Jak przesadzać kwiaty?

Daria Woźniak
Data dodania: 27-03-2025

Przesadzanie to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który pozwala naszym roślinom zdrowo rosnąć i dobrze się rozwijać. Wiele osób zastanawia się, jak przesadzać kwiaty, aby nie zaszkodzić ich delikatnym korzeniom i zapewnić im jak najlepsze warunki do dalszego wzrostu. W tym poradniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące przesadzania roślin doniczkowych – od wyboru odpowiedniego momentu, przez dobór donicy i podłoża, aż po pielęgnację po przesadzeniu.

Dlaczego rośliny trzeba przesadzać?

Zacznijmy od podstawowej kwestii, mianowicie tego, dlaczego trzeba przesadzać rośliny doniczkowe. Jest to kluczowy zabieg pielęgnacyjny, który zapewnia im zdrowy wzrost i piękny wygląd. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kwiaty rosną dobrze w swojej dotychczasowej doniczce, z czasem przestrzeń staje się dla nich zbyt ciasna. Gdy doniczka staje się za mała, korzenie się splątują i zawijają, co utrudnia im pobieranie wody i składników odżywczych. To przekłada się na gorszą kondycję całej rośliny.


Istotną sprawą jest również postępująca utrata składników odżywczych przez glebę i jej pogarszająca się jakość. Nawet jeśli korzenie nie są jeszcze zbyt zbite, a wiemy, że kwiat pozostaje w tej samej ziemi od dłuższego czasu, to wtedy również warto go przesadzić do innej ziemi lub doniczki. Z podłoża z biegiem czasu wypłukują się składniki odżywcze, może stać się ono zbite, a przepływ wody jest ograniczony. Co więcej, w ziemi gromadzić się sole mineralne pochodzące z nawozów i twardej wody, co może prowadzić do zasolenia gleby i utrudniać pobieranie wody przez korzenie. Przesadzanie usuwa problem i poprawia jakość podłoża, pobudzając wzrost rośliny i jej kwitnienie. Nowe podłoże pozwala również lepiej kontrolować wilgoć.


Wreszcie, oczywistą sprawą jest, że przesadzanie roślin jest konieczne, kiedy zauważamy oznaki rozwoju pleśni, grzybów czy szkodników.

Narzędzia ogrodowe dostępne w naszej ofercie:

Po czym poznać, że kwiat wymaga przesadzenia?

Skoro już wiemy, dlaczego kwiaty warto przesadzać, dobrze jest wiedzieć, jak rozpoznać, że przyszedł czas na to, by roślinę przesadzić. Wcale nie jest trudno się o tym przekonać – wystarczy zwrócić uwagę na wygląd rośliny. Sygnałem, którego niemal nie da się przegapić, jest przerastanie korzeni i ich wystawanie z otworów drenażowych. Jeśli tak się dzieje, to wyraźny znak, że kwiat wymaga przesadzenia.


Drugim sygnałem, który świadczy o tym, że doniczka jest już dla rośliny zbyt ciasna, jest szybkie wysychanie podłoża. Może tak być, kiedy korzenie zajmują całą przestrzeń donicy i zbierają wilgoć tak, że podłoże jest suche na krótko po podlaniu.


Innym symptomem, że roślina ma już za mało miejsca w donicy, jest spowolnienie wzrostu. Podlewamy, nawozimy, pielęgnujemy jak zwykle, a kwiat się nie rozwija, nie wypuszcza nowych pędów czy liści – lub liście te są małe? A może stają się pożółkłe i podwiędnięte, wykazując oznaki stresu? Remedium będzie właśnie przesadzenie. Jeżeli wyjmiesz roślinę z doniczki i zobaczysz, że korzenie są ciasno splecione, to masz pewność, że donica nie jest dostatecznie duża. Wtedy nie ma lepszego rozwiązania, jak przesadzać kwiaty, które tego wymagają.

Kiedy najlepiej przesadzać kwiaty?

Przesadzanie kwiatów to zabieg konieczny, ale nie można go wykonywać wtedy, kiedy mamy na to ochotę, a wtedy, kiedy jest ku temu odpowiednia pora. Nie ma się co dziwić, że najlepszy czas to wczesna wiosna, zanim rośliny zaczną intensywniejszy rozwój, budząc się po zimie. Wtedy łatwiej zaaklimatyzują się w nowej donicy i szybciej wypuszczą nowe korzenie. Optymalny czas przypada od lutego do kwietnia w przypadku kwiatów domowych, natomiast rośliny do doniczek na balkon lepiej wysadzać po ostatnich przymrozkach. Dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa, że roślina zdąży już wypuścić pędy, a mróz je zniszczy.


