Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Suszarka na pralce – czy mogą stać w słupku?

 2023-08-09 

Niezależnie od tego, czy mamy mieszkanie, czy duży dom posiadający oddzielnie poszczenie, zwane pralnią – wyposażamy je w dwa niezbędne sprzęty AGD – pralkę i suszarkę. Do niedawna suszarki do ubrań występowały tylko w wersji tradycyjnej. Coraz częściej – z uwagi na oszczędność czasu, ale i przestrzeni – decydujemy się na zakup automatycznej suszarki do ubrań. Te dwa sprzęty mogą być ze sobą zestawiane i konfigurowane tak, aby jak najbardziej odpowiadały naszym potrzebom. W mieszkaniach, w których łazienka ma określone parametry i oszczędność przestrzeni przy zachowaniu funkcyjności staje się priorytetem, warto zastosować nowy trend i zestawić oba urządzenia w jedno. Jak to zrobić i czy zawsze jest to możliwe? Suszarka na pralce – czy pralka obok suszarki? Zalety takiego rozwiązania oraz możliwości zestawień przedstawiamy w naszym poradniku.

Suszarka bębnowa czy tradycyjna?

Suszarka tradycyjna, kiedy nie jest w użytku, z pewnością zajmuje mniej przestrzeni niż suszarka bębnowa. Nie oznacza to, że jest lepszym rozwiązaniem do niewielkich przestrzeni. Rozłożona w pokoju, na balkonie, czy tarasie, musi tam stać określony czas, aż do momentu wyschnięcia wszystkich ubrań. Wpływa to zarówno na estetykę pomieszczenia, jak i samą przestrzeń. Suszarka bębnowa może stać zarówno w łazience, jak i w kuchni i oczywiście w specjalnym pomieszczeniu przeznaczonym do prania – zwanym pralnią. To urządzenie przede wszystkim oszczędza czas suszenia ubrań, ale jest też doceniane za komfort, jaki dostarcza użytkownikowi – tak samo, jak standardowa już kuchenka mikrofalowa, robot kuchenny, czy zmywarka, która do niedawna była luksusem.


Pomimo gabarytów, odpowiednio zaaranżowana suszarka bębnowa, będzie idealnym rozwiązaniem do małych mieszkań. Do tego, na suszenie ubrań nie mają w tym przypadku wpływu warunki atmosferyczne. Wkładamy ubrania do bębna suszarki, naciskamy przycisk i po około 2 godzinach wyjmujemy suchą odzież, którą możemy od razu powiesić w szafie lub złożoną, odłożyć na półkę. W większości, ubrania suszone w ten sposób nie wymagają prasowania. Sprzęt wyposażony w nowe technologie, z powodzeniem i bez uszczerbku, suszy równie efektywnie bawełnę, jak i wełnę czy nawet delikatny jedwab. Na ich korzyść przemawia również to, że są energooszczędne, zatem gwarantują wysoką jakość suszenia, przy stale niskim zużyciu energii.

Suszarki w naszej ofercie:

Dla kogo suszarka bębnowa?

Jest to tak wszechstronne urządzenie, że nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o użytkowników. W zależności od funkcji, można wybrać taki model, który w pełni będzie odpowiadał na nasze potrzeby. Nowoczesne suszarki kondensacyjne wyposażone są w wiele innowacyjnych technologii i funkcji, które nie tylko sprawiają, że ubrania wyjęte z bębna suszarki są suche, ale również mniej pogniecione. To kolejna oszczędność czasu, którą musielibyśmy przeznaczyć na solidne prasowanie. O ile w przypadku bielizny, czy np. jeansów nie musi to być żmudne, o tyle np. w przypadku koszul czy też firan już bywa. Suszarka bębnowa nie zwolni nas z używania żelazka, ale znacznie ułatwi i przyspieszy proces prasowania.


W zależności od modelu, mamy do wyboru różne funkcjonalności. Jedną z nich, jest tak zwana funkcja „do szafy”, przy pomocy której wybieramy taki stopień suszenia, który pozwoli na wyjęcie z bębna na tyle suchych ubrań, aby móc je od razu odłożyć na półkę. Inną przydatną funkcją jest opcja „mniej zagnieceń”, podczas której bęben suszarki po zakończeniu procesu suszenia, obraca się w regularnych odstępach, co zapobiega tworzeniu się zagnieceń. Taka funkcja będzie szczególnie przydatna, gdy mamy pewność, że nie będziemy mogli wyjąć wysuszonych ubrań od razu i będą musiały pozostać w bębnie.


Warto też wspomnieć o możliwości suszenia ubrań przy pomocy pary wodnej. Para wodna dodana pod koniec suszenia, służy usunięciu powstałych zagnieceń i zniwelowaniu ewentualnych nieprzyjemnych zapachów. Funkcja pary w suszarce bębnowej odświeża ubrania i eliminuje drobnoustroje, co jest szczególnie ważne dla ubrań alergików i niemowlęcych ubranek.

Gdzie ustawić suszarkę bębnową?

