Poradniki Eksperta

Sezon grzewczy powoli się zaczyna, a wysokie ceny energii elektrycznej oraz materiałów opałowych, skłaniają nas do bardziej racjonalnego korzystania z możliwości ogrzewania pomieszczeń. Jak działa głowica termostatyczna? Czym właściwie jest? Czy warto zainwestować w głowicę termostatyczną typu smart? Na wszystkie te pytania, odpowiedź znajdziesz w tym poradniku.

Głowica termostatyczna – co to jest?


Głowica termostatyczna to mniej lub bardziej zaawansowane urządzenie, które pozwala nam na regulację temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym za pomocą kaloryferów. W uproszczeniu, głowica termostatyczna to nic innego, jak potocznie zwany „kurek” przy grzejniku. Z głowicą spotkał się prawdopodobnie każdy z nas, lecz nie tak wiele osób potrafi się odpowiednio nią posługiwać. Najczęściej spotykanym rodzajem głowic, są głowice termostatyczne z podziałem na stopnie grzania od 0 do 5. Istnieją jednak specjalne głowice typu smart, które pozwalają pracować kaloryferom niejako jak pod działaniem termostatu. Czy warto inwestować w głowice termostatyczne typu smart? Jakie korzyści niesie za sobą taki wybór? Wszystkiego dowiesz się już za chwilę. Spójrz poniżej. 

Głowice termostatyczne SMART w naszej ofercie:

Rodzaje głowic termostatycznych


Jak już wspomnieliśmy, głowice termostatyczne możemy podzielić na dwa rodzaje – klasyczne oraz smart. Te pierwsze znane są właściwie każdemu. Głowice smart z kolei, są stosunkowo rzadko spotykanym rozwiązaniem w polskich domach, lecz z miesiąca na miesiąc zyskują na popularności. 

Klasyczna

Smart

Sterowanie manualne

Tak

Tak

Sterowanie automatyczne

Nie

Tak

Harmonogram

Nie

Tak

Sterowanie temperaturę pomieszczenia

Tak

Tak

Automatyczne wykrycie otwarcia okna

Nie

Tak

Blokada przed dziećmi

Nie

Tak

Możliwość sterowania grupą

Nie

Tak

Możliwość odczytu zdalnie temperatury pomieszczenia

Nie

Tak

Możliwość wyłączenia głowicy zdalnie

Nie

Tak

Ogrzewanie domu czy mieszkania z pomocą głowic termostatycznych typu smart, jest nie tylko dużo wygodniejsze, lecz także bardziej ekonomiczne. Jeżeli zastanawiasz się nad wymianą głowic w swoim mieszkaniu, warto poważnie rozpatrzyć wybór inteligentnej głowicy. Mimo wyższej ceny, oszczędności poczynione na bardziej ekonomicznym (a przy tym ekologicznym!) ogrzewaniu, szybko pokryją poniesione koszty, a później pozwolą oszczędzić jeszcze więcej pieniędzy.


Inteligentna głowica termostatyczna pozwala na jeszcze bardziej zaawansowane użytkowanie systemu ogrzewania. Głowice termostatyczne smart korzystają z takich systemów komunikacji jak Bluetooth, Zigbee czy modułów radiowych w pasmach 433 MHz lub 868 MHz. Aby jednak połączyć system ogrzewania z aplikacja w telefonie, należy podłączyć głowice z domową siecią WiFi z pomocą specjalnej bramki. Jak dobrać bramkę do konkretnego urządzenia? Producenci najczęściej posiadają w swojej ofercie odpowiednie bramki – wystarczy się rozejrzeć. Poszczególne głowice zamontowane w różnych pomieszczeniach, mogą się miedzy sobą komunikować i ustalać plan ogrzewania w taki sposób, by zapewnić nam jak największy komfort, a przy tym zużyć jak najmniej energii. 


Co więcej, zaawansowane modele inteligentnych głowic termostatycznych potrafią pobierać i analizować informacje o zbliżającej się pogodzie. Dzięki temu, mogą zareagować na zmianę pogody z odpowiednim wyprzedzeniem, dodatkowo ogrzewając pomieszczenie, lub ograniczając swoją pracę. Jeżeli aplikacja obsługująca Twój system ogrzewania posiada taka funkcję, warto z niej korzystać. Automatyzację względem pogody ustawimy w konfiguracji scenariuszy aplikacji smarthome.

Jak działa głowica termostatyczna?


Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak działa głowica termostatyczna, powinniśmy podzielić odpowiedź na dwie części. Pierwsza dotyczyć będzie wyłącznie głowic termostatycznych klasycznych. Ogólna zasada działania mechanik stosowanych do regulacji temperatury kaloryfera, jest właściwie taka sama w obu rodzajach urządzeń. Różnice zaczynają się na etapie sposobu ustalania poziomu temperatury.


