Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Inteligentny dom – co to jest? Czy warto?

 2023-10-06 

Coraz więcej osób inwestuje w inteligentny dom. Co to takiego? Skąd popularność idei smart home w ostatnich latach? Postanowiliśmy napisać poradnik, który wyjaśnia podstawy rozwiązania, które ostatnimi czasy podbija serca Klientów. Zachęcamy do lektury!

Inteligentny dom – co to takiego?

Osoby nieinteresujące się na co dzień nowinkami technologicznymi, mogą zastanawiać się, co to jest inteligentny dom. Najprościej wyjaśniając, chodzi głównie o możliwość bezobsługowego zabezpieczenia komfortu, bezpieczeństwa i oszczędności w ramach codziennej eksploatacji mieszkania lub domku jednorodzinnego. Mocno rośnie ilość oferowanego sprzętu, który może pracować automatycznie po sparowaniu z bezprzewodową siecią Wi-Fi. Możesz sobie zadać pytanie: po co to wszystko? Integracja sprzętu między sobą, pozwala na tworzenie scenariuszy oraz stałych harmonogramów pracy. Robi się to po to, abyś mógł zaoszczędzić czas i odpocząć wtedy, gdy obowiązki domowe są wykonywane za Ciebie. Czas ten możesz spożytkować również na zabawę z rodziną. Jeśli przypomnisz sobie kreskówki i kino sprzed kilkudziesięciu lat, takie rozwiązania były jedynie wytworem wyobraźni scenarzystów. W ostatnich latach dostępność rozwiązań smart home bardzo urosła. Od razu należy wspomnieć, że nie są to też bardzo kosztowne urządzenia. W zasadzie teraz, każdy producent, który chce liczyć się w branży, musi oferować funkcje smart w podstawowej ofercie. Czasami wystarczy montaż kilku czujników, abyś stał się posiadaczem rozbudowanego systemu smart home, który pozwala na definiowanie skomplikowanych scenariuszy. Przejdźmy teraz do wskazania argumentów przeważających za inwestycją w inteligentny dom. Co to za zalety?

Dlaczego warto inwestować w rozwiązania smart home? Co to nam da?

Zastanawiasz się skąd taki wzrost popularności rozwiązań smart home? W XXI wieku bardzo dużo pracujemy i zaczyna brakować nam czasu na odpoczynek. Dlatego właśnie wielu ludzi postanawia ułatwić sobie życie, decydując się na sprzęt, który może wykonać część domowych obowiązków za nich. Dotyczy to prostych czynności, takich jak na przykład włączenie lub wyłączenie oświetlania, ale także bardziej skomplikowanych – na przykład skoszenia trawnika wokół domu. Na dobrą sprawę, poza odpowiednim urządzeniem, wymagane jest tylko sparowanie z siecią bezprzewodową i ewentualny montaż dodatkowych czujników, które pełnią rolę aktywatora. Posilmy się prostym przykładem. Robot automatyczny może nie tylko odkurzyć podłogę, ale także dokonać mopowania. Dzięki zaprogramowanej mapie pomieszczenia, może sam wykonać całą pracę, a po zakończonym procesie, wrócić do bazy, aby uzupełnić wbudowany akumulator. Podobnie działa robot koszący, który może skosić trawnik.


Systemy smart home umożliwiają również monitorowanie tego, co dzieje się w domu pod Twoją nieobecność. Pozwala to sprawdzić, czy wszystko w porządku z Twoimi bliskimi i czy nie dzieje się nic złego wokół posesji. Nowoczesny monitoring gwarantuje duży komfort mentalny. Co więcej, potencjalny złodziej może być nie tylko zarejestrowany na materiale filmowym, ale możliwe jest także wysłanie powiadomienia push na Twój smartfon. Sprzedawane kamery IP są proste w obsłudze i montażu. Niektóre z nich dysponują zasilaniem akumulatorowym, co jeszcze bardziej upraszcza ich instalację. Optyka montowana w nowoczesnych kamerach, pozwala na rejestrowanie obrazu w wysokiej rozdzielczości, a nagrane ujęcia nocne są wyjątkowo jakościowe.


Na koniec warto wspomnieć o jednym z najważniejszych pozytywów. Inwestowanie w rozwiązania smart home, mogą się także przełożyć na obniżenie kosztów bieżącej eksploatacji. Ogrzewanie centralne może być automatycznie sterowane przez czujniki pogodowe lub dostosowywane ręcznie za pomocą aplikacji mobilnej. Większa kontrola i możliwość automatyzacji procesów, pomaga utrzymać w ryzach domowy budżet. Dostępne w sprzedaży są nawet inteligentne głowice termostatyczne, które wystarczy wkręcić do kaloryfera, aby cieszyć się możliwością dokładnego regulowania temperatury grzania. Jednorazowy wydatek może poskutkować obniżeniem rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną. Naprawdę warto, jeśli lubisz trzymać koszty w ryzach.

Bezprzewodowe sterowanie domem – rozwiązania

Nadal wiele osób świadomie unika nowinek technologicznych, w obawie o brak umiejętności w ich ujarzmieniu. To błąd! Rozwój technologiczny ma na celu dostarczenie użytkownikom możliwie jak najprostszych i najwygodniejszych rozwiązań. Tak rzeczywiście jest w przypadku inteligentnego domu. Nawet, jeśli bardzo obawiasz się montażu i konfiguracji, sama bieżąca obsługa nie sprawi Ci najmniejszego kłopotu. Często wystarczy tylko sparowanie sprzętu z siecią bezprzewodową, a resztę instrukcji podpowie dedykowana aplikacja mobilna. Warto stosować się do uwag producenta, gdyż pozwala to uniknąć wielu trudności.


