Decyzja dotycząca tego, czy kot powinien nosić obrożę, zależy od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę. Akcesorium to ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Może bowiem spełniać różne funkcje, lecz nie każde zwierzę będzie czuło się w nim komfortowo. Kiedy obroża jest zalecana, a kiedy wręcz przeciwnie?
O rodzaj obroży, która będzie odpowiednia dla danego kota warto zapytać weterynarza. Ci zazwyczaj polecają tego typu produkty w przypadku zwierząt wychodzących, ponieważ to one są najbardziej narażone na różne niebezpieczeństwa. Specjalista powinien wziąć pod uwagę wszystkie kryteria oraz dopasować akcesorium w zależności od realnych potrzeb danego mruczka i jego opiekuna.
Jakie obroże dla kota są więc dostępne na rynku? Istnieją trzy typy, z których każda pełni inną funkcję. Te klasyczne stanowią podstawowy wybór do rozpoznania i zapewnienia widoczności pupila. Dla tych, które wychodzą na zewnątrz, szczególnie warto rozważyć model z identyfikatorem. Dzięki temu będzie można łatwo skontaktować się z właścicielem w razie zagubienia. Istnieją także chroniące przed pasożytami.
Ponadto da się znaleźć również produkty wyposażone w mechanizm szybkiego wypinania. On również pełni funkcję ochronną, aczkolwiek głównie w sytuacjach, gdy pupil np. lubi wspinać się po drzewie. Z kolei obroże odblaskowe sprawią, iż kot wychodzący będzie widoczny po zmroku.
Bezpieczeństwo kota to kluczowy aspekt brany pod uwagę przez ich opiekunów przy wyborze obroży. Dobrze dobrana powinna być komfortowa, ale również funkcjonalna w sytuacjach zagrożenia. Dla przykładu modele z mechanizmem szybkiego wypinania stanowią doskonały wybór. W razie zaczepienia kota o gałęzie lub inne przeszkody umożliwiają mu uniknięcie groźnego incydentu. Gdyby tak się jednak stało, pod naciskiem mechanizm wypuści zwierzę, dzięki czemu nie będzie ono narażone na odniesienie kontuzji czy nawet uduszenie. Odblaskowa obroża przyda się natomiast zwłaszcza w sytuacji, gdy kot regularnie porusza się po terenie w okolicy ruchliwych dróg – szczególnie wieczorem lub w nocy.
Wybór odpowiedniego modelu będzie miał zatem istotny wpływ na ochronę przed zagrożeniami zewnętrznymi, a także komfort i swobodę ruchów pupila. Ma to kluczowe znaczenie szczególnie dla aktywnych zwierząt.
Koty – zwłaszcza te wychodzące lub wyprowadzane na spacery – są również narażone na kontakt z pasożytami. Te zaś bywają bardzo groźne, ponieważ wywołują poważne choroby. W ich przypadku obroża może jednak zadziałać jako bariera, zapobiegając wnikaniu pasożytów w sierść. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na jej skład oraz czas działania, aby zapewnić pupilowi długotrwałą i efektywną ochronę.
Obroże działające przeciw pasożytom są zazwyczaj wygodne i skuteczne. Szczególnie przydają się w okresach wiosenno-letnich, kiedy ryzyko ukąszeń znacznie rośnie.
Zobacz także: Ranking karm dla kotów [TOP10]
Wygoda to kolejna istotna kwestia, którą należy rozważyć przed zakupem obroży. Aby była ona komfortowa, należy zadbać o jej odpowiednie dopasowanie. Nie powinna być zatem ani za ciasna, ani zbyt luźna, aby nie powodować otarć lub podrażnień skóry. Wykonanie z delikatnego materiału sprawi natomiast, iż nie wywoła ona reakcji alergicznej albo wystąpienia uczulenia.
Aby zapewnić pupilowi jak najlepsze dopasowanie obroży, najlepiej wybierać takie z regulowanym zapięciem. Wysokiej jakości akcesorium, właściwie dobrane do wagi i budowy ciała kota, zagwarantuje mu wygodę i umożliwi swobodne poruszanie się, a mruczek szybciej się do niego przyzwyczai.
Ponadto obroża może spełniać funkcję czysto estetyczną i na przykład podkreślać osobowość mruczka. Wybierając odpowiedni kolor lub wzór, można dopasować akcesorium do charakteru pupila. Koty o spokojnym usposobieniu powinny wyglądać elegancko w stonowanych, klasycznych odcieniach. Natomiast bardziej energiczne mruczki zyskają na aparycji, gdy ich obroża będzie w wyrazistym kolorze lub posiadać ciekawy wzór. W ten sposób podkreśli ona unikalny styl bycia kota.
Choć z wielu względów obroża może być przydatnym akcesorium, istnieją też takie okoliczności, w których jej noszenie raczej zaszkodzi niż pomoże. Na przykład bardzo młode koty, które dopiero co uczą się samodzielnie poruszać, mogą mieć trudności z adaptacją do obroży pod względem koordynacji ruchowej.
Tego rodzaju akcesorium nie jest wskazane również dla pupili z problemami skórnymi, alergiami lub wrażliwością na poszczególne materiały. W bardziej skrajnych przypadkach poskutkuje to podrażnieniami lub innymi dolegliwościami. Wówczas zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, aby dobrać odpowiednią alternatywę lub na pewien czas zrezygnować z obroży.
Dodatkowo tego produktu nie warto stosować również w przypadku osobników niewychodzących. Wtedy, jeśli nasz pupil jest nieprzyzwyczajony do noszenia tego rodzaju akcesoriów, może ono wywołać uczucie stresu i dyskomfortu, a jednocześnie nie spełni żadnej swojej podstawowej funkcji.