Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki robot kuchenny wybrać do swojej kuchni?

Data dodania: 30-08-2023

Robot kuchenny, to z pewnością jedno z najbardziej przydatnych urządzeń AGD w całym domu. Gotowanie jest przecież czynnością, którą wykonujemy każdego dnia. Nawet jeśli jesteśmy miłośnikami kulinarnych przygód i tym, co lubimy w przygotowywaniu dań jest właśnie gotowanie, to jednak obecność odpowiedniego robota kuchennego, może nam bardzo umilić i przede wszystkim ułatwić pracę. Jest przecież bardzo wiele czynności, których nie trzeba wykonywać siłą własnych mięśni: tarcie, szatkowanie, ubijanie piany, mielenie mięsa, siekanie czy wyrabianie ciasta, to tylko część zadań, które możemy powierzyć dobremu robotowi kuchennemu. Aby być maksymalnie zadowolonym z zakupu takiego urządzenia, warto najpierw dobrze zastanowić się, jaki robot kuchenny sprawdzi się w naszym domu. Należy rozważyć, jakie czynności lubimy wykonywać sami, a w których wolelibyśmy zostać wyręczeni. Co więcej, możemy zastanowić się nad tym, w jaki sposób gotujemy, jakiego typu potrawy przygotowujemy najczęściej i właśnie pod tym kątem, wybrać odpowiednie urządzenie.

W niniejszym poradniku zawarliśmy wiele praktycznych wskazówek, jak poznać dobry robot kuchenny wielofunkcyjny, jaki wybrać najlepszy dla nas sprzęt, a także jak korzystać z niego przez długie lata.

Zanim podejmiesz decyzję – czyli co wziąć pod uwagę na początek

Zakup dobrego robota kuchennego może wiązać się ze sporym wydatkiem, dlatego należy zadbać, by wybór odpowiadał naszym potrzebom. To, jaki robot kuchenny sprawdzi się w naszym domu, zależy od tego, jak często i jak dużo gotujemy, jaki jest nasz styl gotowania, a nawet jak wiele miejsca na nowy sprzęt, mamy w swojej kuchni. Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy, bowiem roboty kuchenne to sprzęty bardzo różnorodne, wśród których znaleźć można takie za kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy.


Pod pojęciem „robota kuchennego” zwykle rozumiemy sprzęt, który pomaga nam w wykonywaniu części zadań, związanych z gotowaniem. Jeszcze niedawno na miano to mógł zasługiwać nawet blender, czy klasyczny mikser kuchenny z misą. Obecnie „robot kuchenny” postrzegany jest jako wielofunkcyjne urządzenie, które może wykonać za nas nawet kilkadziesiąt różnych czynności i właśnie na tego typu urządzeniach, skupiamy się w tym poradniku.


Wybierając mniej lub bardziej zaawansowany model, musimy więc wziąć pod uwagę to, jak często gotujemy, jakie czynności zwykle zajmują nam najwięcej czasu, które z nich regularnie powtarzamy i do wykonywania których, chętnie znajdziemy zastępstwo w postaci robota kuchennego. Cięcie, szatkowanie, ubijanie piany, mielenie mięsa? W tym wszystkim może wyręczyć Cię dobry wielofunkcyjny sprzęt.


Poznając ofertę rynkową, zwróć uwagę na funkcje, oferowane przez poszczególne modele i rozważ, które z nich będą w Twojej kuchni przydatne. Być może wolisz pomoc robota głównie przy pieczeniu ciast i przygotowaniu deserów? Może jesteś wielbicielem makaronu „domowej roboty”, czy po prostu kuchni włoskiej? W takim wypadku przyda Ci się urządzenie ze specjalną przystawką, właśnie do robienia fantastycznych „past”. Przeanalizuj w ten sposób swój styl gotowania i wybierz robota z takimi funkcjami i rozwiązaniami, jakie będą naprawdę w Twojej kuchni przydatne. Nie kupuj najbardziej zaawansowanego urządzenia tylko po to, by ubijać nim pianę z jajek. Pamiętaj, że wielu producentów oferuje sprzęty z możliwością rozbudowy przystawek, więc jeśli chcesz najpierw oswoić się ze sprzętem, wybierz taki, z którego naprawdę skorzystasz. W miarę upływu czasu, możesz dokupować nowe końcówki i przystawki. Zaletą takiego rozwiązania są coraz szersze możliwości robota, przy jednoczesnym ograniczeniu większych jednorazowych wydatków.

