Wirowanie jest jednym z głównych parametrów, na który zwracamy uwagę, wybierając pralkę automatyczną. Wyznacznikiem, który określa prędkość wirowania, jest wartość podawana w obrotach na minutę. Im wyższa wartość obrotów, tym bęben podczas pracy szybciej się obraca. Zatem od prędkości wirowania zależeć będzie, jakiej wilgotności pranie wyjmiemy z bębna. Wszystkie zaawansowane technologicznie pralki, wyposażone są w automatyczne programy wirowania, dostosowane do rozmaitych rodzajów tkanin. Wirowanie można też regulować samodzielnie. Bywa, że pralka pracuje prawidłowo podczas cyklu prania, a nie wiruje. Z czego może to wynikać? Dlaczego nasza pralka nie wiruje? Co może być powodem nieobracania się bębna i czy można temu zaradzić? Podpowiadamy w naszym poradniku.
Przez pojęcie wirowania w pralce, należy rozumieć nie tylko sam program, podczas którego następuje właściwe wirowanie w trakcie cyklu, ale przede wszystkim, każdy ruch bębna. Upraszczając, chodzi o pracę pralki, podczas której wykorzystywane są ruchy bębna, w szczególności programy prania, płukania, ale również odprowadzania wody. Prawidłowo pracujący sprzęt, wydaje rozmaite dźwięki, np. podczas pobierania wody słyszalny jest naturalny szum wody. To samo zjawisko zauważalne jest podczas jej odprowadzania. Przy jakiejkolwiek anomalii działania sprzętu, pierwszym objawem, który powinien zaniepokoić użytkownika, jest charakterystyczne buczenie. Jest ono słyszalne zwłaszcza wtedy, gdy pralka nie wiruje. Bęben w ogóle się nie obraca lub obraca się wolniej, niż wynika to z programu prania. Dlaczego pralka nie wiruje i jakie mogą być tego przyczyny? Możliwości usterek opisaliśmy w dalszej części poradnika.
Jedną z przyczyn nieprawidłowego działania naszej pralki w zakresie obrotów bębna, może być jego mechaniczna blokada. Ta usterka może wynikać z prostych przyczyn, które stosunkowo łatwo usunąć. Bęben może zostać zablokowany np. jakimś przedmiotem, który znajdował się w kieszeni marynarki, spodni lub koszuli. Najczęstszymi przedmiotami blokującymi ruchy bębna są te, które w rozmaity sposób dostają się do jego otworów lub zakleszczają w gumowym kołnierzu uszczelniającym drzwiczki. Serwisowe statystyki wskazują, że do takich przedmiotów zaliczyć można spinki do włosów, zapalniczki, spinacze biurowe, pilniczki do paznokci, a nawet guziki czy monety. Nierzadko też, obroty bębna są skutecznie spowolnione zakleszczonymi w kołnierzu skarpetkami lub biustonoszem. Przed takimi sytuacjami ustrzec nas może przeglądanie kieszeni ubrań przed ich włożeniem do pralki. Drobne rzeczy, takie jak np. skarpetki, możemy ponadto umieścić w specjalnym woreczku do prania.
Pralki w naszej ofercie:
Filtr odpływu wody w pralce jest jednym z elementów, który powinien być okresowo czyszczony. Informację o częstotliwości wykonywania tej czynności, znajdziemy w instrukcji obsługi sprzętu. Zabrudzony lub zatkany filtr może być powodem nie tylko tego, że pralka nie odwirowuje prania, ale również tego, że nie odprowadza wody. Dzieje się tak dlatego, że przy zatkanym filtrze urządzenie nie ma innej możliwości opróżnienia bębna z zanieczyszczonej wody. Zatkanie filtra mogą powodować zagubione podczas prania skarpetki lub drobne przedmioty, ale również włosy, sierść zwierząt i nitki z tkanin. Podczas każdego cyklu prania i płukania, a także wirowania, pralka odprowadza wodę przez filtr odpływu. Jego zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, które mogłyby zatkać kanalizację. Dlatego też jego okresowe czyszczenie, jest konieczne.
Zdarza się, że pralka nie wiruje z powodu uszkodzenia programatora lub panelu sterowania. Programator w pralce jest modułem odpowiedzialnym za pracę poszczególnych podzespołów urządzenia. Na etapie produkcyjnym, programowane są w nim wszelkie operacje, które sprzęt wykonuje potem podczas automatycznych cykli, czyli programów. To on decyduje o pracy pralki, o jej poszczególnych czynnościach, które wykonywanie są sekwencyjnie i w określonym czasie. Uszkodzenie programatora skutkuje nieprawidłową pracą urządzenia lub jej całkowitym brakiem. Może się zdarzyć, że w danym cyklu pralka wykonuje zadane czynności do określonego momentu, a potem jej praca ustaje. Tego rodzaju nieprawidłowe działanie, może ustąpić po wymianie modułu sterującego. Ten zabieg serwisowy warto wykonać w autoryzowanym punkcie lub powierzyć go wykwalifikowanym w tym zakresie fachowcom.
