Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Dlaczego lodówka nie włącza się?

Data dodania: 01-08-2022

Twoja lodówka nie włącza się. Zdarza się to zarówno sprzętom starszym, jak i tym całkiem niedawno zakupionym. Dlaczego agregat w lodówce nie włącza się i co możemy z tym zrobić? Kiedy potrzebna jest pomoc fachowca? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Dlaczego lodówka nie włącza się – przyczyny problemu


Jedną z najczęstszych usterek związanych z pracą lodówki, jest niezałączanie się agregatu. W praktyce oznacza to tyle, że lodówka nie włącza się, czego objawem jest brak charakterystycznego dźwięku pracy sprężarki.


Dostęp do prądu


Zanim zaczniemy szukać przyczyn w elementach samego urządzenia, upewnijmy się, że urządzenie ma dostęp do prądu. Warto sprawdzić, czy w gniazdku, do którego jest podłączony sprzęt, jest prąd. Drugą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest możliwa usterka lub zwarcie w układzie elektronicznym urządzenia. Nawet drobna nieprawidłowość – drobne uszkodzenie kabla czy niewłaściwe podłączenie będzie skutkowało brakiem zasilania w obrębie lodówki.


Uszkodzony termostat


Kolejnym częściej spotykanym problemem, z powodu którego chłodziarka czy zamrażarka nie włącza się, jest uszkodzony termostat. Układ chłodniczy lodówki składa się z kilku elementów. Są to: agregat, zwany też sprężarką, skraplacz, parownik, kapilara oraz czujnik temperatury i właśnie termostat. Ten ostatni jest jednym z najważniejszych w całym układzie chłodniczym. Jego zadaniem jest uruchomienie sprężarki, kiedy temperatura wzrasta oraz wyłączenie agregatu, gdy powietrze we wnętrzu lodówki zostanie schłodzone do odpowiedniego poziomu. Jeśli termostat działa wadliwie, to skutkiem będzie zbyt częste włączanie się sprężarki – lub przeciwnie: nie będzie się ona włączała wcale. Każda z tych sytuacji jest niekorzystna i może prowadzić do dalszych usterek sprzętu. Jak sprawdzić, czy termostat działa?


Można to zrobić przy pomocy zwykłego domowego termometru, który należy umieścić na pewien czas w lodówce. Może to być termometr pokojowy, a nawet termometr do wanny dziecka – wtedy warto włożyć go do szklanki z wodą i wstawić do wnętrza urządzenia. Taki pomiar będzie z pewnością dokładny. Jeśli temperatura mierzona termometrem będzie inna lub jeśli wyraźnie czujemy różnicę między temperaturą wskazywaną przez urządzenie, a ciepłem rzeczywistym w jego wnętrzu, to niemal mamy pewność, że chodzi właśnie o termostat. Będzie on wówczas wymagał wymiany. 


Niestety, nie jest to usterka, którą łatwo rozwiązań samodzielnie. Jeśli sprzęt wciąż jest na gwarancji, to wręcz nie wolno nam dokonywać jakichkolwiek samodzielnych napraw, bo będzie to skutkowało utratą gwarancji producenta. Usterkę należy zgłosić do sprzedawcy lub właśnie producenta. Jeśli mamy do czynienia ze sprzętem starszym, to wadliwy termostat możemy wymienić sami lub korzystając z pomocy fachowca.


Brak czynnika chłodniczego


Zdarza się, że w obrębie układu chłodniczego zabrakło czynnika chłodniczego lub jest go zbyt mało. Taka sytuacja również może skutkować tym, że lodówka nie włącza się. Taka sytuacja, pozornie prosta, wymaga niestety fachowej pomocy. Jeśli urządzenie jest na gwarancji – zgłaszamy je do sprzedawcy lub producenta. Jeśli okres gwarancyjny minął – najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, zajmującego się uzupełnianiem czynnika chłodzącego.


Awaria agregatu


Ostatnim i najpoważniejszym z problemów, przez które lodówka nie włącza się, jest awaria samego agregatu. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wymiana całego elementu.

Lodówki w naszej ofercie:

Lodówka działa, ale nie chłodzi – co zrobić?


Specyficznym problemem, który może sugerować, że lodówka nie działa, jest podwyższona temperatura we wnętrzu. Łatwo to zaobserwować po konsystencji niektórych produktów żywnościowych – na przykład masła. Jeśli przy tym słyszymy, że agregat się załącza, wówczas może oznaczać to zabrudzenie skraplacza. Wówczas czynnik chłodniczy nie może krążyć, przez co chłodzenie jest niemożliwe lub niewystarczające. Co więcej, taka sytuacja zwiększa pobór prądu.



Przyczyną podobnego problemu może być także uszkodzony silnik wentylatora. Wówczas, mimo iż lodówka pracuje, to temperatura nie jest prawidłowo rozprowadzana wewnątrz urządzenia. Aby zdiagnozować problem, związany z wentylatorem, należy najpierw sprawdzić, czy awarii nie uległy przewody. Miernikiem należy sprawdzić ciągłość uzwojenia. Innym objawem problemów z wentylatorem może być jego głośniejsza praca, niż jest to zazwyczaj.

Jak dbać o lodówkę, by była sprawna jak najdłużej?


Na koniec warto przypomnieć o tym, że za wiele usterek w lodówce może wynikać z nieprawidłowego użytkowania lub ustawienia sprzętu. Urządzenie musi być ustawione z dala od kuchenki czy płyty kuchennej, by mogło swobodnie oddawać temperaturę. Ponadto, bardzo ważne jest regularne oczyszczanie skraplacza, by nie zbierał się na nim kurz oraz takie ustawienie lodówki, by zachować spory odstęp od ściany.


Lodówki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756