Dodajmy jeszcze, kiedy absolutnie kwiatów nie powinno się przesadzać. Najgorszym możliwym momentem jest okres zimowy, kiedy wegetacja jest spowolniona. Z tego powodu roślina może mieć problem z adaptacją do nowej, większej donicy. Kwiatów nie powinno się też przesadzać w okresie ich najintensywniejszej wegetacji, a także w czasie kwitnienia. Roślina może wtedy przeżyć szok i szybko to zademonstruje na przykład gubiąc liście.

Jak przesadzać kwiaty? Instrukcja krok po kroku

Zanim zabierzemy się za przesadzanie, należy najpierw wybrać odpowiednią donicę. I chodzi nie tylko o estetykę, ale przede wszystkim o wielkość. Tutaj sprawdza się powiedzenie, że z rośliną jest jak ze stopą w bucie: ani za mały, ani za duży nie jest odpowiedni. Musi być w sam raz. Nowa doniczka powinna być o około 2-3 cm szersza niż poprzednia. Jeśli korzystamy ze starej doniczki, należy ją dobrze umyć i zdezynfekować – szczególnie jeśli wcześniejsza roślina była zainfekowana ziemiórkami itp.


Drugi krok to wybór odpowiedniego podłoża. Na szczęście nie będziemy z tym mieć trudności, bo wybór jest bardzo szeroki, a producenci często informują, dla jakich roślin ziemia jest przeznaczona. Powinna odznaczać się ona odpowiednim pH, a także poziomem składników, dopasowanych do gatunku. Ważne jest to, że część roślin, na przykład paprocie, preferują podłoże lekkie i wilgotne, z kolei sukulenty preferują ziemię przepuszczalną, w której nie zalega woda.


Przesadzając, wyjmij roślinę delikatnie z doniczki, by nie uszkodzić korzeni. Oczyść je z ziemi, rozluźnij je, jeśli są zbite. Możesz je również lekko przyciąć, co podziała pobudzająco. Zanim umieścisz kwiat w nowej donicy na jej dnie umieść warstwę drenażową, na przykład keramzyt, a potem ustaw roślinę na środku i delikatnie obsypuj korzenie wokół. Na koniec warto dość obficie podlać sadzonkę, żeby podłoże osiadło. Rośliny tuż po przesadzeniu nie wystawiaj na bezpośrednie słońce, sprawdzaj wilgotność podłoża i przez 2-3 tygodnie pozostaw bez nawożenia

Jak dobrać odpowiednią donicę?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, bardzo ważnym aspektem w trosce o rośliny jest wybór odpowiedniej donicy. Chodzi zarówno o wielkość, jak i typ. Niektóre lepiej sprawdzają się na zewnątrz niż w domu, i na odwrót. Do wyboru są m.in. doniczki ceramiczne, które są estetyczne, ale dość ciężkie i łatwo je uszkodzić. Delikatne uderzenie może wywołać odprysk. Sprawdzą się w domu, jak i na tarasie. Na zewnątrz z kolei świetnie sprawdzają się drewniane donice do ogrodu, które pięknie się prezentują. Warto jednak wybierać takie, które są zaimpregnowane, by były odporne na warunki atmosferyczne. Dobrym rozwiązaniem jako doniczki na balkon są te plastikowe. Lekkie i odporne na wilgoć idealnie sprawdzają się w każdych warunkach, choć na zewnątrz mogą z czasem tracić estetyczny wygląd. Spotkać można także donice do ogrodu betonowe, które są bardzo trwałe, przy czym zwykle są przeznaczone na większe kwiaty, czy nawet krzewy lub drzewka. Ich zaletą jest wytrzymałość, ale wadą – duży ciężar.


Donica musi mieć odpowiednią wielkość, ponieważ w zbyt małej roślina będzie narażona na przesychanie. Z drugiej strony, w zbyt dużej może pojawić się problem nadmiaru wody i gnicia korzeni. Optymalnie jest wybrać doniczkę ok 2-3 cm większą niż poprzednia.


Wiedząc, jak przesadzać kwiaty, można zapewnić im zdrowy rozwój i piękny wygląd. Kluczowe jest obserwowanie roślin, aby w odpowiednim momencie wymienić donicę. Ważne jest także dobranie właściwego podłoża i doniczki. Jeśli wszystko zostanie wykonane prawidłowo, kwiaty będą długo cieszyć oko bujną zielenią i zdrowym wzrostem.

Narzędzia do nawadniania ogrodu dostępne w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756