Zdaniem eksperta
Grzejniki są sprzętami używanymi podczas określonych pór roku, zazwyczaj jesienią i zimą. Dotyczy to zarówno tych, które tworzą trwałą instalację ogrzewania, jak i mobilnych, do których zaliczamy grzejnik olejowy. Urządzenia mobilne są popularne, ze względu na ich niewielkie gabaryty, łatwość użytkowania, a także możliwość przenoszenia w dowolne miejsce, nie tylko w domu czy mieszkaniu, ale również piwnicy, czy garażu. Spośród wielu modeli mamy możliwość wyboru urządzenia, które najpełniej odpowie na nasze potrzeby, ale również będzie odpowiednie do przestrzeni, którą chcemy ogrzać, czy ocieplić. Jaki grzejnik olejowy wybrać? Poradnik, który przygotowaliśmy, z pewnością będzie pomocny w dokonaniu wyboru.
W artykule znajdziesz:
1. Jak działa grzejnik olejowy?
2. Przeznaczenie grzejników olejowych
3. Ważne parametry w grzejnikach olejowych
4. Nagrzewanie
5. Mobilność
Jak działa grzejnik olejowy?
Do sprawnego działania grzejnika olejowego, potrzebujemy gniazdka elektrycznego i podłączenia urządzenia do prądu. To naprawdę niewiele, zważywszy, jak bardzo praktyczne jest to urządzenie. Grzejnik olejowy, wyglądem przypomina standardowy grzejnik żeliwny z żeberkami. Liczba żeberek waha się, w zależności od wielkości grzejnika. Będzie to miało również wpływ, na jego moc. Nowoczesne grzejniki żeliwne, mogą się również składać z dwóch płaskich płyt. Wewnątrz żeberek lub płyt, umieszczony jest specjalny olej diatermiczny. Nie zużywa się w trakcie użytkowania, zatem nie musi być uzupełniany. Dzieje się tak dlatego, że olej płynnie krąży w grzejniku, podczas gdy jest podgrzewany. W tym czasie kumuluje ciepło, a następnie oddaje je na zewnątrz, poprzez nagrzane żeberka lub płyty. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, w kwestii ogrzewania lub dogrzewania pomieszczeń.
Zobacz także: Grzejnik konwektorowy czy olejowy?
Przeznaczenie grzejników olejowych
Przed wyborem konkretnego modelu warto wiedzieć, jaki grzejnik olejowy zastosować w garażu, a jaki w łazience. Wybór tego urządzenia, w pierwszej kolejności powinien być poprzedzony decyzją o jego umiejscowieniu. To, że grzejniki olejowe są mobilne i można je swobodnie przestawiać, nie oznacza, że każdy rodzaj będzie odpowiedni do danego pomieszczenia. W przytoczonej łazience, dobrym rozwiązaniem będzie grzejnik olejowy z wentylatorem. Łazienka zwykle jest stosunkowo niewielkim pomieszczeniem, a zabiegi pielęgnacyjne, zwłaszcza gdy mamy małe dzieci, powinny odbywać się w możliwie komfortowej temperaturze, którą trudno utrzymać zwłaszcza w okresie jesiennym, albo tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, gdzie w domach panuje już niższa temperatura. Wentylator zamontowany w grzejniku, szybciej rozprowadzi ciepłe powietrze, oddawane z urządzenia. Do garażu, warsztatu czy np. piwnicy, warto wybrać np. sprzęt do przykręcenia na ścianie, który nie będzie zajmował dodatkowej przestrzeni.
Ważne parametry w grzejnikach olejowych
Jak każdy sprzęt, tak i grzejniki olejowe odznaczają się pewnymi ważnymi parametrami, które będą miały wpływ zarówno na komfort użytkowania, jak i ostateczne przeznaczenie. Przed wyborem warto je poznać, aby wybrać grzejnik, który najlepiej odpowie na nasze potrzeby w tym zakresie.
Nagrzewanie
Czas, w którym grzejnik jest gotowy do ogrzewania, jest bardzo istotny z punktu widzenia jego przeznaczenia. Warto przytoczyć tu wspomniane wyżej użytkowanie w łazience, podczas kąpieli dzieci. Parametr czasu nagrzewania, to nic innego, jak czas uruchamiania piecyka i jego gotowość do pracy. Warto zaznaczyć, że grzejniki olejowe poprzez zastosowanie wkładu w postaci oleju, nagrzewają się dłużej, ale za to również dłużej utrzymują ciepło.
Mobilność
Przy określaniu mobilności urządzenia, zwróćmy uwagę na dwa aspekty. Jednym z nich jest waga całkowita sprzętu, a drugim udogodnienia w tej kwestii. Ważną cechą grzejnika olejowego jest to, że możemy go swobodnie przemieszczać między pomieszczeniami. Jeśli jego masa jest wysoka, może to być utrudnione. Dlatego wielu producentów wyposaża je w specjalne kółka, montowane przy podstawie, dzięki którym nawet ciężki grzejnik możemy z łatwością przesuwać.
Dodatkowe funkcje
Grzejniki olejowe mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, poprawiające komfort użytkowania, a także podnoszące jego wydajność. Jedną z nich, jest np. dodatkowy wentylator. Modele wyposażone w nadmuch, będą zużywały więcej energii elektrycznej, ale za to również szybciej będą rozprowadzały ciepło w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie będzie szczególne przydatne, jeśli pomieszczenie jest niewielkie, albo bardzo wychłodzone. Inną praktyczną funkcją jest tak zwany timer, dzięki któremu możemy zaprogramować czas włączenia i wyłączenia urządzenia. Takie rozwiązanie może być przydatne np. do pomieszczeń, w których przebywamy w określonym czasie, a nie ciągle, jak np. warsztat czy garaż.
Zabezpieczenia
Zastanawiając się, jaki grzejnik olejowy będzie dla nas najbardziej odpowiedni, zwróćmy też uwagę na zabezpieczenia. Jednym z nich, powinno być zabezpieczenie przed przegrzaniem. Z uwagi na to, że mamy do czynienia z urządzeniem wpiętym do instalacji elektrycznej, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo innych domowników, czy użytkowników. Wiele modeli wyposażonych jest, w tak zwaną funkcję automatycznego wyłączenia. Funkcja ta jest uruchamiana, np. podczas przypadkowego wywrócenia urządzenia.