Poradniki Eksperta

Generatory prądu do pracy wykorzystują silniki spalinowe. Z tego wynika, osiągany dosyć wysoki poziom hałasu. Dlatego często zastanawiamy się, jak wyciszyć agregat prądotwórczy, aby jego użytkowanie było bardziej komfortowe. Tematowi temu przyjrzymy się także w naszym poradniku.

Jak głośny jest agregat prądotwórczy?


Zbyt wysoki poziom hałasu sprawia, że przebywanie w okolicy urządzenia jest nie tylko męczące i uciążliwe, ale również niedobre dla zdrowia. Dlatego warto sprawdzić, czy są jakieś sposoby pozwalające na jego redukcję. Zanim dowiesz się, jak wyciszyć agregat prądotwórczy, przyjrzyjmy się temu, jaki poziom hałasu on emituje. Większość takich informacji znajdziesz w specyfikacji na stronie producenta lub w instrukcji obsługi. Poziom hałasu jest mierzony w decybelach. Im wartość jest mniejsza tym lepiej, ponieważ urządzenie pracuje ciszej. Bardzo popularnym wyborem jest agregat prądotwórczy o konstrukcji osadzonej na stalowej ramie. Poziom hałasu może sięgać nawet 90 dB. Praca takiego sprzętu będzie bardzo dokuczliwa, zwłaszcza jeśli znajduje się w pobliżu miejsca, w którym często przebywamy. Agregaty prądotwórcze są często stosowane na działkach, a to raczej miejsce, w którym staramy się zrelaksować i wypocząć.


Dlatego już na samym początku, powinieneś po prostu wybrać urządzenie, które pracuje ciszej. Producenci przykładają do tego coraz większą wagę, np. stosując specjalne wyciszone obudowy, czy montując tłumiki. Oczywiście takie urządzenia będą droższe, jednak w przyszłości unikniesz inwestycji w dodatkowe wyciszenie. Dobrym wyborem może być agregat prądotwórczy z inwerterem. Urządzania takie pracują ciszej, jednak trzeba liczyć się z mniejszą mocą, więc nie zawsze mogą znaleźć zastosowanie. Atutem inwertera jest dopasowanie wydajności silnika spalinowego do obciążenia. Dzięki temu, sprzęt którego moc nie jest w pełni wykorzystywana, będzie pracował ciszej oraz zredukowane zostanie zużycie paliwa.


Agregaty prądotwórcze w naszej ofercie:

Sposoby na wyciszenie agregatu prądotwórczego

Jeśli już jesteś posiadaczem generatora, to z pewnością będziesz zastanawiał się, czy są sposoby na zredukowanie poziomu hałasu. Owszem jest kilka metod, które mogą pomóc. Niestety zazwyczaj będą wymagać dodatkowych wydatków. Przyjrzyjmy się zatem, jak wyciszyć agregat prądotwórczy. Jak wspominaliśmy, generatory mają silnik spalinowy i to właśnie jego praca emituje większość hałasu. Dlatego jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, jest montaż dodatkowego tłumika. Nie wpływa on na wydajność maszyny, a pozwala znacznie obniżyć poziom dźwięku. Takie zestawy tłumiące są dostępne w ofercie niektórych marek i dopasowane do konkretnych modeli agregatów. Warto sprawdzić, czy Twój agregat prądotwórczy również nie może zostać wyposażony w tłumik.


Kolejnym z przydatnych rozwiązań, może być obudowa tłumiąca do agregatu. Umieszczamy w niej urządzanie, a znajdujące się we wnętrzu materiały, zapewniają tłumienie dźwięku. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniej obudowy do Twojego generatora, to spróbuj wykonać ją samodzielnie. Pamiętaj tylko, że maszyna jest wyposażona w silnik spalinowy. Dlatego niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego obiegu powietrza oraz odprowadzenia spalin. Sprzęt musi mieć także dostęp do świeżego powietrza, ponieważ odpowiada ono za sam proces spalania. Obudowy najczęściej wykonane są z metalu i zapewniają ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli planujesz zainstalować agregat na stałe i brakuje Ci na niego miejsca, to właśnie dobrej jakości obudowa będzie świetnym wyborem.


Lokalizacja agregatu prądotwórczego

Na głośność wpływa również lokalizacja generatora. Dlatego warto nie tylko zastanowić się, jak wyciszyć agregat prądotwórczy, ale również, gdzie go zainstalować. Już sam wzrost odległości przyczyni się do tego, że hałas który generuje agregat będzie dla nas mniej odczuwalny i dokuczliwy. Ze względu na zastosowanie silnika spalinowego, miejsce musi być odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim niezbędna jest wentylacja i odprowadzenie spalin. Jeśli masz wolną przestrzeń, to dobrą lokalizacją agregatu będzie np. garaż. Jest w nim zawsze sucho i panują odpowiednie temperatury zarówno latem jak i w okresie zimowym. Bardzo często na lokalizację agregatu wybiera się otoczenie rozdzielni elektrycznej, ponieważ ułatwia to podłączenie go do domowej instalacji.


Przed zakupem urządzenia, powinieneś więc rozpatrzyć kilka różnych lokalizacji. Zapoznaj się także ze specyfikacją i dokładnymi wymiarami, aby wiedzieć, czy sprzęt zmieści się w wybranym miejscu. Niezależnie od tego, gdzie zainstalujesz agregat prądotwórczy, zwróć uwagę także na otoczenie. Podłoże powinno być płaskie i solidne. Silnik w trakcie pracy emituje wibracje, które będą przenoszone na otoczenie. Może to zwiększyć odczuwalny poziom hałasu. Dobrym wyborem jest skorzystanie ze specjalnej maty antywibracyjnej, tłumiącej powstałe drgania. Oczywiście możesz także zainstalować agregat poza domem. Jednak nie zapomnij o ochronie przed warunkami atmosferycznymi. Dobrze sprawdzi się np. wiata chroniąca przed deszczem i promieniami słonecznymi.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756