Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Silnik inwerterowy – co to jest? Jak działa silnik inwerterowy w pralce?

  2024-06-20


Wybierając pralkę lub suszarkę, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, jakimi są bez wątpienia pojemność bębna, sposób obsługi, a także efektywność energetyczna. Niemniej ważny będzie również silnik, który będzie miał bezpośredni wpływ na cichą pracę urządzenia, a także wydajność i trwałość. Nowoczesne urządzenia pralnicze, zarówno pralki jak i suszarki, to standardowe sprzęty domowe, których używamy z dużą częstotliwością. Ważne jest zatem, aby odpowiadały na potrzeby domowników, nie tylko w zakresie skutecznego prania czy suszenia ubrań, ale również względem generowanego hałasu, wydajności i energooszczędności. Szczególnie ostatni z wymienionych parametrów ma dodatkowo bezpośredni wpływ na domowy budżet. Czy nowoczesny silnik inwerterowy w pralce, to dobry wybór? Zachęcamy do zapoznania się z zaletami i wadami tego rozwiązania, które szeroko rozważamy w naszym poradniku.

Co to jest silnik inwerterowy w pralce?

Silnik inwerterowy w pralce jest podzespołem, w którym w odróżnieniu od silników tradycyjnych, nie występują elementy w postaci specjalnych szczotek, wytwarzających energię elektryczną. Tutaj energia wytwarzana jest przy pomocy magnesów. Z uwagi na fakt, iż podstawą wytwarzania energii elektrycznej w silnikach inwerterowych są magnesy, są one bardziej wydajne i energooszczędne, w odróżnieniu od silników szczotkowych.


W zależności od modelu i producenta, silnik inwerterowy w pralce, może oszczędzić nawet do 50 proc. zużycia energii elektrycznej, w porównaniu z silnikiem tradycyjnym. Kolejnymi ważnymi kwestiami są wysokie osiągi, np. jeśli chodzi o prędkość wirowania. Podczas gdy w silnikach tradycyjnych dochodzi ona do 1 200 obr./min, w silnikach inwerterowych, przy nieznacznym zużyciu energii elektrycznej, przekracza 1 400, a nawet 1 800 obr./min.

Pralki w naszej ofercie:

Wady i zalety silnika inwerterowego

Silnik inwerterowy, jak każdy innowacyjny podzespół, cechują zalety i wady. Tych drugich jest znacznie mniej i od nich zaczniemy. Jedną z wad, a raczej niedogodności w posiadaniu pralki z silnikiem inwerterowym, jest jej cena. Urządzenia wyposażone w ten praktyczny element są nie tylko nowoczesne, ale dodatkowo oferują użytkownikowi wiele innowacyjnych funkcji. Te funkcje mogą zarówno wpływać na rezultat prania, jak i energooszczędność. Stąd będzie wynikała ich wyższa cena. Jednak w dłuższej perspektywie, zakup ten się opłaci i należy go traktować jako inwestycję.


Wśród zalet warto wymienić cichą pracę i wydajność oraz trwałość. Cicha praca silnika inwerterowego została osiągnięta poprzez zastosowanie magnesów, które bezdźwięcznie wytwarzają energię elektryczną, w przeciwieństwie do szczotek w silnikach tradycyjnych, które podczas tarcia generują znaczny hałas.

Szczotkowy czy inwerterowy silnik lepszy?

Silnik inwerterowy pod tym względem nie ma sobie równych. Zdecydowanie jest lepszym wyborem od silnika tradycyjnego. Jedyną niedogodnością może być w tym wypadku cena sprzętów pralniczych, która jest wyższa niż tych, wyposażonych w silniki tradycyjne.


Warto też wspomnieć o wydajności i trwałości inwerterowego podzespołu. Wyeliminowanie szczotek, czyli głównego elementu, który ulegał zużyciu sprawiło, że wydajność silnika inwerterowego znacznie wzrosła. Producenci oferują użytkownikom na silnik inwerterowy w pralce lub suszarce do ubrań dodatkową gwarancję, która wynosi od 10 do nawet 20 lat. Ten fakt świadczy o niezawodności tego elementu i jego szczególnej wydajności. 

Jak działa silnik inwerterowy?

Silnik inwerterowy w pralce, jak każdy inny silnik w urządzeniu pralniczym, a także kuchennym, zasilany jest energią elektryczną. W wypadku silnika inwerterowego, należy mówić o prądzie przemiennym. To jedna z różnić między silnikiem inwerterowym, a indukcyjnym, który do działania wykorzystuje prąd stały. Inwerterowy silnik w pralce wyposażony jest w inwerter, który nierzadko nazywany jest też falownikiem. To tutaj prąd stały zamieniany jest w prąd przemienny. Zatem inwerter jednocześnie pełni rolę przetwornicy.


