Poradniki Eksperta

Aerator wertykulator elektryczny – ranking [TOP10]

Data dodania: 04-04-2023

Wczesna wiosna w ogrodzie czy na działce to czas intensywnych prac. Jednymi z najczęściej wykonywanych czynności są te związane z pielęgnacją trawnika. Szczególnie po zimie wymaga on rozmaitych zabiegów, aby intensywny wzrost trawy przebiegał prawidłowo, a my abyśmy mogli cieszyć się zdrowo prezentującym się i gęstym trawnikiem. Do tego celu warto wspomóc się specjalnymi narzędziami ogrodniczymi, zarówno ręcznymi, jak i mechanicznymi, które usprawniają tą pracę i sprawiają, że jest o wiele łatwiejsza, a dodatkowo nie wymaga od nas tak dużego nakładu pracy fizycznej. Popularnym urządzeniem ogrodniczym jest aerator wertykulator elektryczny. Ranking 10 modeli, które prezentujemy oraz szczególne parametry, na jakie warto zwrócić uwagę, z pewnością będzie pomocny w wyborze tego sprzętu.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Gdzie sprawdzi się aerator wertykulator?

Jak wybrać odpowiedni dla naszych potrzeb aerator wertykulator elektryczny? Ranking 10 modeli, który przygotowaliśmy, jako jeden z pierwszych parametrów wymienia wielkość powierzchni, na jakiej sprzęt będzie wykorzystywany. Zatem w wypadku ogrodowych narzędzi elektrycznych tego typu, odpowiednią powierzchnią, na której urządzenie spełni swoją funkcję, a dodatkowo będzie się komfortowo obsługiwać, jest średniej wielkości trawnik, czyli taki, którego powierzchnia mieści się w przedziale od 200 do 800 m2. Do dużych powierzchni, powyżej 800 m2 rekomendowane są narzędzia spalinowe. Co równie istotne, narzędzia elektryczne do prawidłowego działania potrzebują stałego źródła energii elektrycznej. Będzie można z nich zatem korzystać bez ograniczeń wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do prądu.

Do czego aerator i wertykulator

Wertykulator, jak również aerator służą do pielęgnacji trawników. Oba narzędzia można kupić oddzielnie, ale producenci oferują też sprzęty, które są wyposażone w obie te funkcje. Sprawdźmy najpierw, co zyskamy przeprowadzając zabieg wertukulacji i co da naszemu trawnikowi aeracja.

Wertykulacja

Wertykulację należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Zabieg ten najkorzystniej jest przeprowadzać wczesną wiosną, kiedy trawa jest w fazie intensywnej regeneracji po zimie. Wertykulacja trawy jest zabiegiem ogrodniczym, który napowietrza glebę, przez co dodatkowo szybciej wchłania ona składniki odżywcze. Podczas wertykulacji usunięte zostają zalegające na trawniku mchy, zniszczone źdźbła, obumarłe rośliny, a także wszelkie zbite zanieczyszczenia powstałe po okresie zimowym. Zabieg ten przyczynia się do intensywnego wzrostu trawy.

Aeracja

Aeracja jest również wspomaga zdrowy wygląd trawnika i intensywny wzrost trawy. Jest zabiegiem delikatniejszym od wertykulacji. Polega na nakłuwaniu darni na około 8 do 10 cm w głąb gleby. Jego rolą jest zmiana struktury gleby tak, aby ją rozluźnić i skuteczniej dotlenić. Przez to woda, tlen oraz rozmaite składniki mineralne szybciej i skuteczniej dotrą do systemu korzeniowego roślin. Aerację warto przeprowadzać przynajmniej 2 razy do roku, wczesną wiosną i późną jesienią. Warto też wiedzieć, że zabieg aeracji wykonuje się po przeprowadzeniu wcześniej wertykulacji, nigdy w odwrotnej kolejności.

Ważne parametry

Na co zwrócić uwagę wybierając aerator wertykulator elektryczny? Ranking modeli, który przygotowaliśmy zawiera trzy podstawowe parametry, które będą kluczowe w wypadku wyboru odpowiedniego dla nas urządzenia. Pierwszym z nich jest moc, drugi to szerokość i głębokość pracy podawane w centymetrach. Trzeci parametr dotyczy komfortu pracy ze sprzętem i wspomina o dodatkowym wyposażeniu w kosz zbierający.

Moc sprzętu

Podobnie, jak w przypadku innych sprzętów domowych, czy ogrodniczych, z tego rodzaju napędem, im wyższa moc, tym urządzenie będzie wydajniej pracowało. Taka sama zasada odnosi się do wyboru sprzętu, jakim jest aerator wertykulator elektryczny. Ranking, który prezentujemy zawiera modele o mocy od 500 do nawet 2000W, a wybór tego parametru należy dostosować do wielkości powierzchni, na której urządzenie będzie pracowało oraz częstotliwości wykonywania tego rodzaju prac.

 Szerokość i głębokość robocza

Szerokość i głębokość robocza to kolejny ważny parametr, który będzie miał wpływ na komfort oraz wydajność pracy sprzętu, jakim jest aerator wertykulator elektryczny. Ranking wybranych modeli zawiera urządzenia o szerokości roboczej mieszczącej się w przedziale od 35 do 36 cm. Z kolei głębokość, na jaką urządzenie napowietrzy i spulchni glebę warto regulować. Zatem użytkownik powinien wybrać sprzęt z możliwością takiej regulacji, aby móc wykonać zarówno płytką, jak i głęboką wertykulację czy aerację.

Funkcja zbierania

Aerator wertykulator elektryczny nierzadko, dla poprawy komfortu pracy i użytkowania, wyposażony jest w funkcję zbierania. W takim wypadku urządzenie posiada specjalny kosz na odpadki. Ważne, aby to dodatkowe akcesorium było wykonane z trwałych materiałów, które są wytrzymałe na rozmaite uszkodzenia, wilgoć, a także posiadały taką konstrukcję, aby zbierany materiał pozostawał wewnątrz i nie przedostawał się na zewnątrz kosza. Najpopularniejsze modele tych ogrodniczych urządzeń elektrycznych wyposażone są w kosz o pojemności 40 litrów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756