Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wyczyścić żelazko? Sposób na przypalone żelazko

  2024-05-31

Prasowanie jest codzienną rutyną dla wielu z nas. Zdarza się, że użyjesz zbyt wysokiej temperatury lub zostawisz włączone żelazko na desce. Prowadzi to do nieestetycznych plam na ubraniu i przypalenia urządzenia. Regularne czyszczenie żelazka jest kluczowe dla jego efektywnego i bezpiecznego działania. Czym wyczyścić żelazko? Jakie rozwiązania są najskuteczniejsze? Jakie są domowe sposoby? To ten poradnik jest dla Ciebie!

Różne powody powstawania przypaleń na żelazku

Najczęstszym powodem przypalenia żelazka jest pozostawienie gorącego urządzenia na płasko na prasowanym ubraniu lub desce do prasowania. Wystarczy dosłownie chwilka nieuwagi, by zniszczyć odzież i przypalić stopę żelazka. 


Inną przyczyna to także prasowanie delikatnych tkanin, takich jak atłas, przy zbyt wysokiej temperaturze. Nawet krótkie dotknięcie materiału niejednokrotnie powoduje jego przyklejenie się do płyty żelazka.


Przypalenie na żelazku może być również wynikiem pozostałości po kleju z aplikacji na ubraniu lub efekt prasowania tkanin nasączonych smarem czy inną substancją tłuszczową, która spala się pod wpływem wysokiej temperatury. 


Kolejną przyczyną przypaleń jest używanie wody z kranu do napełniania zbiornika żelazka. W wyniku tego na stopie urządzenia mogą gromadzić się zanieczyszczenia mineralne, które spalają się podczas prasowania. 


Przypalone żelazko jest to dość powszechny i jednocześnie poważny problemem. Najlepiej unikać takich sytuacji. Jednak warto także wiedzieć, co zrobić w przypadku, gdy się wydarzą.

Żelazka w naszej ofercie

Skutki nieczyszczenia żelazka

Zanim dowiesz się, jak wyczyścić przypalone żelazko, poznaj konsekwencje zaniedbania tej czynności. Nieregularne czyszczenie żelazka może prowadzić do jego trwałego uszkodzenia. Osady na płycie urządzenia często uniemożliwiają równomierne rozprowadzanie ciepła, co skutkuje niewłaściwym wygładzeniem tkanin. Przestaje spełniać swoją podstawową funkcję i jednocześnie zdecydowanie skraca się jego żywotność.


Warto również pamiętać, że zabrudzenia na żelazku mogą przenieść się na prasowaną odzież, co prowadzi do powstania plam lub nawet zniszczenia tkaniny. Możemy sobie tylko wyobrazić frustrację, gdy prasując białą koszulę na ważne spotkanie służbowe, nagle pojawia się na niej żółta plama.


Nie możemy pominąć również faktu, że brudne żelazko wygląda nieestetycznie. Niestety pozostawienie na nim zaschniętych plam na dłużej powoduje, że pozbycie się ich będzie znacznie trudniejsze. Aby zapewnić bezpieczne i skuteczne użytkowanie sprzętu, pamiętaj o jego regularnym czyszczeniu. Oto kilka najskuteczniejszych sposobów na to, jak wyczyścić przypalone żelazko, by zapobiec wszystkim wymienionym negatywnym konsekwencjom.

Zanim zaczniesz czyszczenie żelazka

Zanim przystąpisz do czyszczenia żelazka, upewnij się, że zostało wyłączone z gniazdka. Nie próbuj usuwać zabrudzeń z gorącego ani zbyt ciepłego urządzenia, aby uniknąć poparzeń. Po zakończeniu prasowania, pozostaw żelazko do ostygnięcia, a dopiero później przystąp do usuwania zanieczyszczeń zgromadzonych na jego płycie.


Dodatkowo istotne jest również przeczytanie instrukcji żelazka, gdzie producent zawiera zalecenia dotyczące bezpiecznych dla danego modelu sposobów czyszczenia. Dzięki temu unikniesz ryzyka porysowania płyty lub uszkodzenia urządzenia.