Płynna zmiana energii elektrycznej w silniku inwerterowym, pozwala na precyzyjne sterowanie prędkością obrotową silnika. W pralkach jest to szczególnie ważne, np. podczas prania delikatnych tkanin, kiedy to silnik uruchamia się powoli, a następnie płynnie przechodzi na wyższe obroty. Co więcej, płynne sterowanie prędkością obrotową silnika sprawiło, że producenci sprzętów pralniczych wyposażają je w coraz to nowocześniejsze programy automatyczne, których rezultatem jest zawsze zadowalający efekt prania, niezależnie od rodzaju tkaniny, stopnia zabrudzenia ubrań, czy wielości załadunku.

Dlaczego silnik inwerterowy jest trwalszy?

Jedną z podstawowych kwestii, jakie należy tu poruszyć, jest brak zużywających się szczotek. To one w silnikach tradycyjnych są najczęstszą przyczyną awarii. Są także jednymi z elementów, które ulegają zużyciu podczas eksploatacji. Zatem nawet jeśli działają prawidłowo, po jakimś czasie należy je wymienić. Wymiana szczotek nie należy do łatwych napraw i zwykle nie obywa się bez wezwania fachowca lub serwisu. To oznacza przerwę w domowym praniu, co z kolei jest znaczną niedogodnością w codziennym funkcjonowaniu domowników.


Trwały silnik inwerterowy o specjalnej, szczelnej obudowie, dodatkowo eliminuje zapewnienie mu cyrkulacji powietrza. To dlatego, że ciepło z cewek odprowadzane jest bezpośrednio przez obudowę. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność przestrzeni wewnątrz pralki czy suszarki, co z kolei pozwala na zamontowanie dodatkowej elektroniki lub powiększenia pojemności bębna urządzenia pralniczego, przy zachowaniu zarówno standardowych, jak i pomniejszonych gabarytów sprzętu.

Silnik inwerterowy w suszarce

Pierwsze silniki inwerterowe w urządzeniach pralniczych zastosowane zostały w automatycznych suszarkach do ubrań. Sprzęty te nie są jeszcze standardem w naszych domach czy mieszkaniach, niemniej od czasu pojawienia się pierwszych modeli na rynku, ich popularność wciąż rośnie. Suszarki do ubrań, jako sprzęty innowacyjnie i nowoczesne, od razu oferowały użytkownikom niezliczone technologie wypływające zarówno na efekt końcowy suszenia ubrań, jak i intuicyjną obsługę, energooszczędność, czy komfort użytkowania.


Silnik inwerterowy w suszarce pełni taką samą funkcję, jak w pralce. Jego zadaniem jest osiągnięcie wysokiej wydajności sprzętu pralniczego, przy jak najcichszej pracy. W suszarkach do ubrań, to szczególnie ważne. W odróżnieniu od pralki, która generuje największy hałas podczas wirowania, suszarka obraca bębnem niemal przez cały cykl suszenia. Zatem generowany przez nią hałas, byłby w wypadku zastosowania silnika tradycyjnego bardzo uciążliwy.

Pralki ładowane od góry w naszej ofercie:

Budowa silnika inwerterowego

Silnik inwerterowy stosowany w urządzeniach pralniczych, zbudowany jest z dwóch podzespołów. Pierwszym z nich jest wirnik zwany rotorem, który względem drugiego podzespołu, jakim jest stojan, zwany statorem, zostaje wprowadzony w ruch. Dzieje się to pod wpływem oddziaływania pola magnetycznego.


Do wprowadzenia w ruch wirnika, potrzebna jest energia elektryczna. Wtedy następuje moment obrotowy. Energia elektryczna w silniku inwerterowym wytwarzana jest z udziałem specjalnych magnesów. Pola magnetyczne magnesów oddziałują na siebie i wtedy powstaje moment obrotowy, wprawiający silnik w ruch. Działanie magnesów, w odróżnieniu od szczotek znajdujących się w silnikach tradycyjnych, jest bardzo ciche, co jest jedną z głównych zalet tego rodzaju silników.

Silnik indukcyjny a inwerterowy

Warto wiedzieć, że choć nazwa silnika indukcyjnego może wydawać się nowocześnie brzmiąca, jest to najbardziej podstawowy silnik szczotkowy. O ile w płytach grzejnych indukcja jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych w dłuższej perspektywie rozwiązań do gotowania i smażenia, o tyle w urządzeniach pralniczych, nie ma takiego zastosowania. Zdarza się, że w opisach sprzętów nazwa silnika stosowana jest zamiennie lub nie jest wymieniana w ogóle. Warto zwracać na to uwagę, jeśli zależy nam na korzyściach wynikających z wyposażenia sprzętu pralniczego w silnik inwerterowy.


