Zdaniem eksperta

Jak usunąć plamy z krwi w domu?

Data dodania: 05-10-2023

Plamy z krwi są jednymi z najtrudniejszych do usunięcia. Nie oznacza to jednak, że poplamione ubrania czy tapicerkę należy skazać na straty. Podpowiadamy, co zrobić, kiedy w naszym domu pojawi się takie zabrudzenie.

Jak sprać krew? Czas jest Twoim sprzymierzeńcem

Plamy z krwi wbrew pozorom nie zdarzają się bardzo rzadko. Drobne skaleczenie w kuchni w trakcie gotowania czy niewielkich napraw, upadek dziecka i rozcięta warga – to sytuacje znane każdej pani (i panu) domu. Niestety, nawet niewielka plamka na jasnym materiale jest bardzo widoczna. Dlatego wiedza, jak sprać krew, przyda się każdej osobie.


Przede wszystkim trzeba pamiętać, że liczy się czas. Jeśli to możliwe, plamę jak najszybciej należy umieścić pod strumieniem zimnej wody i zaprać. Temperatura wody jest tutaj niebywale istotna: im chłodniejsza, tym większa szansa na powodzenie. Letnia, ciepła, a tym bardziej gorąca woda doprowadzi do utrwalenia się plamy i zniszczenia ulubionego ubrania.

Pralki w naszej ofercie:

Pranie ręczne lepsze od pralki?

Niestety, ale w przypadku plam z krwi, wrzucenie tkaniny do pralki niewiele pomoże, a może jedynie pogorszyć sytuację. Większość urządzeń pierze w minimum 30 stopniach, co jest zdecydowanie zbyt wysoką temperaturą, prowadzącą do denaturacji białek znajdujących się w krwi i ich wniknięcia na trwałe w tkaninę. 


O tym, jak usunąć plamy z krwi, doskonale wiedziały nasze prababcie. W tym celu stosowały sodę oczyszczoną, alkohol, wodę utlenioną lub sok z cytryny. Niektóre osoby polecają również rozpuszczoną w wodzie aspirynę. Wszystkie te sposoby są warte wypróbowania w przypadku utrwalonych zabrudzeń, które nie zostały zaprane na czas. 

Jak usunąć utrwalone plamy z krwi?

Najlepszym sposobem na to, jak usunąć utrwalone plamy z krwi, jest uzbrojenie się w… cierpliwość. Takie zabrudzenia najpierw wykruszamy, pozbywając się skrzepów i ewentualnego brudu, który jest wtarty w powierzchnię plamy (błota, trawy etc.). Następnie przygotowujemy roztwór amoniaku i wody, sody oczyszczonej i wody lub sok z cytryny. Wybraną miksturę wcieramy za pomocą wacika w plamę i płuczemy pod bieżącą, zimną wodą. Nigdy nie zostawiamy zabrudzonej tkaniny w zimnej wodzie - np. w misce - może to prowadzić do powstawania dalszych zabrudzeń, ponieważ rozpuszczona w wodzie krew będzie miała kontakt z czystymi fragmentami ubrania. 


W przypadku niewielkich plam dobre efekty można osiągnąć, pocierając kostką lodu zabrudzenie potraktowane uprzednio jednym ze wspomnianych preparatów. 

Nowoczesne sposoby na to, jak wywabić plamy z krwi

Na rynku nowością są ultrasoniczne odplamiacze, które emitują mikrodrgania przenikające do włókien tkaniny i rozbijające cząsteczki zabrudzeń. Urządzenia wykorzystują wodę i bezbarwne detergenty do usuwania nawet wyjątkowo opornych plam, jak te z wina, kawy, czekolady czy właśnie krwi. Plusem stosowania ultrasonicznych odplamiaczy jest również fakt, że nie wymagają pocierania tkaniny, co może prowadzić do jej mechacenia. Gwarantują również wygodę użytkowania w przypadku tapicerek, jakimi pokryte są kanapy, siedziska i krzesła.

Warto jednak pamiętać, że bardzo stare lub rozległe plamy z krwi mogą nie poddać się próbom usunięcia ich w żaden sposób. W takim przypadku niestety pozostaje się pogodzić z ich obecnością lub wyrzucić zabrudzoną odzież. 

Pralki w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756