Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki basen do ogrodu kupić?

 2023-05-01 

Kąpiel na świeżym powietrzu jest jedną z najbardziej lubianych aktywności – zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Myśl o własnym basenie ogrodowym zaczyna kiełkować zazwyczaj u progu lata, w pierwszych jego gorących dniach. Zatłoczone plaże i aquaparki sprzyjają podjęciu decyzji o zakupie lub budowie własnego basenu, tym bardziej, że oferta producentów staje się coraz bardziej urozmaicona i – co ważne – także przystępna finansowo…

Obecnie w sklepach dostępny jest dość szeroki wybór przenośnych basenów do samodzielnego montażu (zależnie od konstrukcji i sposobu składania danego modelu, można je podzielić na kilka głównych rodzajów), a także gotowych komponentów do budowy basenu stacjonarnego i niezbędnych do każdego basenu ogrodowego akcesoriów.

Baseny przenośne i stacjonarne - jaki basen do ogrodu wybrać?

  • Plastikowe baseny dmuchane -  to najtańsza opcja, kierowana głównie do najmłodszych amatorów kąpieli w ogrodzie. Propozycje basenów w różnych kształtach, kolorach i o różnych głębokościach, pozwalają na stworzenie dzieciom dogodnych warunków do letnich zabaw. Większe i głębsze dmuchane modele basenów mogą służyć również osobom dorosłym, należy jednak pamiętać, że dość łatwo ulegają one uszkodzeniom. Mając w domu zwierzęta, na przykład kota, można być niemal pewnym, że konieczna będzie coroczna wymiana basenu na nowy.
  • Jacuzzi dmuchane – stosunkowo nowy rodzaj dmuchanego basenu, z wewnętrznym stelażem tworzącym komory i utrzymującym stabilny kształt całości. Jacuzzi posiada system podgrzewania wody i wytwarzania bąbelków masujących oraz panel sterujący, który utrzymuje żądaną temperaturę wody. To świetny sposób na domowe (ogrodowe) SPA.
  • Plastikowe baseny rozporowe. Woda w trakcie napełniania takiej konstrukcji rozpiera ścianki i dno, nadając mu docelowy kształt. Sama krawędź basenu zazwyczaj jest nadmuchiwana. To nieco droższa opcja, w porównaniu z basenem dmuchanym. Tego typu baseny występują zazwyczaj w mniejszych rozmiarach i głębokościach. Ich zaletą jest prosta obsługa i łatwość korzystania z nich. Można je również pozostawić na dłuższy czas w ogrodzie (bez spuszczania i wymieniania wody), jeżeli dany model posiada specjalną plandekę, przykrywającą taflę wody.
  • Baseny stelażowe. Wymagają złożenia specjalnej konstrukcji nośnej (stelaża), która nadaje basenowi jego ostateczny kształt. To najbardziej trwała konstrukcja, które - przy odpowiedniej pielęgnacji – wystarcza nawet na kilkanaście lat (kilkanaście sezonów) użytkowania. Cena tego typu basenu jest bardzo zróżnicowana, w zależności od jego konstrukcji i wielkości. Ze względu na głębokość basenów stelażowych (niektóre modele pozwalają nawet na nurkowanie), posiadają one specjalne drabinki umożliwiające wygodne wchodzenie i wychodzenie z nich. Z powodu dużej ilości wody, którą należy jednorazowo napełnić tego typu basen, wymaga on również dodatkowego oprzyrządowania w postaci filtrów, pomp i innych. Rozkładanie współczesnych basenów stelażowych nie przysparza problemów, choć w przypadku większych konstrukcji może być potrzebna pomoc dodatkowych osób. Różne rodzaje stelaży stosowanych w basenach pozwalają na dopasowanie stylistyczne niemal do każdego rodzaju obiektu. Jest to o tyle istotne, że basen jest dość dużym, często dominującym obiektem w przydomowej przestrzeni, musi więc z nią współgrać. Do wyboru są między innymi stelaże drewniane lub imitujące drewno, stelaże z tworzywa lub stalowe.
  • Baseny stacjonarne – ich posiadanie wiąże się z trwałymi zmianami w architekturze otoczenia i życiu mieszkańców. Decyzja o budowie takiego basenu powinna zapaść na etapie powstawania domu, ale nie zawsze jest to możliwe. Niezależnie od wszystkiego, rozwiązanie to jest najtrwalsze, ale również najbardziej kosztowne z możliwych, choć w miarę rosnącej popularności takich basenów, koszty ich wykonania są coraz niższe. Basen stacjonarny można wykonać z betonu, wymurować jego kształt, bądź wykonać go ze stali. Tego typu budowla jest najtrwalsza. Może być również wykonana z materiałów syntetycznych. Jeżeli ktoś nie decyduje się na budowę, może kupić gotową formę basenu, wykonaną z żywicy lub z innego materiału, i umieścić ją w przygotowanym otworze w ziemi. Planując budowę basenu o powierzchni przekraczającej 30 metrów kwadratowych, należy uzyskać pozwolenie na jego budowę. W każdym innym przypadku wystarczy jedynie zgłoszenie zamiaru budowy do odpowiedniego urzędu.