Idealnym miejscem na postawienie suszarki bębnowej będzie oczywiście pralnia lub suszarnia. Takie rozwiązanie preferowane jest w dużych domach. Dobrze jest też zaplanować samo pomieszczenie i jego funkcjonalność już na etapie projektowym. A jeśli mamy mieszkanie? Wtedy dobrym miejscem na ten sprzęt będzie łazienka, ale warto rozważyć również kuchnię. W zasadzie nie ma większych przeciwskazań do postawienia jej nawet w salonie. Niemniej takie rozwiązanie może zaburzać estetykę pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest ustawienie suszarki bębnowej tuż obok pralki. Wtedy bez przenoszenia upranych ubrań, możemy je bezpośrednio po praniu, umieścić w bębnie suszarki. To zaoszczędzi cenny czas, ale również nasz kręgosłup. W kuchni oba sprzęty możemy umieścić pod blatem roboczym. Jeśli dodatkowo zamkniemy je frontami – staną się niewidoczne podczas pracy.


Zatem urządzenia mogą stać obok siebie, ale czy suszarka może stać na pralce? Oczywiście! I to jest najbardziej optymalne rozwiązanie do niemal każdej przestrzeni.


Niezależnie od wyboru miejsca ustawienia, oba urządzenia muszą zostać podłączone do odpowiednich instalacji. To jedyny warunek ich prawidłowego działania. Jednym z podłączeń jest instalacja wodno-kanalizacyjna, a drugim prąd. Dla bezpieczeństwa muszą zostać zachowanie odpowiednie odległości między instalacjami a sprzętami. Z uwagi na funkcjonalność, odległość pomiędzy punktem poboru wody a pralką, nie powinna przekraczać 1,5 m.  Również ważne jest odprowadzenie wody do kanalizacji, które powinno znajdować się na wysokości nie mniejszej niż 40 cm i nie większej niż 1 metr nad podłogą. Zachowanie powyższych wytycznych, umożliwi urządzeniom właściwe działanie, a nam komfort użytkowania i sprawność działania pralki jak i suszarki.

Ustawienie w rzędzie

Klasycznym rozwiązaniem jest ustawienie sprzętu przylegającymi bokami. W takim przypadku, w jednym rzędzie ustawiona jest pralka i suszarka – obok siebie. Takie umiejscowienie urządzeń wydaje się naturalne, ale jeśli ogranicza nas przestań, może okazać się niepraktyczne, a czasem nawet niemożliwe. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednią przestrzenią, oba urządzenia mogą stać pod blatem, który dodatkowo możemy wykorzystać jako miejsce robocze – do składania i segregowania ubrań. Warto pamiętać, że przy takim montażu, pralka musi być ładowana od frontu. Pralki ładowane od góry są zazwyczaj mniejsze, ale kiedy zdecydujemy się na taki model, nie możemy ograniczyć jej od góry blatem roboczym.

Ustawienie w słupku

Kiedy dysponujemy niewielką przestrzenią, pralka i suszarka w słupku będzie bardziej optymalnym rozwiązaniem, niż montaż ich obok siebie. Możemy zastosować praktyczny i kompatybilny rodzaj zabudowy – tak samo, jak w przypadku lodówki, piekarnika, czy zmywarki do zabudowy. Należy pamiętać, że pralka musi być ładowana od frontu. Jeżeli mamy pralkę ładowaną od góry – nie możemy zastosować takiego montażu. Taki rodzaj zabudowy często wykorzystywany jest również w kuchni, już na etapie projektowania zabudowy kuchennej. W projekcie zostaje umiejscowiona pralka i suszarka w kolumnie pozostałych mebli. Nie ma również przeciwskazań, aby słupek zamknąć frontami. Fronty w kolorze pozostałych mebli kuchennych i do tego zamknięte na czas, kiedy nie wykonujemy prania czy suszenia, doskonale wpiszą się w estetykę całego pomieszczenia.

Ustawienie z łącznikiem

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest tak zwany montaż z łącznikiem. Pralka i suszarka, jedna na drugiej stawiana jest bezpośrednio. Pomiędzy sprzętami montuje się specjalny łącznik pralki z suszarką, który czuwa nad bezpieczeństwem całego zestawu. Taki łącznik może się również wysuwać i tworzyć dodatkową powierzchnię roboczą, którą możemy wykorzystać, np. jako blat roboczy do składania i segregowania ubrań. Ustawiona suszarka na pralce, w połączeniu z kompatybilnym łącznikiem, tworzą funkcjonalną całość, zapewniającą bezpieczeństwo działania i komfort użytkowania.

Suszarka na pralce czy odwrotnie?

Suszarka na pralce czy pralka na suszarce – w zasadzie nie ma to znaczenia. Nie ma żadnych przeciwskazań, aby jedno czy drugie urządzenie stało na górze lub na dole. Z praktycznego punktu widzenia, zazwyczaj suszarka jest sprzętem stawianym na górze. Dzieje się tak dlatego, że wyjmowanie mokrych ubrań z pralki jest po prostu wygodniejsze, gdy pralka stoi na dole. Tak samo w przypadku napełniania kieszeni pralki proszkiem lub płynem do prania, czy do płukania. Zasobniki zwykle znajdują się w górnej części pralki i napełnianie ich na wysokości ponad naszą głową, byłoby po prostu niewygodne.

Pralki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756