Głowice termostatyczne działają niejako jako zawory, które dopuszczają do kaloryfera większe lub mniejsze ilości gorącej wody. Co oczywiste, im w instalacji znajdzie się więcej gorącej wody, tym pomieszczenie będzie ogrzewane szybciej i do wyższej temperatury. W głowicach termostatycznych klasycznych, najczęściej spotkamy się z 6 stopniami ustalania natężenia pracy kaloryfera. Skala ta wyznaczana jest od 0 do 5. Większość z nas ustala poziom pracy głowicy termostatycznej „na oko”, co często kończy się niedogrzaniem lub przegrzaniem pomieszczenia. Jest to sytuacja dla nas nie tylko niekomfortowa, ale również nieekonomiczna. Ustawienie zbyt niskiej temperatury powoduje wychłodzenie się nie tylko powietrza, ale również ścian i mebli, które ogrzewając pomieszczenie jeszcze raz, znów muszą pochłonąć duże dawki energii cieplnej. 


Z kolei przegrzany pokój często zaczynamy niepotrzebnie wietrzyć, pozbywając się tym samym ciepła, za którego wytworzenie już zapłaciliśmy. Jak ustalić, które ustawienie głowicy termostatycznej będzie odpowiednie? Do zagadnienia możemy podejść na dwa sposoby.


Pierwszym rozwiązaniem, jest przystosowanie ustawienia stopnia pracy głowicy termostatycznej do poszczególnych pomieszczeń. Każdy z poziomów osiągnie inną ostateczną temperaturę pracy, w zależności od między innymi wielkości i wilgotności pokoju, szczelności okien, itd. W przybliżeniu, odpowiednie ustawienia powinny gwarantować następujące temperatury – poziom 1 zapewni nam temperaturę w okolicach 12-13 stopni Celsjusza – idealną do garażu, piwnicy czy spiżarki. Stopień 2 to już 15-16 stopni Celsjusza – świetne rozwiązanie podczas snu (organizm wymaga nieco niższej temperatury otoczenia nocą. Jeżeli będziemy przegrzani, zwyczajnie obudzimy się zmęczeni). Tryb oznaczony trójką, to 18-20 stopni Celsjusza – temperatura odpowiednia do kuchni, czy salonu. Poziom 4 z kolei, najczęściej przyda się w łazience, z której powinniśmy pozbywać się wilgoci – około 22-24 stopnie Celsjusza. Poziom 5 to temperatura w zakresie 25-28 stopni Celsjusza, czyli bardzo wysoka – używajmy jej tylko w nadzwyczajnych sytuacjach.


Innym podejściem jest funkcjonalne określenie poszczególnych progów. I tak stopnie 0 i 1 będą służyły nam do szybkiego wychłodzenia pomieszczenia (dobre rozwiązanie zamiast niepotrzebnego otwierania okna). Poziom 2 przyda się przy utrzymaniu ciepłej, lecz nie za wysokiej temperatury. Z kolei 3 utrzyma atmosferę pomieszczenia nieco bardziej nagrzaną. 4 to ustawienie odpowiednie do szybkiego nagrzania pokoju w bardziej mroźne dni. Ostatecznie 5 może posłużyć nam jako kilkuminutowy „zastrzyk” energii cieplnej.

Głowica termostatyczna smart


Wiemy już, jak działa głowica termostatyczna klasyczna, czas zająć się jej inteligentną wersją. Sposób działania mechanizmu dopuszczającego wodę do kaloryfera jest w zasadzie identyczny. Różnica polega na sposobie decydowania o konkretnej temperaturze. Smart głowice termostatyczne wyposażone są zarówno w sterowanie manualne, jak i automatyczne (gdzie decyzje są podejmowane za nas). Wiele z urządzeń pozwoli nam także na ustalenie harmonogramu ogrzewania – np. obniżenie temperatury nocą i w czasie, gdy nikogo nie ma w domu. 


Bardziej zaawansowane modele głowic termostatycznych typu smart, wyposażone są w takie udogodnienia jak automatyczne wykrycie otwarcia okna (wtedy głowica zmniejsza natężenie grzania), możliwość sterowania i pomiaru temperatury głowicą zdalnie (np. przy użyciu smartfonu), blokadę przed dziećmi, czy możliwość sterowania całą grupą urządzeń znajdujących się w domu. Jak widzimy, możliwości jest naprawdę sporo. Najważniejsza jednak z dzisiejszej perspektywy, powinna być dla nas ekonomiczność tego rozwiązania. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756