Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Termoobieg w piekarniku. Do czego służy i jaki ma symbol?

  

2024-06-14


piekarnik gazowy z termoobiegiem

Piekarników z funkcją termoobieg, jest coraz więcej, ponieważ jest ona bardzo przydatna. Dość powiedzieć, że to właśnie termoobieg pozwala piec jednocześnie np. na dwóch poziomach, co bardzo przyspiesza przygotowanie wielu potraw, szczególnie wtedy, gdy czasu nasz niewiele. Jednak termoobieg daje Ci więcej, warto zatem wiedzieć, co jeszcze można osiągnąć mając tę funkcję w piekarniku, Media Expert pozwoli Ci wybrać piekarnik najodpowiedniejszy, wystarczy zapytać sprzedawcę. A potem wczytać się w instrukcję obsługi. Oczywiście mowa jest przede wszystkim o piekarnikach do zabudowy. Inne urządzenia to kuchenki (także z piekarnikami), a jeszcze inne to piekarniki wolnostojące (zazwyczaj są znacznie mniejsze i stawia się je na blatach, ale także mogą mieć termoobieg).

Co to termoobieg?

Termoobieg – to brzmi tajemniczo, a chodzi o obieg powietrza w komorze, piekarnika. Jest to zwykle wbudowany wentylator (termowentylator), który owo gorące powietrze równomiernie rozprowadza po całej komorze. Służy do tego grzałka kołowa (zwana też spiralną) oraz połączony z nią, wspomniany już wentylator (termowentylator), rozprowadzający, wymuszający niejako ten obieg powietrza. Dzięki temu w każdym zakątku piekarnika jest ta sama temperatura, co podczas przyrządzania – zwłaszcza ciast – ma duże znaczenie. Funkcja ta, znajdująca się w większości nowoczesnych piekarników elektrycznych, zrewolucjonizowała niejako samo pieczenie. A oto, co daje termoobieg i dlaczego warto go mieć.

  1. Po pierwsze – piekarnik z termoobiegiem szybciej się nagrzewa niż przy pieczeniu konwencjonalnym, więc zyskujesz na czasie.
  2. Po drugie – dlatego, że mając tę funkcję, potrzebujesz niższej temperatury pieczenia i to ok. 20 st. C niż wtedy, gdy potrawy pieczone z ustawieniem innej funkcji (np. funkcji pieczenia góra-dół)
  3. Po trzecie – krócej też trwa dopiekanie – tu, zatem już oszczędzasz na poborze energii. 
  4. Po czwarte – dzięki termoobiegowi możesz piec na dwóch, trzech poziomach, a potrawy są dopieczone w całości.

Piekarnik do zabudowy w naszej ofercie:

Jeszcze o piekarnikach do zabudowy

Zanim odpowiemy, jaki jest znaczek termoobiegu, musimy dodać, że choć tego typu funkcja przypisana jest do piekarników elektrycznych, znajdzie się u nas w Media Expert, również piekarnik gazowy z termoobiegiem. Ma on w swojej tylnej części wbudowany wentylator, rozprowadzający ciepłe powietrze po komorze. Jeśli zatem wolisz gaz, a przede wszystkim, gdy jest on tańszy niż energia elektryczna w Twojej okolicy, możesz wybrać taki piekarnik, zwłaszcza, że nie kosztuje dużo.

Termoobieg symbol

Termoobieg – symbol

Co prawda różne firmy produkujące piekarniki (a w Media Expert, jest ich naprawdę dużo) mają własne oznakowania, jednak symbol termoobiegu jest podobny. Znaczek termoobiegu umieszczony na pokrętle lub na wyświetlaczu (zależnie od tego, jak piekarnik jest sterowany) to wiatraczek (jak wentylator) w kółku, podkreślony albo też jako ikonka w kwadracie. Wtedy też wiadomo, że piecze się z użyciem tej właśnie funkcji.


