Zdaniem eksperta
Producenci pralek oferują urządzenia w różnych rozmiarach i pojemnościach, dostosowując je do potrzeb użytkowników. Te urządzenia można ustawiać nie tylko w łazience czy kuchni, ale także w pralni, przedpokoju czy kuchni otwartej na salon. Warto zatem znać standardowe wymiary pralek, aby efektywnie zaplanować przestrzeń w swoim domu. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się więcej na ten temat.
W artykule znajdziesz:
Z pozoru błahy parametr wielkości urządzenia pralniczego, może okazać się kluczowym, jeśli pralka wybrana dla potrzeb naszej rodziny nie zmieści się w miejscu, gdzie planowaliśmy ją zamontować. Najpopularniejszym sprzętem wybieranym przez użytkowników jest model ładowany od frontu. To tak zwana pełnogabarytowa pralka. Wymiary tego urządzenia pralniczego wynoszą odpowiednio: około 60 cm szerokości i głębokości oraz około 80-85 cm wysokości – często z opcją regulacji o kilka cm.
Taki sprzęt mają w swoim asortymencie wszyscy producenci urządzeń pralniczych. Do niedawna były to jedyne pralki, na których można było ustawić suszarkę automatyczną. Obecnie również te drugie możesz otrzymać w różnych rozmiarach. Standardowe pralki automatyczne to nie tylko określone wymiary, ale również duży wsad na 1 cykl prania. Tutaj rozpiętość jest bardzo szeroka i wynosi od 8 do nawet 18 kg. Duża pojemność to duża ilość tkanin upranych w tym samym czasie, a zatem oszczędność wody i energii elektrycznej, pod warunkiem, że pierzemy efektywnie i w pełni zapełniamy pralkę.
Pojemna pralka to również możliwość prania grubych koców, kołder, czy puchowych kurtek. Do tego pełnogabarytowe urządzenia oferują nierzadko w pełni dotykowe, kolorowe wyświetlacze LCD, sterowanie przy pomocy aplikacji mobilnej, a także inteligentne funkcje AI.
Ciekawym rozwiązaniem, stosowanym zwłaszcza w ograniczonej przestrzeni, jest pralka ładowana od góry. Wymiary tego urządzenia pralniczego w najmniejszych wariantach gabarytowych wynoszą odpowiednio: 60 cm głębokości, 40 cm szerokości oraz 85 cm wysokości.
O ile urządzenia te doskonale sprawdzą się w małych przestrzeniach i wąskich wnękach, o tyle warto mieć na uwadze, że te sprzęty pralnicze nie nadają się do zabudowy pod blatem. Są otwierane od góry, zatem należy zabezpieczyć odpowiednio dużo przestrzeni nad pralką, aby móc ją swobodnie otworzyć, a następnie załadować i rozładować bęben.
Innym rodzajem urządzeń pralniczych, które są wybierane do mniejszych przestrzeni, są tzw. pralki slim. One także są ładowane od frontu. Wymiary pralki slim charakteryzują się znacznie pomniejszoną głębokością. W tej grupie asortymentowej wyróżniamy sprzęty o głębokości od 50 do 55 cm oraz poniżej 50 cm głębokości.
Głębokość najmniejszych pralek typu slim oferowanych przez producentów nie przekracza 41 cm, przy czy są one w stanie pomieścić od 5 do 7 kg prania na 1 cykl. To bardzo duża pojemność biorąc pod uwagę ogólne gabaryty sprzętu pralniczego. Pomniejszone wymiary nie ujmują im funkcjonalności. Pralki typu slim są nie tylko kompaktowe, ale również energooszczędne, wydajne oraz ciche. Dzieje się tak, dzięki zastosowanym technologiom oszczędzającym wodę i energię, silnikom inwerterowym, a także rozmaitym programom automatycznym, przeznaczonym do prania i odświeżania parą różnego rodzaju tkanin.
Zobacz także: Jak przewieźć pralkę?
Szczególną grupę asortymentową wśród urządzeń pralniczych stanowią pralki do zabudowy. Wymiary sprzętu przystosowanego pod zabudowę są tak zaprojektowane, aby zmieściła się ona w uniwersalnie przyjętej niszy dolnej, kuchennej zabudowy meblowej. Do niedawna bowiem zabudowa pralek dotyczyła w większości pomieszczeń kuchennych. Najbardziej standardowe wymiary tego urządzenia wynoszą około 55 cm głębokości, 60 cm szerokości oraz 82 cm wysokości. Na rynku są także dostępne pralki do zabudowy typu mini, których wymiary mają około 51 cm głębokości, 44 cm szerokości oraz 70 cm wysokości i są wybierane do zabudowy w łazienkach.
Projektanci i architekci, a także ostateczni użytkownicy, coraz częściej zabudowują sprzęt pralniczy również w łazience. Nie dotyczy to tylko zabudowy podblatowej, gdzie w pralce zdejmowany jest górny blat i zastępowany blatem roboczym, ale pełnej zabudowy, w której urządzenia są w całkowicie ukryte. Taki zabieg sprawia, że ogólny projekt łazienki czy pomieszczenia pralniczego może być w pełni dostosowany do potrzeb i wyobrażeń domowników, bez zaburzania go sprzętem, który w zabudowie jest niewidoczny dla otoczenia.
Warto wiedzieć, że do niedawna pewnym standardem było, że im mniejsze były wymiary pralki, tym mniejszą pojemnością bębna się ona odznaczała. Wraz z postępem technologicznym, producentom udało się pokonać to ograniczenie. Pojemność bębna na 1 cykl prania, obok gabarytów pralki, to ważny parametr, który także należy wziąć pod uwagę wybierając sprzęt pralniczy do swojej łazienki.
Pojemności pralek pełnogabarytowych, a zatem takich, których szerokość i wysokość wynosi około 60 cm, mieści się w przedziale od 8 aż do 18 kg. Taka rozpiętość przy zachowaniu tych samych wymiarów sprawia, że producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i oferują im sprzęt o bardzo zróżnicowanej wydajności, jeśli chodzi o wsad na 1 cykl prania.
Pralki ładowane od góry, a także pralki typu slim oferują pojemność mieszczącą się w przedziale od 6 do nawet 11 kg. To także sprawia, że użytkownicy mają ogromny wybór modeli, które nie tylko zmieszczą się w małej łazience, ale także zaspokoją potrzeby w zakresie prania wieloosobowej rodziny.