednio nad kuchenką. Inna wysokość będzie dotyczyła kuchenek elektrycznych i indukcyjnych, a inna gazowych. Odległość będzie uzależniona również od kształtu okapu.
Ostatnią równie istotną kwestią, jest wzrost użytkowników. Jeśli urządzenie obsługuje się przy pomocy panelu sterowania, który zazwyczaj jest umiejscowiony na froncie – okap musi być zamocowany tak, abyśmy mieli swobodny dostęp do wszystkich przycisków.
Gdy nasze dzieci są już na tyle duże, że samodzielnie gotują proste potrawy, weźmy pod uwagę, że użytkownicy będą różnego wzrostu. Wtedy warto zastanowić się, jak praktycznie umiejscowić okap. Na jakiej wysokości powinien wisieć, aby wszyscy mogli z niego bezpiecznie korzystać, a przy tym komfortowo nim sterować. Jeśli okap wyposażony jest w pilot sterowania – nie będzie to zbyt istotne.
Na innej wysokości powiesimy okap nad kuchenną elektryczną, a na innej nad gazową, która wykorzystuje płomień. Rekomendowana przez producentów, minimalna odległość od kuchenki powinna wynosić około 70 cm, bez względu na rodzaj płyty i okapu. W instrukcji montażu, podane są również szczegółowe parametry, wyznaczające odległość okapu od płyty grzewczej, którym się teraz przyjrzymy.
Płyta elektryczna może przybierać formę kuchenki elektrycznej, ceramicznej lub indukcyjnej. Kuchenka elektryczna podgrzewa potrawy przy zastosowaniu palników elektrycznych. Z kolei ceramiczna wyposażona jest w płytę grzewczą skonstruowaną z ceramicznego materiału przewodzącego ciepło. Ostatni z wymienionych rodzajów, do podgrzewania potraw wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej.
Oznacza to, że nie wytwarzają one płomienia i działają bardziej punktowo. Przy obliczaniu odległości, rodzaj kuchenki elektrycznej będzie mniej istotny, niż rodzaj okapu. Przyjrzymy się rekomendowanym przez producentów wymiarom, aby dokładnie ustalić, na jakiej wysokości okap nad płytą indukcyjną, kuchenką elektryczną lub ceramiczną zamocować prawidłowo.
Najczęściej wybierane są standardowe okapy przyścienne typu T-line. Wyglądem przypominają odwróconą literę T. Niezależnie od jego kształtu, z których wymienić należy okrąg, prostokąt lub modne ostatnio retro, producent rekomenduje zachowanie odległości wynoszącej pomiędzy 60 a 70 cm. Ta sama liczba podawana jest przy okapach wyspowych. Są to nowoczesne, zazwyczaj bardzo dekoracyjne urządzenia. Nieco niżej, bo na wysokości nie mniejszej niż 50 cm montowane są okapy teleskopowe i do zabudowy.
Przy okazji wyboru kuchenki oraz odpowiedniego okapu, warto zaznaczyć, że nowoczesne budownictwo w ostatnim czasie ukierunkowane jest na brak instalacji gazowej, co oznacza, że kuchenki elektryczne będą jedynymi z możliwych do zainstalowania.
Kuchenki gazowe, choć coraz rzadziej wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie, doceniane są przez miłośników designu w stylu vintage, retro i loftowym. Cechą szczególną kuchenek gazowych są jej palniki, które nagrzewają się pod wpływem ognia. Płomienie mogą powodować w okapie uszkodzenia termiczne. Mogą go również deformować. Dlatego podczas wyboru konkretnego modelu, powinniśmy najpierw sprawdzić, na jakiej wysokości okap należy umiejscowić. Takie informacje producent umieszcza zazwyczaj w instrukcji montażu urządzenia. Są to istotne dane, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania.
Najwyżej nad płytą gazową, umieszczamy okapy przyścienne typu T-line oraz wyspowe. Rekomendowana wysokość powinna wynosić od 70 do 75 cm. Z kolei okapy do zabudowy i teleskopowe mogą wisieć niżej, ale w odległości nie mniejszej niż 60 cm.
Co do zasady, okapy nad płytami gazowymi wieszamy wyżej, niż nad elektrycznymi.
Bez względu na to, czy mamy kuchenkę elektryczną, czy z płonieniem gazowym, są dwa rodzaje okapów, które możemy wieszać bardzo nisko lub też bardzo wysoko. Z uwagi na kształt, ale też stosunkowo niewielką odległość od płyty, wybierane są tak zwane okapy skośne. Mogą wisieć bardzo nisko, bo już na wysokości między 40 a 45 cm od płyty grzewczej. Warto tutaj zaznaczyć, że bez względu na to, na jakiej wysokości okap skośny powiesimy, zachowa on swoją funkcjonalność. Z kolei najwyżej, bo aż na wysokości 150 cm, możemy zamocować okap sufitowy. Niezależnie od tego, która forma będzie dla nas bardziej odpowiednia, musimy pamiętać, że sprawne działanie będzie warunkowane tym, na jakiej wysokości okap kuchenny będzie wisiał.