Ocet – pogromca zabrudzeń

Ocet to wszechstronny środek czyszczący, stosowany do  wielu różnych powierzchni w domu. Doskonale radzi sobie z usuwaniem osadów mineralnych, takich jak wapń i kamień, które gromadzą się w łazience. Ponadto ten naturalny produkt może być używany do usuwania zabrudzeń z różnych urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak pralki czy piekarniki. Czyszczenie żelazka octem również jest skuteczną metodą na usunięcie przypalenia i osadów z jego płytki.


Jak wyczyścić żelazko octem? Możesz przygotować roztwór octowy, mieszając w równych proporcjach wodę z octem. Nie ma także przeszkód, aby użyć go bez rozcieńczania. Aby oczyścić żelazko, najpierw upewnij się, że zostało wyłączone z gniazdka, a jego stopa jest już wystarczająco schłodzona. Następnie nasącz ściereczkę lub gąbkę przygotowanym płynem i delikatnie pocieraj powierzchnię płytki żelazka.


Kiedy zabrudzenia zostaną usunięte, przetrzyj całą powierzchnię na mokro, aby dokładnie usunąć pozostałości luźnych osadów. Na zakończenie, wytrzyj żelazko suchą, najlepiej bawełnianą ściereczką.


Po dokładnym wykonaniu tych czynności, Twoje przypalone żelazko będzie gotowe do bezpiecznego i efektywnego prasowania.

Skuteczne czyszczenie żelazka sodą oczyszczoną

Skuteczna metoda na czyszczenie żelazka to także użycie sody oczyszczonej. Przygotuj roztwór z sody oczyszczonej i wody, delikatnie wymieszaj oba składniki, aż uzyskasz papkowatą konsystencję. Następnie za pomocą szpatułki nałóż tak przygotowaną pastę na płytę żelazka. Aby zwiększyć skuteczność działania sody oczyszczonej, pozostaw ją na sprzęcie przez około 15 minut (lub dłużej, jeśli zabrudzenia żelazka są bardziej uporczywe).


Następnie delikatną, nierysującą powierzchni ściereczką lub szczoteczką z miękkim włosiem, przetrzyj płytkę żelazka, by pozbyć się zalegających na nim przypaleń. Na koniec usuń pozostałości sody i ewentualnie pozostałości zabrudzeń. Tak wyczyszczoną powierzchnię, wytrzyj do sucha za pomocą czystej szmatki. Pamiętaj, że nie wszystkie modele żelazek możesz czyścić sodą oczyszczoną, ponieważ grozi to powstaniem zarysować. Bezpieczne są w tym zakresie żelazka ze stalową stopą. Najlepiej użyć w tym celu bawełnianą ściereczkę.

Czyszczenie żelazka sokiem z cytryny

Do wyczyszczenia żelazka z drobniejszych zabrudzeń można użyć domowych sposobów, takich jak sok z cytryny. To nie tylko skuteczna metoda, ale pozostawia także miły, świeży zapach. Kwas cytrynowy doskonale rozpuszcza lekkie osady przylegające do powierzchni żelazka. Jest przyjemniejsza niż czyszczenie żelazka octem.


Jak wyczyścić żelazko sokiem z cytryny? Wyciśnij sok z cytryny i namocz w nim bawełnianą szmatkę. Następnie przetrzyj stopę żelazka wilgotną ściereczką, skupiając się na najbardziej zabrudzonych miejscach. 


Sok z cytryny jest bezpieczny dla wszystkich rodzajów żelazek, w tym teflonowych i ceramicznych, więc można go używać bez obaw o uszkodzenie delikatnej powierzchni. Jeśli nie lubisz intensywnego zapachu octu, wypróbuj ten sposób na wyczyszczenie przypalonego żelazka.

Jak wyczyścić przypalone żelazko - inne sposoby

Czym wyczyścić przypalone żelazko? Jakiego produktu można jeszcze do tego użyć? Poza wyżej wymienionymi sposobami, spróbuj także użyć pasty do zębów. Nałóż niewielką ilość pasty zabrudzenia i delikatnie pocieraj stopę żelazka ściereczką. Następnie przemyj wilgotną szmatką, aby usunąć pastę i pozostawić płytę żelazka perfekcyjnie czystą.

