Koty to zwierzęta o silnym instynkcie i indywidualnych preferencjach, dlatego nie zawsze korzystają z przygotowanego dla nich legowiska. Wybór miejsca do spania zależy od wielu czynników takich jak komfort, poczucie bezpieczeństwa, czy otoczenie. Dlaczego jednak niektóre mruczki unikają swoich posłanek i co zrobić, aby to zmienić?
W artykule znajdziesz:
1. Co warto wiedzieć o kociej naturze?
2. Poznanie indywidualnych preferencji kota.
3. Atmosfera w domu a korzystanie z legowiska.
4. Atrakcyjność kociego legowiska.
5. Umiejscowienie kociego legowiska.
6. Unikanie posłania a aspekty zdrowotne.
Koty z natury są zwierzętami, które cechuje silny indywidualizm. Ich zachowanie oraz upodobania mogą różnić się skrajnie w zależności od wielu czynników. Jeden może uwielbiać legowisko w danym miejscu, drugi zupełnie nie zwróci na nie uwagi. Nasi pupile kierują się takimi kwestiami jak komfort, poczucie bezpieczeństwa czy dostępność dla nich i innych domowników.
Jeśli kot ignoruje przygotowane dla niego posłanko, może to oznaczać, że nie spełnia ono jego oczekiwań lub że znalazł bardziej atrakcyjne miejsce do odpoczynku. Ważne jest zrozumienie przyczyn takiego zachowania, by właściwie dostosować warunki i zachęcić zwierzę do korzystania z legowiska.
W tym kontekście trzeba pamiętać, że każdy kot ma swoje unikalne upodobania, które wpływają na wybór lokacji do relaksu. Niektóre preferują miękkie, ciepłe legowiska, inne wolą chłodne powierzchnie lub ciasne zakamarki.
Przyzwyczajenia te często wynikają z wcześniejszych doświadczeń, a także osobowości. Bardziej lękliwe mruczki wybiorą ukryte miejsca, podczas gdy towarzyskie będą spały tam, gdzie przebywają ludzie. Obserwacja zachowań pupila pomoże lepiej dostosować legowisko do jego potrzeb, zwiększając szansę na jego akceptację.
Umiejscowienie posłanka ma ogromne znaczenie dla kota, który ceni sobie spokój i bezpieczeństwo. Jeśli zatem leże znajduje się w miejscu narażonym na hałas, przeciągi lub intensywny ruch domowników, zwierzę może go unikać.
Temperatura także odgrywa kluczową rolę. Koty szukają ciepłych miejsc zimą i chłodniejszych latem. Warto zwrócić uwagę, czy przygotowane dla nich miejsce znajduje się w zacisznym, przytulnym kącie, z dala od stresujących bodźców i czy nie jest mu tam za gorąco lub zbyt zimno. Przemyślane ustawienie posłania może sprawić, że mruczek chętniej będzie z niego korzystał.
Zobacz także: Ranking mokrych karm dla kotów [TOP10]
Ponadto nie każde kocie legowisko spełnia oczekiwania zwierzęcia pod względem wygody. Materiał, z którego jest wykonane, jego kształt i wielkość mają duże znaczenie. Mruczki często lubią miękkie, przytulne powierzchnie, ale niektóre wolą twardsze posłania. Zbyt małe lub za duże legowisko też może być dla kota niewygodne. Ważne jest również, aby było czyste i pozbawione zapachów, które mogą go odstraszać.
Niektóre zwierzęta preferują z kolei leże z wysokimi bokami, które dają poczucie bezpieczeństwa. Inne zaś wybiorą otwarte, płaskie poduszki. Warto również zadbać o odpowiednią teksturę. Materiały zbyt śliskie sprawiają, że kot nie czuje się stabilnie i to też jest czynnik, który może zniechęcać do posłanka.
Legowisko powinno znajdować się w miejscu, gdzie kot często odpoczywa. Przenoszenie go na siłę w na przykład do innego pokoju może sprawić, że zwierzę je zignoruje. Można także spróbować zachęcić pupila do korzystania z posłania, umieszczając w nim jego ulubiony kocyk lub spryskując je delikatnie kocimiętką.
Dopasowanie leża do indywidualnych preferencji i zapewnienie komfortowych warunków znacząco zwiększa szansę, że kot je polubi i zacznie w nim spać.
Jeśli jednak mruczek unika legowiska, choć teoretycznie spełnia ono wszystkie jego potrzeby, warto zastanowić się, czy nie stoi za tym problem zdrowotny. Ból stawów, nadwrażliwość skóry albo problemy trawienne mogą sprawiać, że zwierzę wybiera inne miejsce.
Starsze koty mogą unikać posłanek o wysokich bokach, jeśli wchodzenie do nich sprawia im trudność. Z kolei pupile z problemami neurologicznymi będą mieć trudności z utrzymaniem równowagi na niestabilnych powierzchniach. Choroby skóry, alergie lub urazy mogą natomiast powodować dyskomfort przy dotykaniu określonych materiałów. Dodatkowo jeśli kot cierpi na bóle brzucha, może preferować twarde, chłodne powierzchnie, które dadzą mu większą ulgę. Wszystkie zdrowotne kwestie również warto wziąć pod uwagę.
Jeżeli pupil nagle przestał spać w swoim legowisku, warto obserwować jego zachowanie, czy ma trudności z poruszaniem się, zmienił nawyki snu lub unika dotyku. W razie niepokojących objawów najlepiej skonsultować się z weterynarzem.
Co jeszcze jest istotne w kwestii lokalizacji? Koty są zwierzętami terytorialnymi i starannie dobierają miejsca do odpoczynku, kierując się instynktem. W naturze wybierają przestrzenie zapewniające dobrą widoczność i możliwość ucieczki w razie zagrożenia. Jeśli legowisko znajduje się w miejscu, które kot uznaje za nieodpowiednie, może je ignorować na rzecz wyżej położonych powierzchni lub kryjówek.
Co ciekawe, niektóre mruczki preferują spanie w pobliżu opiekuna. Wynika to z potrzeby poczucia bezpieczeństwa i budowania z człowiekiem. Dodatkowo zwierzęta te oznaczają przestrzeń swoim zapachem, więc leże o nowej woni może wydawać się im nieprzyjazne.
Jeśli kot nie korzysta z legowiska, warto wprowadzić drobne zmiany, które je uatrakcyjnią. Można je umieścić w miejscu, które lubił już wcześniej, na przykład w pobliżu grzejnika lub na podwyższeniu. Do tego dobrym pomysłem jest zadbanie o dobór materiału wykonania posłanka. Zależnie od upodobań pupila może to być albo miękka tkanina, albo gładka i chłodnia powierzchnia. Przede wszystkim jednak legowisko powinno być czyste, jednocześnie zawierając koci zapach.
Ten kompromis można osiągnąć na przykład poprzez położenie na nowym leżu ulubionego kocyka naszego zwierzaka.
Poza tym pomocne może być także stosowanie kocimiętki lub feromonów. Sprawiają one, że dane miejsce staje się bardziej przyjazne i atrakcyjne. Podobnie może być pod względem lokalizacji względem innych części domu lub pomieszczenia. Dla przykładu: jeśli mruczek jest nieśmiały i lubi się ukrywać, szybciej zaakceptuje legowisko w ustronnym kącie niż na środku pokoju. Towarzyscy pupile natomiast będą woleli relaksować się koło człowieka.
W tym wszystkim kluczowe jest jednak to, by nie zmuszać kota do korzystania z leża. Najlepiej pozwolić mu samodzielnie je odkryć i zaakceptować we własnym tempie.