Przydatne akcesoria do basenu do ogrodu

  • Pompa filtrująca – niezbędna w przypadku każdego większego basenu. Do wyboru są te tradycyjne z podwójnym mechanizmem filtrującym, z wkładem papierowym i piaskowe. Moc pompy jest uzależniona od wielkości basenu, ponieważ woda powinna zostać przefiltrowana przynajmniej dwukrotnie w ciągu doby. Zazwyczaj pompa jest częścią zestawu, jeżeli jednak kupowana jest oddzielnie, należy zwrócić uwagę na średnicę przyłącza pompy i basenu, ponieważ mogą się one różnić.
  • Dodatkowe zestawy czyszczące – teoretycznie rolę tę spełnia pompa, jednak nie filtruje ona całości zanieczyszczeń, zwłaszcza tych większych. W skład takiego zestawu wchodzi zazwyczaj teleskopowy uchwyt, szczotka, siatka, ewentualnie także różne końcówki, umożliwiające usunięcie wszystkich rodzajów nieczystości.
  • Skimmer – dodatkowa pomoc, w postaci urządzenia do powierzchniowego oczyszczania wody. Podłączony do mechanizmu pompy, zbiera wszelkie pływające większe zanieczyszczenia, na przykład liście czy drobne gałęzie.
  • Pływak – decydując się na większy basen ogrodowy, trzeba mieć świadomość, że wodę w należytym stanie można utrzymać jedynie chemicznie. Pływak służy do równomiernego rozprowadzania środków odkażających, a niektóre modele sterują również uwalnianiem substancji.
  • Generator ozonu – okazuje się przydatny, jeżeli chce się ograniczyć ilość środków chemicznych do odkażania wody. Usuwa on wirusy i bakterie bez użycia chemii, jest jednak dość drogim urządzeniem, a jego koszt zwraca się dopiero po dłuższym czasie użytkowania basenu.
  • Drabinka – jest na wyposażeniu większości modeli basenów, które jej wymagają, jeżeli natomiast basen nie posiada drabinki, jej kupno jest konieczne w przypadku basenu o wysokości od około 80 centymetrów.
  • Pokrywa na basen – chroni wodę przez zanieczyszczeniem. Można dokupić również tak zwaną pokrywę solarną, której zadaniem jest nagrzewanie wody i utrzymywanie ciepła. Pokrywa nie stanowi odpowiedniego zabezpieczenia na zimę, dlatego przed nadejściem mrozu, wodę z basenu należy wylać, a konstrukcję zabezpieczyć i przechowywać w pomieszczeniu.

Akcesoria do basenów w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756