Poradniki Eksperta

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie pompy ciepła w instalacji grzewczej. To wybór uzasadniony nie tylko pod względem ekonomii, ale również ekologii. Do pracy wymagają one jednak energii elektrycznej, a w domach jednorodzinnych mogą zdarzać się przerwy w jej odstawie. Dlatego w naszym poradniku wyjaśnimy, czym powinien charakteryzować się agregat prądotwórczy do pompy ciepła.

Agregat jednofazowy czy trójfazowy?


Gdy będziesz stał przed wyborem, jaki agregat prądotwórczy do pompy ciepła wybrać, już na początku powinieneś zwrócić uwagę na sposób zasilania pompy w Twoim domu. W zależności od modelu może ona korzystać z jednofazowej instalacji 230 V lub trójfazowej 400 V. W pierwszym przypadku oczywiste jest, że do obsługi pompy ciepła wystarczy Ci jednofazowy agregat prądotwórczy. Oczywiście można użyć także modelu trójfazowego z obsługą instalacji jednofazowej, jeśli jest Ci on potrzebny do innych zastosowań. W przypadku trójfazowej pompy ciepła wybór jest prosty i musisz po prostu wybrać agregat trójfazowy zapewniający zasilanie o odpowiedniej mocy.


Jeśli jeszcze nie wybrałeś pompy ciepła, być może zastanawiasz się, jaka będzie odpowiednia – trójfazowa czy jednofazowa. W praktyce różnice sprowadzają się przede wszystkim do mocy. Jednofazowe pompy ciepła mają mniejszą moc niż te trójfazowe. Powinny więc być dobierane pod kątem zapotrzebowania energetycznego budynku, w którym będą działać.

Agregaty prądotwórcze w naszej ofercie:

Agregat prądotwórczy ze stabilizacją napięcia

Wybierając agregat prądotwórczy do pompy ciepła spotkasz się takim określeniem jak AVR, często występuje ono w symbolu danego modelu i jest to bardzo ważna informacja. AVR to nic innego, jak układ regulacji napięcia. 


Niewłaściwe napięcie zasilające może spowodować uszkodzenie niektórych urządzeń elektrycznych. Dotyczy to nie tylko domowej elektroniki, ale i właśnie pomp ciepła, dlatego koniecznie wybierając agregat prądotwórczy zwróć uwagę na obecność tego rozwiązania. W typowych agregatach zmiana obciążenia jednostki może powodować wzrost lub spadek napięcia zasilającego. 


W najlepszym wypadku może to spowodować niestabilną pracę pompy ciepła, a w najgorszym nawet jej awarię i konieczność przeprowadzenia kosztownej naprawy lub wymiany jej na nową. Dlatego właśnie układ AVR zapewnia stabilne napięcie zasilające niezależnie od tego, z jakim obciążeniem pracuje agregat prądotwórczy. Ewentualnie, jeśli wybierzesz agregat prądotwórczy do pompy ciepła bez AVR, możesz także zastosować zewnętrzny stabilizator napięcia.

Agregat prądotwórczy z autostartem

Jeśli agregat prądotwórczy do pompy ciepła ma spełniać swoją funkcję, powinien być wyposażony w funkcję automatycznego rozruchu. Jako że pełni on rolę awaryjnego zasilania, powinien być zintegrowany z układem SZR (samoczynnego załączania rezerwy). Dzięki temu, gdy wystąpi awaria zasilania, agregat włączy się automatycznie i pozwoli nieprzerwanie pracować podłączonym urządzeniem, w tym pompie ciepła. Analogicznie, gdy przerwa w dostawie energii elektrycznej skończy się, to agregat prądotwórczy wyłączy się. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu przerwy w dostawie energii elektrycznej są praktycznie nieodczuwalne. Co więcej, mamy pewność, że wszystkie niezbędne urządzenia w domu będą pracować także pod naszą nieobecność.

Jaką moc powinien mieć agregat prądotwórczy do pompy ciepła?

Z pewnością przed zakupem będziesz zadawał sobie to pytanie. W praktyce agregat prądotwórczy do pompy ciepła powinien mieć po prostu moc większą niż pobór mocy pompy ciepła. Należy jednak wziąć pod uwagę jeszcze kilka czynników. Przede wszystkim generator rzadko będzie zasilał tylko pompę ciepła. 


Dlatego jego moc powinna uwzględniać także pozostałe urządzenia elektryczne, które będą zasilane w trakcie przerwy w dostawie energii, np. oświetlenie, lodówkę, automatykę domową czy urządzenia sieciowe. 


Oprócz tego w wyliczeniach uwzględnij, że niektóre urządzenia mają zwiększony pobór mocy chwilowej, np. w trakcie rozruchu. W większości przypadków o poborze mocy urządzeń informuje specyfikacja techniczna lub instrukcja obsługi. Możesz go również zmierzyć samodzielnie korzystając z tzw. watomierza lub „inteligentnego” gniazdka zasilającego.

Rodzaj paliwa

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się agregaty prądotwórcze z silnikami benzynowymi. Oprócz tego możesz kupić także model z motorem dieslowym. Który z nich jest lepszym wyborem? Popularność wariantów benzynowych wynika przede wszystkim z przystępnych cen oraz dużej mocy. Ich konstrukcja jest relatywnie prosta, a z większością standardowych czynności serwisowych poradzą sobie osoby, które eksploatowały np. kosiarki spalinowe. Charakteryzują się jednak większym zużyciem paliwa niż modele z silnikami diesla, przez co ich eksploatacja może być droższa.


Na etapie zakupu agregat z silnikiem diesla będzie prawdopodobnie droższy, jednak jego późniejsza eksploatacja może być tańsza. Czy to oznacza, że będzie lepszym wyborem? Otóż nie zawsze. W praktyce przede wszystkim powinieneś po prostu obliczyć jak często w Twojej okolicy występują przerwy w dostawie energii elektrycznej i przez ile godzin rocznie eksploatowany będzie agregat. To pozwoli Ci ustalić przybliżone koszty eksploatacji obu rodzajów maszyn oraz to, jak długo będzie zwracać się występująca między nimi różnica w cenie. Oczywiście są też niezależne czynniki, jak np. dostęp do paliwa. Przykładowo – w gospodarstwach rolnych wybór agregatu na olej napędowy będzie oczywistym wyborem.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756