Podział wielofunkcyjnych robotów kuchennych

Wśród urządzeń, które dostępne są na rynku, spotkać możemy klasyczne wieloczynnościowe roboty kuchenne, łączące w sobie funkcje kilku różnych urządzeń (mikserów, blenderów, maszynek do mięsa, szatkownic, itp.), roboty planetarne – które od klasycznych różnią się przede wszystkim zastosowaniem, tzw. ruchu planetarnego mieszadła, a często są jeszcze bogatsze w funkcje. Roboty planetarne zazwyczaj określane są mianem robotów profesjonalnych, gdyż odznaczają się wieloma parametrami, które cechują sprzęt, jaki z powodzeniem sprawdzi się w restauracyjnej kuchni. Są to m.in. duża moc, dzięki której szereg czynności urządzenie wykonuje szybciej i wydajniej, a także pojemna misa robocza, pozwalająca jednorazowo przygotować jeszcze więcej żywności.


Ostatnim z wielofunkcyjnych robotów kuchennych jest malakser, który służy przede wszystkim do ubijania, rozdrabniania i siekania, zatem zakres jego funkcji jest znacznie uboższy, niż klasycznych robotów wielofunkcyjnych oraz robotów planetarnych. Można śmiało powiedzieć, że większość robotów kuchennych ma wszystkie funkcje malaksera, podczas gdy malakser pozwala głównie na kilka prostych czynności. Jeśli więc potrzebujesz urządzenia do ubijania, rozdrabniania produktów, siekania czy przygotowywania domowych soków, to śmiało możesz wybrać malakser. Jeśli jednak chcesz sprzętu znacznie bardziej bogatego w funkcje, wybieraj pomiędzy klasycznymi robotami kuchennymi, a robotami planetarnymi.

Co potrafi dobry wieloczynnościowy robot kuchenny lub planetarny?

Producenci sprzętu kuchennego, oferują swoim klientom szeroki wybór urządzeń o mniej lub bardziej zróżnicowanych funkcjach (co oczywiście przekłada się na cenę sprzętu). Podstawowe funkcje, jakich nie powinno zabraknąć w żadnym urządzeniu, to: ubijanie, siekanie, miksowanie, rozdrabnianie, tarcie, czy wyrabianie ciasta. Im bardziej zaawansowany model, tym więcej czynności wykonuje. Na przykład: tarcie na wiórki, cięcie w plastry lub kostkę, kruszenie lodu, krojenie ziemniaków na frytki, mielenie ziaren (także kawy). Wiele funkcji wykonywanych jest przy pomocy odpowiednich „przystawek”: blendera kielichowego, malaksera, maszynki do mielenia mięsa, wyciskarki do cytrusów, sokowirówki, końcówki do robienia makaronu, a nawet przystawki do lodów oraz sorbetów.


Jednakże zakres czynności jakie może wykonać robot, to nie wszystko. Co wyróżnia te najbardziej zaawansowane urządzenia? Może to być na przykład wbudowana waga, timer, możliwość podgrzewania, gotowania czy gotowania na parze, a nawet łączność wi-fi, umożliwiająca połączenie się ze specjalną aplikacją z przepisami. Inne przydatne rozwiązania, to na przykład specjalne funkcje ułatwiające unoszenie ramienia robota, czy czujniki sprawdzające typ wyrabianego ciasta i dopasowujące odpowiednią, stałą prędkość pracy.