Silnik inwerterowy w odróżnieniu od silnika indukcyjnego, jest bardziej cichy, wydajny i energooszczędny. Pralki i suszarki z tym praktycznym podzespołem, są nieco droższe w zakupie, ale przewaga zalet jest niewspółmierna do ceny urządzenia. Dlatego coraz więcej użytkowników wybiera pralki i suszarki z silnikami inwerterowymi.

Silniki w pralkach a delikatne tkaniny

Trzeba przyznać, że choć silniki indukcyjne nie zużywają dużo energii, to jednocześnie nie pozwalają na regulację prędkości w sposób elastyczny. Jak już wspomnieliśmy, zwłaszcza podczas prania delikatnych tkanin, wolny start i łagodne rozpędzanie się są kluczowe dla zadowalających rezultatów prania. Silniki indukcyjne uruchamiają się i startują dość gwałtownie, a przy tym od razu wchodzą na wysokie obroty. To może sprawiać, że nasze delikatne tkaniny szybko ulegną zużyciu, a nawet uszkodzeniu. 


Specjalne czujniki i automatyczne programy zastosowane w urządzeniach pralniczych z silnikami inwerterowym, pozwalają urządzeniu na samoczynne dostosowanie prędkości wirowania do wagi załadunku oraz typu pranych lub suszonych tkanin.

Pralki do zabudowy w naszej ofercie:

Wydajność silników inwerterowych

Jedną z cech charakterystycznych, które wyróżniają silnik inwerterowy, jest jego wysoka efektywność. To znacząca zaleta, która ma dodatkowo bezpośredni wpływ na jakość prania i suszenia tkanin, a zatem na efekt końcowy pracy urządzenia. Precyzyjne dostosowanie rozmaitych programów automatycznych i funkcji do pranych i suszonych tkanin, umożliwia zmienna prędkość obrotów bębna. Uściślając, w praktyce oznacza to, że prane tkaniny lub suszone ubrania, podczas obrotów bębna bezpośrednio do niego przylegają, tym samym minimalizując ryzyko uszkodzenia naszych ubrań, nawet tych najbardziej delikatnych. Wysoka efektywność wirowania czy suszenia, jest w tym wypadku osiągnięta poprzez zastosowanie rozmaitych systemów i funkcji, mających na to bezpośredni wpływ. Wśród nich warto wymienić np. wysoką prędkość wirowania do nawet 1 800 obr./min.

Cicha raca pralki i suszarki

Silnik inwerterowy, oprócz wielu zalet, wyróżnia się szczególnie cichą pracą. Urządzenia wyposażone w silniki inwerterowe pracują niemal bezgłośnie. Ma to szczególne znaczenie, gdy na przykład pralka umiejscowiona jest w kuchni, a także w łazience w niewielkim mieszkaniu. Do niedawna, pralki wyposażone w tradycyjne silniki, w budownictwie wielorodzinnym podczas pracy, były słyszane przez ścianę. Pralki i suszarki z silnikami inwerterowymi, wyeliminowały ten problem.


Poziom hałasu najnowocześniejszych urządzeń pralniczych wyposażonych w silniki inwerterowe nie przekracza 50 dB, podczas standardowego cyklu. Z kolei podczas suszenia w suszarkach automatycznych, głośność pracy sprzętu dochodzi zaledwie do 70 dB. Wartość ta jest podobna do gwaru w restauracji podczas pory obiadowej.

Trwałość i bezawaryjność silników inwerterowych

Producenci urządzeń pralniczych, wyposażając je w silniki inwerterowe, jednocześnie oferują użytkownikowi na ten podzespół dodatkową gwarancję, wynoszącą w zależności od modelu, od 10 do nawet 20 lat. Zatem należy uznać, że ich trwałość i bezawaryjność jest bezkompromisowa względem silników tradycyjnych. Brak szczotek w silniku inwerterowym, to nie tylko brak tarcia i generowania przy tym hałasu, ale również brak konieczności wymiany tego elementu podczas awarii, czy standardowego zużycia.

Energooszczędność urządzeń pralniczych

Urządzenia pralnicze wyposażone w silniki inwerterowe, odznaczają się wyższą klasą efektywności energetycznej. Nie wynika to z samego faktu zastosowania tego nowoczesnego podzespołu, ale z innowacyjności całego urządzenia pralniczego. Pralki i suszarki z silnikami inwerterowymi to obecnie najnowocześniejsze urządzenia pralnicze, oferowane użytkownikom. Wyposażone są między innymi w systemy oszczędzające energię elektryczną oraz wodę, higieniczne funkcje parowe, systemy wspomagające skuteczne usuwanie plam, a także wspierające bardziej wydajne i krótsze suszenie. Wszystkie te kwestie mają wpływ na ostateczny wynik, jakim jest wysoka klasa efektywności energetycznej sprzętu.

Pralki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756