Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety

 2024-06-24 

kuweta z wysokim rantem

Koty to jedne z najczystszych i zachowujących bardzo wysoką higienę w zakresie załatwiania potrzeb fizjologicznych, zwierzęta domowe. Jeśli w naszym domu pojawia się kot, który dotąd mieszkał na dworze, może się okazać, że będzie potrzebował pomocy w nauce korzystania z kociego WC. Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym poradniku.

Zasady higieny kotów

Zanim przejdziemy do zagadnienia, jak nauczyć kota korzystać z kuwety, warto wiedzieć, że koty bez względu na wiek, z reguły potrafią zachować czystość. Oznacza to, że nawet koty udomowione, które większość swojego życia spędziły na zewnątrz będą potrafiły odnaleźć się w domu czy mieszkaniu, a co za tym idzie, zachowają czystość podczas czynności fizjologicznych. Kocia kuweta i czynności z nią związane, to bardzo ważne kwestie kociego życia. 


Koty są z natury bardzo higienicznymi zwierzętami. Większość swojego dnia spędzają na myciu całego futerka. Nie bez znaczenia jest dla nich również zachowanie czystości w zakresie fizjologicznym. Każde odstępstwo od tej normy, a zatem załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą, powinno być dla opiekuna sygnałem alarmowym. Koty w ten sposób mogą sygnalizować złe samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne

Nauka korzystania z kuwety przez kocięta

Kocięta, podobnie jak małe dzieci, przejmują zachowania od dorosłych osobników. Kocięta wychowywane przez kocią matkę, która potrafi korzystać z kuwety, również od najmłodszych dni będą przez nią tego uczone. Opiekun nie musi nic robić w tym zakresie. To samo dotyczy kociąt ze specjalnej hodowli. Zwykle to hodowca zajmuje się kwestią korzystania przez kota z kuwety, a precyzyjniej mówiąc, hodowlana kocia mama. 


Sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy w naszym domu pojawia się kociak, który dotąd mieszkał na dworze. Zatem, jak nauczyć kota korzystać z kuwety, zwłaszcza takiego który dotąd załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne gdzie mu to pasowało? To nie jest trudne zadanie, ponieważ jak już wcześniej wspomnieliśmy, koty to nie tylko czyste zwierzęta, ale także bardzo pojętne.

Ograniczenie przestrzeni w pierwszych dniach

Jest kilka prostych sposobów na to, jak nauczyć kota korzystać z kuwety. Jednym z najbardziej sprawdzonych jest ograniczenie jego przestrzeni. Dotyczy to zarówno kociąt, jak i dorosłych kotów, które do tej pory żyły na dworze i tam załatwiały swoje potrzeby fizjologiczne. W praktyce, po przybyciu kota do naszego domu, przeznaczamy dla niego jeden mały pokój albo łazienkę, i tam umieszczamy kota wraz z kuwetą i miejscem do jedzenia


Jeśli nie dysponujemy wolnym pokojem, możemy wykorzystać do tego klatkę kenelową. Takie ograniczenie przestrzeni sprawi, że kot będzie załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne w jednym miejscu, w którym może je zagrzebać, a zatem w kuwecie ze żwirkiem. Zwykle już po jednym dniu koty potrafią korzystać z kuwety.

Zobacz także: Jaka kuweta dla kota?

Higiena kociej kuwety

Kolejną ważną kwestią w zagadnieniu, jak nauczyć kota korzystać z kuwety, jest prawidłowa i systematyczna higiena kociego WC. Z uwagi na higieniczny tryb życia kotów, kocia kuweta powinna być sprzątana codziennie, a w niektórych wypadkach nawet po każdym załatwieniu kociej potrzeby fizjologicznej. 


Niektóre koty nie załatwiają się do kuwety, w której załatwił się już inny kot. Dlatego też, jeśli mamy w domu kilka kotów, warto postawić również kilka kuwet. Oprócz systematycznego wybierania sików i kup z kuwety, należy ją także myć i dezynfekować. Te czynności wykonujemy w zależności od liczby kotów w domu, rodzaju stosowanego żwirku, a także kocich preferencji w tym zakresie.

Żwirek drewniany i bentonitowy

Nie bez znaczenia w procesie nauki korzystania z kuwety przez kota, będzie także rodzaj żwirku. Pierwszym i najbardziej popularnym rodzajem żwirku jest żwirek drewniany, czyli tak zwany pellet. Jest bardzo wydajny, a przy tym nie jest kosztowny. Sprawdzi się w wypadku dużej liczby kotów. Warto wiedzieć, że żwirek drewniany jest w pełni ekologiczny i można wyrzucać go do pojemników na odpady biodegradowalne. Drewniany żwirek w zetknięciu z kocimi sikami nie zbryla się a kruszy, co może powodować niedogodności w użytkowaniu. Taki żwirek nierzadko jest wynoszony z kuwety na kocich łapkach.


Kolejnym rodzajem żwirku jest żwirek bentonitowy. Składa się z kilku rodzajów glinek, które w zetknięciu z wilgocią zbrylają się. Czyszczenie kuwety ze żwirkiem bentonitowym jest bardzo łatwe, ponieważ usuwamy wyłącznie zbrylone gródki, a pozostały żwirek w kuwecie jest czysty, zatem w razie potrzeb, możemy do niego dosypać świeżego produktu. Warto wiedzieć, że tego żwirku nie można wyrzucać do odpadów biodegradowalnych.

Praktyczny żwirek kukurydziany

Popularnym rodzajem żwirku biodegradowalnego jest żwirek kukurydziany. Roślinne składniki w nim zawarte można swobodnie utylizować nawet w domowej toalecie. Taki żwirek jest chętnie akceptowany przez koty w każdym wieku. Warto mieć na uwadze, że ciekawskie i uczące się świata kocięta, mogą go zjadać. Nie ma to większego wpływu na ich zdrowie, niemiej, jeśli zaobserwujemy takie zjawisko, spróbujmy zmienić rodzaj żwirku, na przykład na bentonitowy.


Jednym ze sposobów na to, jak nauczyć kota korzystać z kuwety, jest dobór odpowiedniego rodzaju żwirku do kocich preferencji. Może się zdarzyć, że załatwianie potrzeb fizjologicznych przez kota poza kuwetą będzie spowodowane niechęcią do żwirku. Na przykład kocięta niechętnie korzystają ze żwirku drewnianego, który składa się z dużych elementów, mogących podrażniać delikatne kocie poduszki.

Załatwianie potrzeb poza kuwetą

Załatwianie kocich potrzeb fizjologicznych poza kuwetą, powinno być sygnałem alarmowym dla opiekuna. Zwykle koty sygnalizują w ten sposób rozmaite niedogodności. Może to być złe samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, a także wskazywać na rozmaite kocie choroby. Pamiętajmy, że to jedyny sposób dla kota, w jego rozumieniu, w jaki może nam przekazać że potrzebuje naszej pomocy.


Nie należy łączyć załatwiania się kota poza kuwetą z niechęcią do opiekuna, domowników, czy też formą manifestacji negatywnych kocich uczuć. Warto w takim wypadku zabrać kota do weterynarza i wykonać podstawowe badania krwi i moczu. Kupa poza kocią kuwetą może oznaczać pasożyty, a także niestrawność lub anomalię w zakresie układu pokarmowego. Sikanie poza kuwetą z kolei, zwykle wskazuje na zapalenie pęcherza moczowego, a także niewydolność nerek lub inne choroby układu moczowego.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756