Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Ile prądu zużywa pralka? Co wpływa na zużycie prądu?

 2023-07-12 

Pralki należą do tych urządzeń, które w większym stopniu niż inne AGD wpływają na budżety domowe. Z jednej strony podnoszą pobór wody – choć prać trzeba, nawet ręcznie, z drugiej zaś pobierają energię elektryczną. Zużywają ją zarówno do wykonania całego cyklu prania, jak i samego podgrzania wody, ale przecież mało kto piorąc ręcznie, robi to skutecznie w zimnej wodzie. Jak to w takim razie jest z tą energią? Ile prądu zużywa pralka i jak obniżyć jego zużycie? O tym będzie ten poradnik.

Etykieta i klasa energetyczna

Mają je wszystkie urządzenia z grupy dużego AGD, w tym również pralki. Na każdej znajduje się naklejka, która mówi, w jakiej klasie energetycznej jest dany model. Od 1 marca tego roku weszły w życie nowe unijne przepisy dotyczące oznaczeń, m.in. dla pralek. Obowiązują zatem nowe etykiety energetyczne i jest to niejako powrót do tych sprzed lat.


Nie ma już plusów (np. A+++, co miało plasować urządzenie w gronie najlepszych), ale oznakowania od A (dla najbardziej zaawansowanych modeli) do G. Przestaje się też liczyć i prezentować zużycie wody czy energii elektrycznej w skali całego roku. Teraz przedstawiane jest wyważone zużycie energii elektrycznej dla danego urządzenia na 100 cykli roboczych, czyli xxx kWh/100 cykli. Dodatkowo w przypadku pralek, zużycie wody opisywane jest w litrach, w odniesieniu do jednego cyklu w programie Eco 40-60 st. C. W związku z wprowadzeniem nowych metod testowania, nie da się w prosty sposób przełożyć dawnych informacji, ze starych etykiet, na nowe. Co jest jednak pewne? To, że nie zmienia się wydajność tych urządzeń. Jeśli zatem pobór energii elektrycznej pralki będzie oznaczony literą A lub nawet C, to wciąż będzie to urządzenie dobrej jakości i efektywności.

Podłączenia do ciepłej wody

Takie rozwiązanie przychodzi nam na myśl, gdy zastanawiamy się ile prądu zużywa pralka na podgrzanie wody. Możemy stwierdzić, że skoro podłączymy ciepłą wodę bezpośrednio do pralki, to urządzenie nie będzie musiało samo jej podgrzewać, dzięki czemu obniżymy koszt poboru prądu, ale z drugiej strony, ceny wody ciepłej są wyższe niż zimnej. Nie do końca jest to jednak prawdą, bo po pierwsze wiele zależy od tego czym ogrzewana jest woda (panele słoneczne, gaz, elektryczność), a po drugie, nie każdy z nas ma własny domek i decyduje w jaki sposób wodę podgrzewa. 


Poza tym, jeśli podłączymy ciepłą wodę do pralki tradycyjnej, to na pewno ją zniszczymy, bo do takiego poboru nie jest ona przystosowana. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie pralki podłączane do ciepłej wody, ale to rzadkość. Trzeba też pamiętać, że niektóre tkaniny wcale nie potrzebują prania w gorącej wodzie i można je w ten sposób wręcz uszkodzić. Z kolei coraz więcej proszków i innych detergentów do prania, jest skutecznych także w niskich temperaturach.

Pralki w naszej ofercie:

Ile prądu zużywa pralka - co warto wiedzieć?

Zastanawiamy się często jaką moc ma pralka i ile zużywa energii. Zwykle pralki mają moc przyłączeniową na poziomie ok. 2000 W (2 kW) a więc tyle samo co przeciętny dziś... czajnik elektryczny. Pamiętajmy też, że moc przyłączeniowa podaje nam informację jaki maksymalny pobór energii jest jej potrzebny w momencie, kiedy będą pracować z pełną mocą wszystkie jej podzespoły. W praktyce pralka nigdy nie pracuje długo na maksymalnym poziomie. 


Oczywiście najbardziej prądożerna jest grzałka pralki, podgrzewająca wodę. I tu pojawia się zatem kolejne pytanie: „ile prądu zużywa pralka na 1 pranie?”. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i trzeba uśrednić wynik, gdyż na jeden cykl prania pralki automatyczne pobierają od 0,60 do 1 kWh i więcej. W znacznej mierze, to ile prądu pobiera pralka, zależy od modelu jaki wybierzemy oraz włączonego przez nas programu, czasu jego trwania, ustawionej temperatury, a nawet prędkości wirowania.

Pralka i zużycie energii – czy mamy na to wpływ?

Na pewno tak i w wielu wymiarach. Przede wszystkim wybierać należy modele efektywne energetycznie. Jeśli opłaty za prąd związane są z taryfą nocną (niższe opłaty), bywa tak w niektórych regionach, to przyda się funkcja opóźnionego startu, który ustawimy na porę, w której pobór prądu jest najtańszy. Ważny jest również wybór innych programów oraz funkcji. I tak, pranie tzw. bąbelkowe, dostępne w niektórych modelach, odbywa się zazwyczaj w niskich temperaturach, a więc grzałka nie musi pracować z maksymalną mocą. Także system wagowy, dobierający program do załadunku jest bardzo w tym względzie przydatny.


I wreszcie to, na co mamy wpływ bezpośredni, czyli dostosowywanie się do zaleceń producentów. Wkładajmy do bębna pralki tylko tyle kilogramów rzeczy, ile jest zalecane w instrukcji. Nie mieszajmy tkanin, jeśli nie mamy takiego programu. Do rzeczy delikatnych nie ustawiajmy maksymalnego czasu czy temperatury – tu kłaniają się metki, które bardzo dokładnie informują, jaką temperaturę „lubi” dana tkanina. Wysoka temperatura wcale nie musi oznaczać skuteczniejszego prania, a wręcz może tkaninę uszkodzić. Nie przesadzajmy też z ilością środków piorących, bo to „zmusi” pralkę do dodatkowego płukania, a co za tym idzie, większego zużycia prądu.

Jeśli chcemy kupić pralko-suszarkę

Wiele osób zastanawia się, ile prądu zużywa pralka i suszarka w jednym oraz czy warto kupić takie urządzenie, bo przecież to również większy pobór energii. Zastanówmy się, jak w praktyce wygląda kwestia pralko-suszarka – zużycie prądu. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że etykiety energetyczne zmieniły się także dla tych urządzeń i tak, m.in. teraz znajdziemy: zużycie energii występujące jako ważone zużycie na 100 cykli prania oraz ważone zużycie energii na 100 cykli prania i suszenia. Pranie i suszenie do połowy i pełnego ładunku. Ważone zużycie energii dla jednej czwartej i jednej drugiej oraz pełnego załadunku podczas prania i suszenia połowy i pełnego załadunku. Na pralko-suszarkę decydujemy się zwykle wtedy, gdy nie mamy gdzie suszyć prania, a łazienka jest zbyt mała, by postawić dwa urządzenia. Jeśli pralka ma w swojej części optymalne wirowanie, to wiadomo, że czas suszenia będzie krótszy.


Trzeba pamiętać jednak, że choć do pralki wkładamy nawet 8-10 kg, to już do tego samego urządzenia, które ma pracować jako suszarka, wejdzie tylko ok. 5-7 kg. Należy też wiedzieć, że pralko-suszarki z pompą ciepła pobierają o ok. 40 proc. energii mniej niż inne.

Pralko-suszarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756