Zdaniem eksperta
Syfon do umywalki to bardzo ważny element instalacji sanitarnej. Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie wody. Równie istotne jest zapobieganie wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z odpływu. Aby dobrze spełniał swoje zadania, należy odpowiednio dopasować go do warunków, w których ma być zamontowany. Jaki syfon do umywalki wybrać, aby dobrze sprawdził się w naszej łazience?
Jakie są rodzaje syfonów i czym się różnią?
Są dwa główne typy syfonów. Pierwszy z nich to syfon do umywalki butelkowy. Jest to pionowa rura, która swoim kształtem przypomina butelkę – stąd taka właśnie nazwa. Drugi typ to syfon rurowy, czyli rura w kształcie litery U lub S. Są to najpopularniejsze rodzaje, które mają swoje plusy i minusy. A dokładniej mówiąc – sprawdzą się w konkretnych warunkach.
I tak model butelkowy, zwany też pionowym, jest ceniony za kompaktowość. Dzięki niewielkim wymiarom sprawdzi się tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Jego wadą jest jednak konieczność regularnego czyszczenia. Bez tego może się zapychać, a nawet doprowadzić do wycieków. Warto co pewien czas stosować preparaty udrażniające do rur. Jeśli to nie wystarczy i widać, że nastąpiła niedrożność, trzeba usunąć zanieczyszczenia ręcznie. Na szczęście zaletą syfonu butelkowego jest możliwość łatwego rozkręcenia – w razie takiej potrzeby. Dobrym sposobem na uniknięcie takich sytuacji i ograniczenie nieprzyjemnych zabiegów do minimum jest nałożenie na odpływ specjalnego sitka.
Syfon do umywalki rurowy, nazywany poziomym, jest obecnie mniej popularny, bo wymaga znacznie więcej miejsca pod umywalką. Szczególnie w małych łazienkach tego typu konstrukcja może się po prostu nie sprawdzić. Jego zaletą jest jednak duża przepustowość.
Istnieje jeszcze mniej popularny syfon podtynkowy. Jest on montowany w ścianie, przez co pozwala ukryć całą instalację i oszczędzić miejsce pod umywalką. To świetne rozwiązanie dla osób, które lubią minimalizm i ograniczoną liczbę elementów wizualnych. Jego wadą jest jednak trudniejszy montaż, który wymaga wcześniejszego dobrego zaplanowania – już na etapie projektowania łazienki. Tego typu syfon często stosowany jest w pomieszczeniach, z których korzystają osoby z niepełnosprawnościami. Taka konstrukcja umożliwia np. odpowiednio bliskie ustawienie się przy umywalce.
Osobną grupą syfonów są tzw. syfony ozdobne, których kształt może być zróżnicowany. W praktyce chodzi o to, by przy zapewnieniu odpowiednich parametrów działania, nadać syfonowi najbardziej atrakcyjną wizualnie, designerską formę. Tu liczy się nie tylko kształt, ale także materiał wykonania.
Zobacz także: Jaki syfon oszczędzający miejsce wybrać?
Jak dobrać syfon pod umywalkę? Najważniejsze informacje
Wybór odpowiedniego syfonu nie jest trudny, jednak trzeba pamiętać o konkretnych cechach danych modeli. Inaczej bowiem powinien wyglądać syfon do umywalki nablatowej, w której będzie on „na widoku”, a na inne rozwiązania można sobie pozwolić, kiedy syfon będzie ukryty.
Jak już wspomnieliśmy, w kwestii montażu syfonu istotne są dwie najważniejsze sprawy. Są to: przestrzeń pod umywalką oraz to, czy syfon będzie widoczny. Jeśli syfon do umywalki nie będzie znajdował się w szafce, to z jednej strony mamy tu dużo przestrzeni, a z drugiej – potrzebujemy rozwiązania o dobrych walorach estetycznych. Wtedy możemy zdecydować się nawet na najbardziej ozdobne i eleganckie syfony, jeśli tylko pasować będą do planowanego wnętrza. W takich sytuacjach często stawia się na modele ze stali nierdzewnej, mosiężne, w kolorze miedzi, matowe lub błyszczące, o oryginalnych kształtach.
Jeśli syfon nie będzie widoczny, wówczas najlepiej sprawdza się kompaktowy model butelkowy. W tym przypadku nie zawsze szukamy sprzętu o wysokich walorach estetycznych. Można więc postawić na modele z tworzywa sztucznego, np. PCV. Taki materiał jest lekki i nie stanowi dużego wydatku. Dobrze jednak wybrać sprawdzone marki, by móc cieszyć się sprawnym i nieuszkodzonym syfonem przez lata.
Kluczowe są też aspekty techniczne. Syfon musi być dopasowany do poziomu odpływu w ścianie. Zbyt nisko lub zbyt wysoko osadzony odpływ może wymagać dodatkowych adaptacji instalacji. Ponadto, średnica syfonu musi pasować do odpływu umywalki, a ramię musi mieć odpowiednią długość, aby połączyć umywalkę z odpływem.
Warto pamiętać, że także syfon do umywalki nablatowej, która ustawiona jest np. na konsoli, lub szafce bez drzwiczek, może mieć butelkową konstrukcję, jeżeli aspekt wizualny nie jest dla nas aż tak istotny. W takim przypadku jednak dobrze jest wziąć pod uwagę modele metalowe zamiast plastikowych. Są one bardziej wytrzymałe i dłużej zachowują estetykę. Nie ulegają też odbarwieniom i są łatwiejsze w czyszczeniu.
Jak widać, dobór syfonu do umywalki zależy od przestrzeni, która jest dostępna pod umywalką, a także od tego czy syfon będzie wyeksponowany, czy nie. Warto jeszcze pamiętać, aby przy zakupie zwrócić uwagę na materiał, łatwość czyszczenia oraz dopasowanie do odpływu. Dzięki temu instalacja będzie nie tylko funkcjonalna, ale i estetyczna. Odpowiednio konserwowana i czyszczona posłuży nam przez długie lata.