Profesjonalne preparaty do czyszczenia stopy żelazka

Gdy domowe sposoby czyszczenia żelazka zawiodą, warto sięgnąć po profesjonalne preparaty. Są one zazwyczaj bezpieczne w użyciu, a ich odpowiednio dobrany skład usuwa trudne plamy, przypalenia i osady mineralne, pozostawiając powierzchnię żelazka idealnie czystą.


Czym wyczyścić przypalone żelazko z trudnych do usunięcia zabrudzeń? Wypróbuj sztyft do czyszczenia żelazka. Dzięki niemu bez problemu usuniesz brud i mocne przypalenia. Preparaty te nie powodują korozji żelazka i nie rysują jego powierzchni. Często nie tylko czyszczą i polerują, ale również zabezpieczają żelazko przed zarysowaniami. Sztyft dodatkowo wygładza jego stopę i pielęgnuje powłokę żelazka, co gwarantuje łatwiejsze prasowanie. Jeśli cenisz wygodny i skuteczny sposób na wyczyszczenie przypalonego żelazka, wybierz właśnie ten profesjonalny produkt.


Jakie urządzenie chcesz wyczyścić? Przypalone żelazko teflonowe, ceramiczne, aluminiowe czy stalowe? Możesz wybrać ten uniwersalny produkt, jakim jest sztyft do czyszczenia żelazek, który sprawdzi się przy każdym modelu.

Odkamienianie też ważne

Bardzo ważne jest również czyszczenie żelazka od wewnątrz. Twardy osad z wody często gromadzi się w otworach odprowadzających parę, zmniejszając ich przepustowość, a także na stopie żelazka. Aby temu zapobiec, zamiast wody z kranu należy stosować wodę destylowaną, która minimalizuje ryzyko osadzania się kamienia.


Jak odkamienić żelazko? Warto wybrać profesjonalny preparat, jakim jest odkamieniacz. Skutecznie usuwa osady i rozpuszcza naloty z kamienia ze stopy żelazka oraz jego wnętrza. Przedłuża w ten sposób żywotność urządzenia i zapobiega jego awariom.


Sposób użycia odkamieniacza jest bardzo prosty: wystarczy dodać płyn do usuwania kamienia do pojemnika z wodą i pozostawić na czas wskazany na etykiecie. Następnie opróżnić pojemnik żelazka i opłukać go wodą. Na koniec warto wykorzystać do przetarcia suchą bawełnianą ściereczkę.


Dokładny sposób odkamieniania jest zazwyczaj opisany na etykiecie produktu – ważne jest, aby ściśle stosować się do instrukcji. Pamiętaj, że regularne odkamienianie wnętrza i stopy żelazka jest kluczowe dla jego sprawnego działania. Otwory parowe zdecydowania na tym zyskają.

Zapobieganie przypaleniom żelazka

Czyszczenie przypalonego żelazka nie jest łatwą czynnością, dlatego warto zapobiegać takim sytuacjom. Oto kilka zasad, których należy przestrzegać:


Nie przegrzewaj żelazka: Zwracaj uwagę na jego temperaturę i dostosowuj ją do rodzaju tkaniny. Delikatne tkaniny wymagają wymagają prasowania niższymi temperaturami i mniej rozgrzanym żelazkiem. 


Skup się na prasowaniu: Chwila nieuwagi może doprowadzić do przypalenia żelazka.


Używaj odpowiedniej wody: Nie wlewaj do urządzenia twardej wody z kranu. Zamiast tego używaj wody destylowanej, aby zapobiec osadzaniu się kamienia i osadów.


Regularnie odkamieniaj żelazko: Zapobiegniesz w ten sposób gromadzeniu się zwapnień wewnątrz urządzenia oraz na stopie żelazka.


Przestrzeganie powyższych zasad zapobiegnie przypaleniu żelazka i trudnym do usunięcia zabrudzeniom. Zapobieganie jest zdecydowanie korzystniejsze niż samo czyszczenie. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, skorzystaj z powyższego poradnika, który podpowiada jak wyczyścić stopę żelazka.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756