Oczywiście można używać termoobiegu z grzałką dolną albo górną albo nawet z obiema grzałkami, wtedy pieczenie podobne jest do konwencjonalnego, ale temperatura jest równomiernie rozprowadzona po komorze. Większość marek ma podobne oznakowania, które w zasadzie niemal to samo znaczą, warto jednak wczytać się w instrukcję obsługi.

Jak wygląda termoobieg?

Wiele osób się nad tym zastanawia, jak wygląda termoobieg, jednak łatwiej go wyczuć w przyrządzanej potrawie niż zobaczyć. Na jednej ze ścian, zazwyczaj z tyłu urządzenia, jakim jest piekarnik, znajduje się termowentylator. Jest on zwykle za perforowaną płytą z otworkami i nie trzeba go ruszać – zwłaszcza bez potrzeby, żeby się przekonać, bo łatwo jest coś uszkodzić.

Ile nagrzewa się piekarnik?

W sumie trwa to od 5 do 10 minut (czasem nawet krócej, zależnie od producenta). Zwykle tyle czasu potrzebuje urządzenia, by osiągnąć ustawioną temperaturę. Wszystko zależy od tego, co zamierzamy piec i z jaką funkcją. O stopniu nagrzania piekarnika informują lampki kontrolne albo sygnał dźwiękowy informujący o gotowości piekarnika. Dopiero wtedy (po zgaśnięciu lampki lub po sygnale) można przystąpić do pieczenia. Musisz jednak wiedzieć, że w trakcie pieczenia dla utrzymania temperatury lampki kontrolne mogą zapalać się i gasnąć, co jest normalne.


Gdy ustawiłeś czas pracy urządzenia, sygnał dźwiękowy albo całkowite zgaśnięcie lampki to znak, że program dobiegł końca. Możesz oczywiście nastawić sobie tzw. szybko-rozgrzew, szybki nagrzew lub szybkie nagrzewanie – nazwa jak i symbol zależą od producenta piekarnika.

Co oprócz termoobiegu?

Są funkcje uniwersalne, czyli takie, jakie znajdują się w piekarnikach i mają taką samą nazwę w większości modeli. Należy do nich funkcja z nagrzewem konwencjonalnym, czyli grzałka górna i dolna, albo tylko górna, gdy zamierzamy coś dopiec od góry lub dolna – od dołu. Jest zwykle również grill (opiekacz), a niektóre modele wyposażone są również w rożen, czy też termosondę, która wbita w surowe jeszcze mięso (np. kurczaka) pokazuje, kiedy jest gotowe. Są to funkcje oraz wyposażenie (rożen wymaga m.in. specjalnej sztycy do nabicia większej porcji), występujące w niektórych modelach. Zależnie od tego, co i w jaki sposób najczęściej pieczemy.


Wybierając piekarnik trzeba pytać albo czytać, co dany model zawiera, bo nie każdy ma ten sam zestaw na tabliczce, która jest w sklepie i przy każdym produkcie albo zajrzeć do Internetu.

Jeszcze o funkcjach i programach

Wiadomo, do czego służą piekarniki, ale każdy z producentów stara się zamontować jeszcze jakiś swój program. Nie zdradzimy żadnej tajemnicy pisząc, że w wielu urządzeniach są programy automatyczne, to znaczy wkładasz mięso, a piekarnik „sam odkrywa”, jakie ono jest i ile czasu powinno się piec, sam, zatem je waży i dobiera właściwy program, Tak jest również z innymi, popularnymi produktami, Twoje zadanie kończy się na włożeniu produktu do brytfanny, dodania tłuszczu czy wody (albo nie) i uruchomieniu dedykowanego programu.


Na tym koniec, aż do upieczenia, kiedy to wyjmiesz gotowe danie. Wiele piekarników wyposażonych jest również w zaprogramowane książki kucharskie, które pomagają zdecydować, co zrobisz na kolację.

Piekarnik parowy w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756