Większość rozbudowanych instalacji smart home może być sterowana za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie. W ramach jednego oprogramowania możesz sparować ze sobą kilkadziesiąt urządzeń, łącząc je w ciąg przyczynowo-skutkowy. W tym celu, mogą być potrzebne także dodatkowe czujniki (np. zmierzchu lub ruchu). Pozwala to jednak na stworzenie automatycznych scenariuszy, które ograniczą Twoją rolę do minimum. Możliwe jest także stosowanie rozwiązań w pełni zautomatyzowanych. Jako przykład można wymienić m.in. ogrzewanie. Jeśli nie chcesz ustawiać temperatury samodzielnie, możesz zamontować centralkę, która będzie dostosowywała moc grzania do temperatury wewnątrz pomieszczeń lub pogody za oknem. Możliwe jest nawet zdefiniowanie poziomu grzania do siły wiatru na zewnątrz. Tak naprawdę, największy sens wszelkie systemy mają wtedy, gdy wykorzysta się możliwość automatyzacji. Dzięki możliwościom sensorów, technologii GPS i nowoczesnym podzespołom poszczególnych urządzeń, możesz stworzyć procesy, które nie mieszczą się w głowie osobom niezainteresowanym wcześniej tą tematyką. Jeszcze parę lat temu, za szczyt techniki uważano możliwość otwarcia bramy wjazdowej za pomocą pilota zdalnego sterowania umieszczonego w samochodzie. Teraz wystarczy moduł GPS sparowany ze sterownikiem siłowników, aby otworzyła się ona samodzielnie po zbliżeniu się do domu na określoną odległość. Zaparkowanie samochodu na podjeździe może być także aktywatorem dla zamków w drzwiach, które odryglują się po Twoim przyjeździe. To tylko najprostsze z przykładów, bo możliwości są niemal nieograniczone.


Wiele osób nie ma pojęcia, jak proste może być takie bezprzewodowe zarządzanie i sterowanie. Inteligentny dom jest wygodny, bezpieczny i oszczędny. Niech te trzy słowa przypominają Ci o sensie stosowania nowoczesnych rozwiązań w Twoim mieszkaniu i domku.

Cena instalacji inteligentnego domu

Wielu Klientów niesłusznie rezygnuje z bliższego poznania systemów smart home, uznając je z góry za zbyt kosztowne. Czy tak jest w rzeczywistości? Cena instalacji rośnie wraz ze skalą rozbudowy systemu. Tak naprawdę, większość kupowanych obecnie urządzeń i akcesoriów, oferuje funkcje smart i często nie wiąże się to nawet z dodatkową opłatą. Dlatego możesz powoli rozbudowywać swoją instalację w ramach zakupu kolejnych urządzeń lub ich wymiany na nowe modele. Oczywiście, kompleksowe zaprojektowanie najnowocześniejszych systemów, które gwarantują pełną automatyzację byłoby kosztowne, ale podstawowe elementy można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Można zacząć na przykład od regularnej wymiany oświetlenia. Inteligentne źródła światła mogą być sterowane z poziomu aplikacji mobilnej (np. Tuya), a także ustawiane pod kątem harmonogramów. W kolejnym etapie możesz pokusić się o montaż monitoringu bazującego na kamerach IP. Urządzenia te nie wymagają połączenia przewodowego i stosowania centralki. Mogą zapisywać filmy na kartach SD lub w „chmurze”, co oznacza kolejną oszczędność.


Ceny urządzeń AGD w wydaniu smart, nie odbiegają od tradycyjnych modeli. Wyjątek mogą stanowić rozwiązania z najwyższej półki, które stanowią rewolucję w branży. Jako przykład można przytoczyć multimedialne lodówki. Jednak robot automatyczny można już kupić w cenie dobrego odkurzacza pionowego. Zwłaszcza, jeśli upolujesz dobrą promocję. Pralka z funkcjami smart lub piekarnik współpracujący z aplikacją mobilną, nie są już niczym nowym, dlatego cena nie będzie się wiele różniła od innych modeli.


Czujniki ruchu czy zalania, możesz kupić już za kilkadziesiąt złotych. Ich stosowanie pozwala uniknąć wielu zagrożeń lub dodatkowych wydatków. Sensory mogą być wykorzystywane wielofunkcyjnie – nie tylko jako elementy monitoringu, czy alarmu. Ciekawym rozwiązaniem są także inteligentne gniazdka, które wypierają powoli analogowe programatory. Takie gniazdka pozwalają na monitorowanie zużycia energii elektrycznej, ale również zdalne wyłączenie urządzeń lub ustawienie harmonogramu pracy. Cena za takie gniazdko także nie jest wygórowana. Same aplikacje mobilne są darmowe i nie wymagają opłaty za korzystanie z nich. Jedyny koszt, to wyłącznie zakup urządzeń. Potem możesz obserwować same oszczędności, które wynikają z możliwości monitorowania zużycia prądu lub kontroli nad pracą urządzeń. Bywa, że niektóre sprzęty pracują niepotrzebnie pod naszą nieobecność. Pobierana jest wtedy energia elektryczna, za którą płacisz każdego miesiąca i to niemałe kwoty. Instalację systemów smart home i zakup poszczególnych urządzeń, traktuj jako inwestycję, która zwróci się szybciej, niż mógłbyś się spodziewać. Inteligentne domy to nie tylko ekonomia, ale również ekologia, która może iść w parze z oszczędnościami.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756