Zdaniem eksperta

Płyta indukcyjna do bloku – jaką moc wybrać?

Data dodania: 11-08-2023

Płyta indukcyjna do bloku, to jak najbardziej świetne rozwiązanie. W budynkach wielolokalowych, także możesz zdecydować się na zabudowę kuchenną, która jest praktyczna i pozwala wykorzystać w pełni potencjał pomieszczenia. Jaka moc przyłączeniowa płyty indukcyjnej jest odpowiednia, jaką wybrać i czym się kierować wybierając płytę do mieszkania w bloku? Wyjaśniamy poniżej.

Płyta indukcyjna do bloku – moc przyłączeniowa

Decydując się na montaż płyty indukcyjnej w bloku, musisz wiedzieć, że dostępne są dwa rodzaje urządzeń. Jedne korzystają z instalacji 230 volt, inne zaś – 400V. Te drugie wymagają podłączenia do sieci trójfazowej, których raczej nie przewiduje się w blokach mieszkalnych. Oczywiście to nie reguła – na niektórych osiedlach, przewidziano taką możliwość. W większości przypadków jednak, konieczny będzie wybór płyty indukcyjnej, pracującej z napięciem 230 volt. Takiego rodzaju sprzętów, jest znacznie więcej. Choć kiedyś wymagały większego napięcia, to teraz producenci zdecydowali się na niższy woltaż. Jeśli chodzi o moc przyłączeniową płyty indukcyjnej, większość modeli liczy około 7 kilowatów, choć są modele i 10 i więcej kW. Dostępne są również płyty 3,7 kW do podłączenia jednofazowego w bloku. Przeważnie są jednak droższe, więc nie wszyscy klienci decydują się na taki zakup.

Płyta indukcyjna do bloku w naszej ofercie:

Montaż płyty indukcyjnej w mieszkaniu

Płyta indukcyjna do bloku nie musi być instalowana w jakiś specyficzny sposób. Zasady są podobne, choć zazwyczaj kuchnie w blokach mieszkalnych są trochę mniejsze. Taki stan rzeczy, wymaga dobrego zaprojektowania przestrzeni kuchennej. Najważniejsze jest to, aby płyty indukcyjnej nie instalować obok lodówki. Dotyczy to wszystkich urządzeń grzewczych. Instalacja w sąsiedztwie chłodziarki, powodowałaby nagrzewanie sprzętu i musiałby on intensywnie pracować, aby utrzymać temperaturę na optymalnym poziomie.

Odległość pomiędzy lodówką a płytą, powinna liczyć co najmniej 30 centymetrów. Nie można także montować urządzenia blisko zlewu. Ewentualne zachlapania, mogłyby spowodować zwarcie, które może uszkodzić sprzęt oraz instalację w mieszkaniu. Warto zachować odstęp co najmniej 50 centymetrów, aby zapewnić sobie swobodne gotowanie oraz zmywanie. Oczywiście ważne jest także zagwarantowanie gniazdka sieci elektrycznej w bliskiej odległości – najlepiej na wysokości montażu płyty. Stosowanie przedłużaczy nie jest rekomendowane. Nie można także podłączać płyty do jednego gniazdka, z innymi urządzeniami. Może to powodować problemy z instalacją elektryczną. Poza tym, podłączenie powinien wykonać doświadczony instalator. To także potrzebne, aby zachować gwarancję urządzenia. Bez pieczątki serwisanta, jest ona niestety nieważna. Warto skorzystać z pomocy fachowca, w przypadku tak skomplikowanego urządzenia, jakim jest płyta indukcyjna. Moc nie ma tutaj większego znaczenia.

Przygotowanie otworu w blacie

Na pewno w lepszej sytuacji są osoby, które planują zmienić meble kuchenne. Wykonawcy zabudowy często sami proponują sprawdzone rozwiązania, które można wykorzystać w danych pomieszczeniach. Warto się ich posłuchać, bo przerobili już co najmniej setki różnych zleceń. Jeśli jednak planujesz zainstalować płytę samodzielnie, będziesz musiał wykonać otwór w blacie. Potrzebujesz do tego wyrzynarki i wiertarki. Zacznij od odrysowania kształtu płyty. Niektórzy producenci załączają szablon, który ułatwia naniesienie konturów urządzenia. Jeśli Twój model jest pozbawiony takiej pomocy, połóż sprzęt na blacie i odrysuj kontury ołówkiem. Następnie poszukaj w instrukcji obsługi informacji o tym, o ile centymetrów pomniejszyć obrys z każdej strony. Nanieś nowe wymiary, aby móc wykonać kolejny krok.


Teraz w narożnikach wywierć otwory na tyle duże, aby móc włożyć przez nie brzeszczot wyrzynarki. Powoli tnij blat, starając się go nie uszkodzić. Warto w miarę możliwość podtrzymywać ucinany kawałek, aby nie urwał się kiedy będzie wisiał tylko na jednym boku. Nie przejmuj się, jeśli otwór nie jest pięknie wykonany. Zewnętrzne krawędzie urządzenia, zakryją wszelkie niedoskonałości. Zamontuj płytę w otworze i sprawdź, czy wszystko pasuje. Urządzenie możesz przykleić do blatu specjalnym klejem-silikonem, który ustabilizuje sprzęt i pozwoli uniknąć gromadzenia się brudu w szczelinach.


Jeśli nie chcesz podłączać płyty samodzielnie, możesz skorzystać z usług naszych instalatorów. Kupując urządzenie w naszym sklepie, masz możliwość zlecić instalację. W zakresie usługi znajduje się także sprawdzenie poprawności działania płyty oraz podbicie książeczki gwarancyjnej. Warto skorzystać z tej możliwości, nie martwiąc się o poprawność montażu.

Płyta indukcyjna w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756