Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Pralka w szafie – jak „zabudować” pralkę wolnostojącą?

 2023-07-20 

Pralki wolnostojące cieszą się bardzo dużą popularnością. W razie potrzeby łatwiej zmienić miejsce takiego urządzenia, a w przypadku usterki, bez problemu można się do sprzętu dostać. Nie bez znaczenia jest także ich niższa cena, w porównaniu z modelami do zabudowy. Jednak zakup pralki wolnostojącej wcale nie oznacza, że nie można jej „zabudować”, jeśli znudzi się nam aranżacja łazienki. Jak zabudować pralkę? Możliwości jest kilka. Jednym z rozwiązań jest zabudowa pralki wolnostojącej pod blatem. Innym – pralka schowana w szafie. Pamiętać należy jednak zawsze o odpowiednich odstępach (minimum 5 cm dookoła i 15 cm z tyłu urządzeniach). Trzeba także dostosować się do zaleceń producenta i sprawdzić czy np. można montować ją bezpośrednio pod blatem. 

To, jakie rozwiązanie jest dla nas lepsze, ma związek z wielkością łazienki oraz jej możliwościami aranżacyjnymi. Jak ukryć pralkę w małej łazience? Czasami bywa to trudne. Być może ciekawszym rozwiązaniem okaże się pozbycie się sprzętu z łazienki i umieszczenie go w „zabudowie” w szafie na korytarzu lub innym pomieszczeniu. Pralka w szafie będzie łatwo dostępna, a jednocześnie zwolni się miejsce w łazience. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, którym przyjrzymy się w dalszej części artykułu.

Pralka schowana w szafie?

Małe łazienki podczas ich aranżacji, zwykle stanowią nie lada wyzwanie. Tam każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, a tym, co automatycznie zmniejsza aranżacyjną przestrzeń, jest właśnie pralka. Zabudowa w szafie może być w takim przypadku dobrym rozwiązaniem, które pozwala na uzyskanie spójnej estetyki wnętrza.


Co więcej, zwykle w łazience potrzebujemy miejsca na kosmetyki, ręczniki czy „chemię”. Postawienie szafy i umieszczenie w niej pralki wolnostojącej, pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń pozostającą nad urządzeniem, którą często po prostu tracimy. Mając pralkę w dolnej części szafy, na górze możemy mieć półki nawet do samego sufitu, uzyskując dodatkowe miejsce na potrzebne rzeczy.


Innym wyjściem jest wkomponowanie pralki w szafkę, stanowiącą zabudowę umywalki. W ten sposób, blat nad urządzeniem będzie przedłużeniem blatu łazienkowego, którego powierzchnia zawsze jest przydatna. Ponadto, takie rozwiązanie podkreśli aranżacyjną spójność pomieszczenia. Pralkę możemy umieścić w szafce, a obok stworzyć schowek na brudną bieliznę, która niekiedy – jeśli nie mamy czasu na regularne pranie – piętrzy się na zewnątrz kosza. Wtedy nawet najbardziej elegancki wolnostojący pojemnik na brudne rzeczy, nie będzie prezentował się zbyt estetycznie. 


Tworząc zabudowę z pralką, zbiornikiem na bieliznę do prania, a obok szufladami pod umywalką, uzyskamy miejsce dobrze przemyślane pod kątem estetycznym i praktycznym, bowiem ułatwi to nam przygotowanie prania.

Pralki w naszej ofercie:

Pralka w szafie czy pod blatem?

Jeśli wygląd naszej pralki nam odpowiada i wpisuje się w charakter wystroju wnętrza, możemy skorzystać z innej metody zabudowy urządzenia, czyli umieszczenia pralki pod blatem. Takie rozwiązanie w łazience również się sprawdzi, bowiem możemy pralkę postawić w sąsiedztwie umywalki, przedłużając jej blat.


To, na które rozwiązanie się zdecydujemy: pralkę w szafie czy pod blatem, jest kwestią naszych preferencji wizualnych. Z pewnością zaletą i jednego i drugiego sposobu, jest uzyskanie dodatkowego miejsca, a w przypadku zabudowy w szafie, także ukrycie pralki, która zaburza estetykę pomieszczenia. Pralka w szafie jest ponadto mniej słyszalna, bowiem zabudowa tłumi dźwięki urządzenia, co jest dodatkowym plusem.


Niestety, tak zabudowa pod blatem, jak i w szafie ma pewne wady. Po pierwsze utrudnia dostęp do urządzenia w razie awarii, a jeśli dopiero kupujemy pralkę, ogranicza także wybór. Trzeba pamiętać, że jakakolwiek zabudowa sprzętu piorącego, wymaga zakupu urządzenia ładowanego od frontu. Nie wydaje się być to jednak istotnym utrudnieniem, bowiem wybór modeli tego typu jest naprawdę duży. Wciąż sprzęty ładowane od przodu są pralkami najpopularniejszymi.


Kolejnym z mankamentów „zabudowy” pralki, jest konieczność pozostawienia pewnego miejsca nad urządzeniem. Blat czy półka szafy nie mogą znajdować się bezpośrednio na górnej obudowie sprzętu. Pralka musi mieć przestrzeń na drgania ale i „oddychanie” (modele wolnostojące nie są przeznaczone do pełnej zabudowy!). Szafka powinna pozostawiać minimum 5 cm z każdej strony, a ponadto, musi być głębsza o około 10-15 cm, by z tyłu był zapas na podłączenie sprzętu. Aby zminimalizować ewentualne przemieszczenie się urządzenia podczas wirowania, możliwe niekiedy nawet przy dobrze wypoziomowanym sprzęcie, dobrze byłoby ustawić pralkę na macie antywibracyjnej. Dodatkowo przyczyni się to, do cichszej pracy urządzenia.


Jeśli rozważamy zabudowanie pralki pod blatem, czy w szafce zestawionej z umywalką, mamy ograniczony wybór w kwestii umywalki. Aby była ona umieszczona na standardowej wysokości 90 cm, musi być to model wpuszczany w blat. Co ważne, zabudowując pralkę pod blatem lub w szafce, musimy pamiętać o bliskim sąsiedztwie gniazdka elektrycznego. Należy uwzględnić standardową długość przewodu, która wynosi zwykle około 1,5 m. Przewód powinien swobodnie wisieć, a nie być naprężony.

„Zabudowa” pralki wolnostojącej – o czym warto pamiętać?

Jeśli już decydujemy się na „zabudowę” pralki wolnostojącej, musimy pamiętać, że dostęp do niej będzie trudniejszy, a pralki są urządzeniami, które wymagają przeglądów, czyszczenia filtra, itp. Na wszelki wypadek trzeba zadbać o dobre ujście wody, w przypadku niespodziewanej usterki oraz o to, by dostanie się do urządzenia było stosunkowo jak najprostsze.


Kolejne aspekty, które trzeba mieć na uwadze, to fakt, iż pralki wolnostojące, jako nieprzeznaczone do zabudowy z założenia, mają krótkie szuflady na detergent, co utrudnia jego dozowanie. Ponadto, nie są skonstruowane tak, by chronić meble przed zawilgoceniem oraz temperaturą – o tym nie wolno zapominać, także jak i o tym, że wszelkie poczynania musisz skonsultować z zaleceniami i wskazówkami producenta. W innym wypadku możesz utracić uprawnienia z tytułu gwarancji a użytkowanie pralki w szafie może stać się niebezpieczne.

Pralki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756