Zdaniem eksperta

Jak podłączyć pralkę – praktyczne porady

Data dodania: 12-07-2023

Wybierając pralkę, musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań związanych z jej funkcjonalnością. Wybór warunkować będzie ilość programów prania, sterowanie, ładowność, ale też gabaryty. Zwrócimy również uwagę na to, czy ma być ładowana od góry, czy od frontu. Pomimo tego, że nie jest to łatwe zadanie, musimy również wiedzieć, że decyzja o wyborze nie jest ostateczną, dla prawidłowego działania sprzętu. Ostatnią po zakupie, ale równie ważną czynnością, jest jej prawidłowe podłączenie. Jak podłączyć pralkę, aby działała bez zarzutu i służyła nam przez długie lata – doradzamy i podpowiadamy w naszym poradniku.

Co potrzebujesz wiedzieć przed podłączeniem pralki?

To jak podłączyć pralkę, nie jest skomplikowaną czynnością, niemniej warto się do tego odpowiednio przygotować. Po pierwsze, czytamy instrukcję montażu. Tam znajdziemy minimalne i maksymalne odległości od potrzebnych instalacji. Upewnijmy się, że wszystkie elementy montażowe, które są nam potrzebne, mamy pod ręką. Jeśli czegoś nam brakuje, powinniśmy się w to zaopatrzyć, przed przystąpieniem do podłączenia sprzętu. Niezbędne będą również drobne narzędzia, takie jak poziomica i odpowiedni zestaw kluczy. Ważną czynnością jest odkręcenie zabezpieczeń transportowych, takich jak np. śruby blokujące bęben. Jeśli tego nie zrobimy i uruchomimy pralkę, może dojść do jej uszkodzenia.

Wybór miejsca do podłączenia pralki

W pierwszej kolejności musimy określić miejsce, w którym chcemy umiejscowić nasz sprzęt. Zazwyczaj będzie to łazienka lub specjalnie wydzielone do tego pomieszczenie, ale nie ma również żadnych przeciwskazań, aby postawić pralkę w kuchni, garderobie, czy nawet przedpokoju. Zanim zabierzemy się do pracy, sprawdźmy dwie kwestie: jak podłączyć pralkę do odpływu lub inaczej, jak podłączyć odpływ pralki. Oba podłączenia będą warunkowały jej umiejscowienie. Bez wymaganych instalacji, pralka nie będzie prawidłowo działać. Podłoga w miejscu jej ustawienia, powinna być stabilna, gładka, ale nie śliska. Jeśli chcemy ustawić pralkę na kafelkach, na których ślizga nam się, np. dywanik, urządzenie również pod wpływem wibracji będzie na to narażone. W takim wypadku, pod sprzętem możemy dodatkowo położyć specjalną matę antypoślizgową, która zapobiegnie ewentualnemu przemieszczaniu się podczas wirowania.

Pralki w naszej ofercie:

Jakie instalacje są potrzebne?

Pralka automatyczna musi zostać podłączona do dwóch instalacji. Jedną z nich jest instalacja elektryczna, a drugą wodno-kanalizacyjna. O ile w przypadku pierwszej nie ma niczego skomplikowanego, bo jest to po prostu włożenie wtyczki do gniazdka (ewentualnie musimy zadbać o to, aby sprzęt był usytuowany tak, żeby w miarę możliwości nie stosować przedłużaczy), o tyle w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej, jest to bardziej skomplikowane.


Jeśli nie czujemy się dobrze w tego typu czynnościach, możemy skorzystać z pomocy fachowca. Nie są to skomplikowane procedery, ale nie każdy w końcu musi wiedzieć, jak podłączyć pralkę. Warto też dodać, że jej prawidłowa instalacja będzie miała wpływ na użytkowanie, wydajność oraz żywotność.

Podłączenie wody

Do niedawna, pralki podłączało się do zimnej wody. Coraz częściej jednak występuje tendencja podłączania urządzenia do wody ciepłej. Skutkiem tego jest skrócenie czasu potrzebnego do podgrzania wody, a co za tym idzie oszczędność energii elektrycznej. Do pralki standardowo wyprowadza się oddzielne przyłącze wody. Jeśli takiego nie ma, pralkę możemy podłączyć pod baterię wannową, prysznicową, a nawet umywalkową. Potrzebny nam będzie wtedy dodatkowy zawór. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie nie może być stałe, a jedynie tymczasowe. Tego typu podłączenie nie jest ani praktycznie, ani estetyczne. Na czas podłączania sprzętu, należy zakręcić główny centralny zawór wody. Podłączając pralkę do rury doprowadzającej wodę, zakładamy gumowy wąż, który zazwyczaj jest dołączony do urządzenia na zamontowany w ścianie zawór i zaciskamy go metalowym pierścieniem. Podczas podłączania należy pamiętać, aby nie wyginać zbytnio węża – może to doprowadzić w przyszłości do jego zapychania.

jak podłączyć pralkę

Odprowadzenie wody

Po zakończeniu prania, pralka oddaje brudną wodę. W tym celu podłączamy ją do odpływu. Wąż odpływowy z pralki wsuwamy w końcówkę rury kanalizacyjnej i mocujemy na tyle dokładnie, aby nie wypadł. Tak zwane podejście, powinno mieć średnicę przynajmniej 40 milimetrów. Tak samo, jak w przypadku podłączenia wody, tak samo odpływu – urządzenie powinno posiadać osobne ujście. Jeżeli nie mamy osobnego odpływu, to brudną wodę wypuszczamy bezpośrednio do toalety, wanny lub umywalki. Przy stosowaniu tego rozwiązania, warto dokupić specjalne uchwyty do węża, które utrzymają go na miejscu i uniemożliwią jego przemieszczanie się, co może skutkować wylaniem się zużytej podczas prania wody na podłogę.

Zrzut wody a nieprzyjemny zapach w pralce

Tutaj przydaje się syfon. Jest zamontowany na rurze i używany, aby nieprzyjemny zapach kanalizacji nie przedostał się do domu przez punkt podłączenia do odprowadzania wody z pralki. Ponadto, podczas instalowania węża spustowego, należy wziąć pod uwagę wysokość, na której się on znajduje. Takie dane zazwyczaj są określone w instrukcji montażu. Jeśli producent nie podał precyzyjnych parametrów dla dopuszczalnej wysokości odpływu, przyjmuje się, że nie powinien on przekraczać 60 cm. Jak zamontować syfon do pralki? Czynność jest równie prosta jak podłączenie pralki. Wykonuje się ją dokładnie tak samo, jak podczas montażu syfonu pod zlewem lub umywalką.

Akcesoria do pralek w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756