Problem z wirowaniem, wynikającym z usterek dotyczących szczotek silnika, występuje zwłaszcza w pralkach starszych generacji, które w większości wyposażone są w szczotkowe silniki. Zużycie szczotek, co jest naturalnym zjawiskiem eksploatacyjnym, uniemożliwia szybkie obroty bębna. Podczas cyklu prania zauważamy wtedy, że urządzenie pracuje bez zarzutu podczas prania i płukania, ale nie wiruje. Aby usunąć awarię, należy wymienić szczotki w silniku. Ta czynność serwisowa wymaga wiedzy i warto powierzyć ją fachowcom lub zgłosić się do autoryzowanego punktu serwisowego. Jeśli naprawa okaże się bezskuteczna lub też przewyższy wartością nasz sprzęt i staniemy przed koniecznością wyboru nowego urządzenia, warto rozważyć model z silnikiem nowej generacji, który nie jest wyposażony w szczotki. Taki model silnika nazywany jest inwerterowym.
Z pozoru błahym, ale dość często występującym powodem niewirowania, jest blokada tego programu na panelu sterowania. Może się to zdarzyć przypadkowo, po naciśnięciu specjalnej funkcji, która blokuje odprowadzenie wody z bębna pralki. Ta funkcjonalność jest często spotykana w pralkach nowszej generacji, ale nie tylko. Naciśnięcie tej funkcji powoduje, że urządzenie podczas zaprogramowanego cyklu omija program wirowania. Rozwiązaniem tego problemu może być dokładne przeanalizowanie wszystkich świecących się na panelu sterowania ikonek i sprawdzenie, czy żadna z nich nie jest odpowiedzialna za omijanie programu wirowania. Warto dodać, że pralka nie rozpocznie cyklu wirowania, jeśli zablokujemy również funkcję płukania. Jeśli żadna z powyższych funkcji nie jest zablokowana, a mimo to nasza pralka nie wiruje, spróbujmy przeanalizować inne możliwości ustalania tej usterki, które opisaliśmy w dalszej części poradnika.
Na początku poradnika wspomnieliśmy, że najczęstszym objawem usterki związanej z anomaliami w zakresie obracania się bębna, jest charakterystyczne buczenie pralki. Niemniej, urządzenia te mogą również sygnalizować usterki na inne sposoby. Zwłaszcza w nowoczesnych modelach, mamy do dyspozycji szereg wskazówek i komunikatorów, które informują nas o wszelkich nieprawidłowościach związanych z pracą sprzętu. Co więcej, w sposób intuicyjny przeprowadzają użytkownika przez samodzielne usuwanie usterek, o ile to możliwe. Wspomnianą informację o tym, dlaczego pralka nie wiruje, w innowacyjnych modelach urządzeń będziemy mogli dostrzec, np. przez migające diody, wyświetlane kody, a nawet zdalną diagnostykę serwisową.
W tego typu alerty, wyposażone są zwykle pralki starszej generacji. Sposób migania diod oraz częstotliwość, a także kolor światła, mogą wskazywać na określony rodzaj awarii. Wszystkie informacje na ten temat, znajdują się w instrukcji obsługi i użytkowania.
Warto wiedzieć, że każdy producent posługuje się własną kodyfikacją błędów. Pojawiają się one na wyświetlaczu i wskazują, np. dlaczego pralka nie wiruje. Informację o tym, na jaką usterkę wskazuje dany kod, znajdziemy w instrukcji obsługi lub na stronie internetowej producenta pralki.
Najnowocześniejsze sprzęty gospodarstwa domowego, w tym również pralki, mogą być wyposażone w innowacyjną technologię, dzięki której możemy je nie tylko programować, ale również diagnozować serwisowo. Przy pomocy dedykowanej aplikacji zainstalowanej na naszym smartfonie, odczytamy wszelkie informacje na temat naszej pralki, ewentualnych usterek czy blokad, a także otrzymamy instrukcje dotyczące możliwości usunięcia awarii. To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, stosowanych obecnie w pralkach.
Pralki w naszej ofercie:
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 20:00
Niedz
10:00 - 20:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756