Co do zasady, roboty wieloczynnościowe oraz planetarne, mają podobne funkcje, przy czym w tych drugich mamy do dyspozycji ruch planetarny, wyróżniający się tym, iż mieszadło obraca się nie tylko wokół własnej osi, ale także po ściankach misy. Może być ono także nachylone pod kątem, przez co mieszanie zachodzić będzie dodatkowo na całej objętości od samego dna naczynia, a ciasto nie będzie pozostawało na brzegach misy.

Jaki robot kuchenny wybrać – na co zwrócić uwagę?

Jest wiele cech, które wyróżniają naprawdę dobre sprzęty. Wspomnieliśmy już o mocy, dzięki której nawet najcięższe, najbardziej gęste ciasto, zostanie idealnie wyrobione, a składniki dokładnie połączone. Dobrze, by urządzenie miało przynajmniej 1 000 W – taka moc lub większa, dobrze poradzi sobie nawet z najcięższymi zadaniami. Dobry robot kuchenny ma przynajmniej kilka prędkości, czy trybów pracy – na przykład pulsacja, podczas której silnik zwalnia i przyspiesza obroty. Rozwiązanie to pozwala wydajnie ugniatać nawet najbardziej oporne ciasto, ale sprawdza się też podczas kruszenia lodu. Innym przydatnym rozwiązaniem jest tryb turbo, w którym urządzenie pracuje na maksymalnych obrotach – na przykład podczas tarcia nasion, czy siekania orzechów lub innych twardych produktów.


Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaki robot kuchenny wybrać, są materiały z których wykonany jest sprzęt. Powinny być wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Szkło, stal nierdzewna, aluminium, czy odporne tworzywa sztuczne, to najczęściej spotykane materiały. Zwróć uwagę na to, czy elementy urządzenia przeznaczone są do mycia w zmywarce – co pozwala oszczędzić wiele czasu. Duże znaczenie ma detal: na przykład wygodne uchwyty misy, specjalnie wyprofilowany dziobek ułatwiający wylewanie ciasta lub zupy, czy też specjalna pokrywa zabezpieczająca przed chlapaniem. Jeśli często przygotowujesz duże dania, zwróć uwagę na pojemność misy. Rozpiętość jest tu bardzo duża, od małych, zaledwie jedno-dwulitrowych mis, przez średnie, 4-5-litrowe, aż po największe, o pojemności 7-8 litrów. W takiej misie, bez problemu przygotujesz pianę z białek nawet kilkunastu jaj.


Ważną sprawą jest solidna konstrukcja i sposób montażu poszczególnych akcesoriów. Zwróć uwagę na łatwość składania urządzenia, bo to często jedna z tych cech, która zniechęca użytkownika do wyciągania sprzętu z szafki. Część producentów, wyposażyła swoje roboty w rozwiązania ułatwiające montaż i użytkowanie. Przykładem jest inteligentne wyczuwanie zamontowanej końcówki, czy przystawki: urządzenie od razu wie, jaką czynność będzie wykonywać i dopasowuje do niej parametry pracy. Innym, znacznie prostszym, ale jakże bardzo ułatwiającym rozstawianie, czy chowanie sprzętu aspektem, jest automatyczny zwijacz przewodu, lub przynajmniej specjalne miejsce do nawinięcia kabla.


Ponadto tym, na co dobrze zwrócić uwagę, są zabezpieczenia, dzięki którym użytkowanie robota kuchennego będzie bezpieczne i komfortowe. Są to na przykład zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem, przed uruchomieniem nieprawidłowo złożonego urządzenia, czy nawet elementy gumowane w podstawie, zapewniające robotowi stabilność i chroniące przed przesuwaniem się sprzętu po blacie.


Na koniec, warto wziąć pod uwagę możliwość rozbudowy sprzętu. Decydując się na urządzenie konkretnego producenta, sprawdź kompatybilne dodatki, które być może w przyszłości zechcesz wykorzystać w swojej kuchni. Co ważne, zwykle w ramach jednej marki, stosowane są te same rozwiązania konstrukcyjne, dzięki czemu wybierając dodatkowe akcesoria, możesz być pewien, że będą odpowiednie dla Twojego modelu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756